Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai si cum le-ai gatit?

 

Scrisem in detaliu... dar nu a ajuns mesajul... calit ceapa, usturoi, tecile...apa,  rosie...apoi uitate pe aragaz cat am vazut un serial cu William. S au ars un pic, dar tot a ramas cat sa be facem pofta... au fost delicioase.  Acum string pe fiecare zi cate o teaca...concurez cu o cirtita cate le maninca periodic. Data viitoare fac ciorba or ghiveci 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi n-am mai gratarit ca nu a fost vremea prea grozava, asa ca am facut niste pulpe la cuptor cu cartofi prajiti si hrean.Avem pepene galben,sa vedem cit de bun este.

 

Mai si pentru miine pulpe,vad eu ce mai fac pe linga, eventual o salata de rosii si castraveti si bagheta.

 

Pentru marti si miercuri o sa fac sos de bolognese, mai departe nu stiu inca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata !

Eu am gatit sambata (ieri am avut program de aquapark), asa ca am fost extrem de harnica.  [:-)))]  Am facut supa pe pui + salata de beuf, paste cu ragu` (aveam o caserola in congelator), piure si chiftele (care merg de minune cu castravetii covasiti cumparati), am avut fructe pe stoc si am facut o salata de fructe, am acumparat blat si am facut crema de mascarpone, deasupra am pus zmeura, iar la final am fiert 6 bucati de porumb. 

Ieri dimineata totusi am facut papanasi fierti pt mic dejun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi pasatul se facea din malai macinat mare, nu ca malaiul de mamaliga, spartura era aproape ca boaba de orez!

 

Aseara am facut niste supa de rosii cu taitei de casa, azi mai fac niste fasole verde cu usturoi, ca e perioada ei! Am bagat si la congelator cateva pungi, si tot mai am sa culeg!
Vreau sa fac niste icre, sa mananc cu felii de rosii si paine proaspata!

 

Sziv, porumb fieeert, imi ploua in gura! N-am mancat pe anul asta! Nici nu imi plac aia dulci, vreau din ala normal!
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...