Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maine anu’ se-nnoieste, pinguinu’ intinereste!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 971
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu stiu ca Bacardi face rom. Rom alb. Probabil ca mai face si alte bauturi si diverse mixuri cum sunt Breeze dar ei in principal sunt producatori de rom.

 

De exemplu ei fac si Bacardi Mojito, dar  tot mai bun e ce prepari tu in casa.

 

Romul Havana Club este cred, mai bun decat Bacardi. Si se gaseste in toate variantele de culoare de la alb, galben, culoarea mierii, maro.

Mai e un rom bun Captain Morgan.

 

Eu stiu ca romul este alb si cu cat se tine mai mult la invechit cu atat culoarea i se va inchide pana cand va ajunge ca cele cu vechime de 20 de ani sa fie maroniu ala auriu.

 

De aceea romul alb, tanar, e mai slab si se foloseate la cocktail-uri, in timp ce celalalt - invechit - se consuma on the rocks.

 

Stiu de astea pentru ca CCS in America - printre prieteni - este supranumit Mojito, pentru ca el a fost cel care a introdus Mojito in comunitatea de acolo si se specializase in prepararea ei.

 

Surorii mele ii place Pina Colada. Mie nu imi place nuca de cocos si e si cam dulce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Viviana, am notat! Cică Baccardi e rom cu ceva condimente, de asta era așa gustos probabil. O sa încercam și Captain Morgan și Havana Club.

 

Sunt atâtea cocteiluri care se fac din rom alb! Abia acum am văzut. Eu știam de Mojito, dar nu am băut încă niciodată. Ah poate ca Americanii nu au? Am cerut la nunta surorii mele și au zis ca nu au așa ceva :)). 

 

Romul maro are însă o alta aroma, am citit ca e ținut in butoaie de lemn de acolo culoarea și cel mai închis are aroma de caramel. 

 

Romul alb e tânăr dar ca sa nu ia culoare de lemn e ținut in butoaie de oțel inoxidabil maxim un an. 

 

Mi-as dori sa văd o distilerie de rom, e făcut din trestie de zahăr.

 

Mi-a plăcut tare mult când am vizitat distileria Glenfidich din Scoția, am învățat acolo ce e single malt și cum folosesc butoaie de Bourbon sau cherry pe care le afuma ca sa dea aroma specifica glenfidich. Am învățat in ultimii ani sa beau și Wisky, datorită bărbatului :). 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah nu-ti imagina ca eu beau nu știu cât :)). E prea tare, dar îmi place aroma aia de fum, dar nu toate felurile de Wisky au. Musai sa fie on The rocks :). Bourbon de ex nu îmi place. 

 

Conjac am încercat dar nu m-a dat pe spate. 

 

Ador ginul tonic :).

 

In schimb m-am îndrăgostit de pisco sur in Peru și am cumpărat Pisco când am venit acasa. Aici bu găsesc dar pot face comanda pe net sa aducă la magazinul de băuturi. Am făcut de câteva ori acasa, e exact ca cel băut acolo, am găsit o rețeta foarte buna. 

 

Longdrinks sunt cocktails? Nu prea am încercat, cred ca in afara de Mojito nu am băut altceva. Sunt foarte multe combinații care nu ma tentează. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu prea stiu diferenta diferenta dintre longdrinks si cocktailuri. Mi se pare ca e acelasi lucru. Mai multe bauturi amestecate + un suc. Poate doar sa difere inaltimea paharului.

 

Imi place si beau gin tonic - si eu ca si tine il ador.

Campari orange, iarasi imi place si aperolspritz si m-a mai invatat barabata-miu sa beau caipirinha, dar nu stiu daca astea is cocktail sau longdrinks.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...