Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Eu iar am avut un weekend tipic :-) 

Sambata am fost pe coclauri aproape toata ziua, pe la 16,00 am apucat sa mancam acasa paste cu sos de rosii, apoi ne am carat la streetfood, muzee. Am ajuns acasa la miezul noptii.

Ieri dimineata la 6 m-am trezit si m-am carat in bucatarie. Am pus repede ciorba de perisoare pe foc, am pus carnea de porc la multicooker. Am fiert cartofi in coaja pt musaca si am facut rapid ragu`ul. 

Am trantit un blat de 6 oua, am facut crema ganache. 

Am pus la dospit aluat de paine si am facut iar "cozonacul" cu crema de branza cu marar.

La pranz eram gata cu toate, am pus la prajit 3 pastravi, am pu la tigaie cartofi noi, mult mujdei.

Si gata, pana vineri nu intru in bucatarie  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alaltaieri am facut moluste cu sunculita,  sparanghel, brocoli, mazare si piure. Pina si flacaul a mincat!

 

Ieri shaorma si a mincat si pruncul! Deci nu a trebuit sa mai gatesc separat pentru el zilele astea. Azi ei au peste prajit in unt cu usturoi si legumel la abur. Pentru noi am facut si ardei umpluti care sper sa tina citeva zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma tenteaza si pe mine o ciorba,am primit iar leustean verde si de cind il asezam in pungute,ma gindeam la o ciorba cu leustean verde.Sa vad cind confectionez una.

 

Eu cred ca ma duc acusica in bucatarie sa-.mi fac o supa de rosii cu busuioc verde, cum baietii nu maninca(sotului ii da aciditate la stomac si evita sa manince, iar fii mio...nici nu e czaul sa mai pomenesc [:D]  cit de incintat este),va fi doar pentru mine!!!

 

Lor le fac diseara -cum am mai spus, fripturica d eporc la tigaia grill,cu gnochi si brocoli.

 

Miine fac sptaghetti cu ton,mai departe nu prea mai stiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sziv, cum faci “cozonacul” cu branza si marar? 

Eu nu sunt o mare amatoare de aluaturi dospite, ca mi-e mereu teama ...

Dar fie`mea a primit de la o vecina cozonac cu branza si gata, a declarat ca si eu trebuie sa fac.

Practic framant un aluat de paine (drojdie proaspata pusa in lapte caldut, apa si faina si sare, ochiometric asa ...). Las la dospit pana creste, impart in doua si pregatesc o pasta din branza dulce + telemea + 2-3 oua, mult marar proaspat tocat. Intind aluatul, ung cu crema asta de branza, rulez, pun in 2 forme de silicon de chec. Le-am uns cu galbenus si am copt pana au prins culoare (ca grade am tinut la 190, nu am calculat exact timpul).

Data viitoare vreau sa pun urda, cred ca va iesi si mai gustos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...