Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi?Cap.101


Recommended Posts

Noi am fost in deplasare, deci pauza de gatit, dar vreau sa va arat coliva ce am facut o sambata. Poate nu e potrivit sa o arat aici, a iesit foarte gustoasa, cred ca am pus cam 500g nuca macinata la un pic mai mult de 500g arpacas, coaja de la 3 lamai, vanilie si rom. Nu mai facusem demult, am avut emotii, Dzeu mi a ajutat. Secretul cred ca a fost si fierberea la foc f mic in ceaun de tuci, fara zahar. Abia dupa ce a fiert arpacasul am adaugat zaharul si am mai fiert un pic pana s a topit, amestecand continuu. Hai ca v am dat si reteta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 989
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce pofta de mamaliga am!

 

Eu ieri am facut miel in instant pot (nu stiu cum ii spune in romaneste la lamb shank - partea de jos a piciorului  [batcap]  [batcap]  mai catre glezna  [:-)))] )  cu vin rosu. Am mai facut un curry indian din conopida si vinete. Mielul il vor servi diseara peste couscous...curry poimaine peste orez. Sint cam ofilite trupele ca nu le fac mancare "proaspata" dar am sedinte si ajung prea tirziu acasa saptamina asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu reteta de curry cu conopida si vinete, please.

 

Eu fac curry mai dupa ochi:

 

2 cepe mari le calesc in ulei pina devin translucide. 

 

Intr-un blender amestec o bucata de ginger (cam cit un deget de groasa), 6-7 catei de usturoi, un ardei iute (eu nu scot semintele ca le place iute tare) ... adaug cam o ceasca de apa sa se amestece bine.

 

Cind e ceapa bine inmuiata, adaug amestecul din blender si mirodeniile (generos de tot): Madras Curry, garam masala, cumin si adaug in plus turmeric gramada. Cind s-au "prajit" suficient de bine adaug intai o vanata taiata bucati (si decojita). Dupa ce s-a inmuiat vanata putin adaug floretele de conopida (sau orice alta leguma care mai moare incet prin frigider) si doi cartofi cubulete.  Adaug o cana cu apa si o cana cu lapte de cocos (optional...poti face doar cu apa). 

 

La final presar coriandru proaspat si servesc peste orez.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte fain arata toate Fleur! Eu nu stiu sa fac coliva si am mincat destula in ultima vreme, nu-mi mai trebuie, dar a ta arata excelent!

 

Eu m-am saturat de gatit, am avut musafiri din Romania si am tot stat de ei. Ieri am facut peste pane si la tigaie pentru baieti si mamaliga cu brinza si smintina pentru mine. Azi habar nu am, dar e o caldura de speriat, nu intru in bucatarie. In Spania/Portugalia s-au anuntat 47 de grade! [alcool]  La noi doar 33 care se simt ca 37!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...