Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum recuperez taxa auto?


carolinah

Recommended Posts

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Caro, aici ai ordinul prin care s-a aprobat cererea de restituire: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/OMFP_1672_2017.pdf

 

Scrie și ce documente trebuie să anexezi.

 

Bine că mi-ai adus aminte, trebuie să depun și eu cerere. Să vedem în cazul meu la ce ANAF depun, că eu am plătit taxa în București (acolo aveam domiciliul) și între timp m-am mutat. Oare depun la ANAF București unde am plătit? Sau la ANAF de care aparțin acum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Masina este instrainata sa inteleg, ca si in cazul meu. Si noi am depus actele, la ANAF Ph de unde suntem. Functionara de la ghiseu a zis ca trebuie doc in original. Am avut la mine copie dupa Monitorul Oficial unde este mentionat copie/ original. A zis ca ea asa a primit instructiuni de la sef. Cand am rugat-o sa-mi arate legea care scrie ca treb originale a zis sa citesc pe afisele de pe geam, afise care erau puse de ei, nicidecum articole de lege.

I-am zis ca nu pot aduce orig pt ca masina a fost instrainata.

Aaaaa, pai daca ati instrainat-o nu mai primiti banii, ca prin vanzare ati recuperat taxa [fal] .

I-am spus ca eu am luat masina in 2010cu 4300 euro si am vandut-o in 2016 cu 2000 de euro. Deci, unde este recuperarea. De asemenea la momentul achitarii taxei eram proprietarul masinii.

O rog sa-mi arate unde scrie in lege de instrainare si.....ma trimite sa citesc pe geam [smulgpar] .

Ca sa scurtez, pana la urma a luat actele, am luat nr de inregistrare, a trecut termenul de contestare si acum astept sa vad daca intra banii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...