Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Si eu cu fasole verde tot cam asa, calite in ulei incins, api pus apa sa le acopere si capacul peste, se mai completeaza cu apa daca e nevoie, cand sunt gata, fac un mujdei sanatos, sare, piper, si il torn peste pastai! opresc focul si pun capacul! Mananc ca sparta! Mai fac si mancare de teci, cu sos de rosii, dar asta de mai sus e preferata!

Zilele astea salata de vinete, dovlecei si ciuperci cu usturoi, supa de rosii, am oameni la lucru, le-am facut ciorba de pui si pilaf tot cu pui.

 

Azi imi fac o salata de castraveti, ceapa rosie si ton la pranz, diseara salata de rosii cu ceapa, castraveti si branza de oaie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Haha, am citi ca faci mincare de TERCI cu roșii, vroiam sa știu cum faci terciul. [:)]  oricum nici tecile nu știu ce sint. [:I]

 

Eu am făcut o mincarica de vita foarte buna, If I say so myself! De obicei o făceam tare apoasa, acum mi-a ieșit o bunătate. Bărbatul nu mai termina cu laudele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tecile e fasolea verde Letitia! asa se mai spune la noi! Mai mult la aia galbena, lata, dar folosim cuvantul si la aia fideluta, obisnuita!

 

Terci, fac pasat! Cred ca se mananca si la voi, malai macinat mai mare, fiert si amestecat cu unt si zahar, yamii! Asta se manca iarna la noi, pe post de desert!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tecile e fasolea verde Letitia! asa se mai spune la noi! Mai mult la aia galbena, lata, dar folosim cuvantul si la aia fideluta, obisnuita!

 

Terci, fac pasat! Cred ca se mananca si la voi, malai macinat mai mare, fiert si amestecat cu unt si zahar, yamii! Asta se manca iarna la noi, pe post de desert!

Nu, nu am stiut ca se face asa terciul. Seamana putin cu mamaliga, mai putin zaharul. Aici se face poridge, dar nu e din malai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noua ne facea sau ne dadea mai bine spus ,mamaie,terci.

 

Direct din ceaunul de mamaliga,deci nu facea nimic special,malaiul ala (la tara inainte nici nu se macina porumbul fin, era asa mai mare si mai putin colorat ca malaiul de astazi)fiert,peste care puneam zahar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In Dobrogea terciul se scotea din ceaun mai repede decat mamaliga, era pt copii. La fel ca la andacos , se punea zahar peste el. PS -andacos , ai pm

 

Multumesc!

 

Am citit, dar la cit de execrabil merge forumul; am uitat pur si simplu sa raspuns!Scuze!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...