Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu sunt intr un paradis culinar de cand am venit in vacanta la ai mei. Toate bucatele au aici un gust foarte bun, nu se compara cu ce mancam acasa la noi. In primele zile am mancat doar cas si urda cu rosii, nu ma mai saturam!

Rosii imense de gradina ( solar), castraveti, ceapa mica, ardei grasi si iuti, dovlecei, toate din gradina lui taica miu.

Ciorba de pui cu verdeturi dementiale si bors proaspat.

Mancare de mazare din gradina cu carne si kaiser cu sorici.

Fasole pastai galbene late, the best ever, calite cu ceapa si usturoi.

Ochiuri la tigaie cu cas topit.

Sarmalute si chiftelute cu multa verdeata in compozitie.

Gratar mixt: mici, ceafa, pastrav, ciuperci si dovlecei.

Ardei grasi copti, din aia galben- verzui ce se gasesc la noi f rar si scump.

Clatite cu gemuri din fructe din gradina: caise, visine.

Cam asta am mancat zilele astea. Dimineata covrigi din aia subtiri si crocanti cu o cana de lapte rece. Lactatele sunt grozav de gustoase, chiar si cele din supermarket.

 

 

Nu mai vorbesc de crasme si restaurante si chiar toneta/ mini- pizzerie de la coltul blocului face o pizza bestiala, cu jambon si carnaciori. Zecile de sortimente de inghetata din comert. Cafeaua de la orice mic automat, ieftina si ff buna.

 

Vreau sa mai fac mamaliga cu branza de burduf, tocana de hribi, salata de vinete cu maioneza, cartofi noi cu mujdei, prajitura cu visine si cu caise.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, vai ce simpatica esti!!! [pup]

 

eu am gatit supa din rasol de vita si praz cu carne si masline pentru doua zile. (sunt child-less [:D] asa ca gatesc foarte putin.) am copt vinete ieri, azi le "salatesc"

 

vreau sa fac o tarta cu ceapa rosie si ceva porcarii afumate. si da, au aparut rosiile tare bune, in sfarsit!! aseara am mancat paine cu maia naturala, cu sare, ulei si rosii. ne-bu-ni-e!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da zici c am descoperit America...de fapt Romania. Uitasem gustul bucatelor de acasa.

 

Cum am intrat in mall, ne am infipt in inghetata, iaurt cu capsuni si iaurt cu fructul pasiunii, yummy.

 

Acum studiez unde sa organizez o aniversare si mi au cazut ochii pe La placinte. Am salivat la meniul lor cred ca acolo raman, si locatia e frumoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fleur, eu nu prea poftesc in general, dar te-ai intrecut pe tine cu postul asta...parca vad o masa intinsa cu toate bunatatile descrise de tine pe ea.

 

a luat sotul o sunca de la un magazin rusesc si cand am venit acasa am vazut ca scrie in romaneste Sunculita si e facuta de George...e cam scumpa dar zau, merita toti banii.

e un deliciu, afumata,  e chiar sunca din Romania. o tin in fundul frigiderului sa nu o vad de fiecare cind il deschid.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e cumplit de cald si se anunta mai cald in we!!!

Stau cu jaluzele trase, adica pe intuneric, si chiar si asa , in sufrageria mea mare si racoroasa in mod normal, sunt 26°C!!!! [fri]

 

Mai am de ieri niste piept d epui su smintina si ciuperci(l-am trimis pe fii mio pina la urma sa ia ciuperci) pentru baieti, azi am s ale fac niste orez linga(tortelinile alea cu spanac si ricotta nu m-au dat pe spate, nu suntem fani tertelinni deloc) si eu cochetez cu ideea de a scite din congelatir cei doi pesti(macrou)sa-i fac pentru mine, cu mamaliga si usturoi(sper sa treaca mirosul pina miine cin am termin la doctor [:-)))] [:-)))] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...