Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maine anu’ se-nnoieste, pinguinu’ intinereste!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 971
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, trage-ma-n sus e tiramisù :). Tira mi sù :). 

 

Ioana amandinele nu mi le amintesc printre preferate, uram in copilărie prăjiturile din cofetarii, singurele ce le mâncam erau indiene cu frișcă :). Dar tiramisu, oooh fac și eu acasa cât de des. Aici nu prea se găsește ca desert la restaurante și eram curioasa cum e făcut de alții :). 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, si doar citisem si eu ce inseamna tiramisu dar cumva mi s a sters informatia de pe hard. Asa i cand ai doar 1 Giga, cum imi zice consortul.

 

Iubesc si tiramisu si amandinele. Mmm ce pofta mi e de o amandina bine insiropata cu rom.

In schimb tocmai am scos din cuptor un cheesecake. Cred ca e a 2 a oara cand fac, nu stiu cum a iesit, se raceste. A, si am facut la el un coulis ( sos) de fructe, din afine si mure, delicios. Il mancam pe asta cu lingura daca nu ne place cheesecake ul.

 

Si o reteta pe care o voi incerca, tot garnitura la cheesecake: dolce de leche. Se fierbe timp de 2h pe bain marie o cutie de lapte condensat indulcit. (Se scoate ambalajul de hartie mai intai :). Ador retetele cu putine ingrediente, asta are unul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

). Ioana amandinele nu mi le amintesc printre preferate, uram in copilărie prăjiturile din cofetarii, singurele ce le mâncam erau indiene cu frișcă :).  

 

Eu numai de acolo mancam, ca mama mea nu a facut/ face prajituri. Mirosul de dulce si de cafea (se servea la cofe din orasul meu) este unul dintre preferatele mele din copilarie. L/am regasit recent intr-o cafenea Cafe Nero de aici si imi venea sa nu mai plec.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sos de căpșuni am făcut și eu la ultimul cheescake, au ieșit excelente ambele. Am o rețeta care îmi place, eu nu sunt fan cheescake. 

 

Dolce de Lecce e super dulce, îmi place dar merge cu ceva aerisit. Eu am mâncat înghețată cu sos dulce de Lecce care e Ok. 

 

N-am făcut nimic dulce de la revelion :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neața!

 

Eu am făcut ieri brownies după rețeta de aici. Am tăiat zahărul de la 275 de grame la 180, dar cred că a fost prea multă cacao, au ieșit cam rele la gust (se simțea cacaoa / ciocolata neagră prea pregnant). Și le-am și copt o idee prea mult  [batcap] .

 

De azi sunt la regim, habar nu am ce fel de regim, dar nu se mai poate așa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gluma zilei (tradusă din suedeza) 

 

chat la o pizzerie:
Client: buna ziua, am comandat o pizza dar când am luat-o nu are nimic pe ea, nici sos, nici șunca, nimic!
Răspuns: dacă scrieți in alt loc(i se spune unde) va putem ajuta mai repede
Client: oh ma scuzați, acum am observat, am deschis cutia cu fundul in sus! 
 
:)))

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...