Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maine anu’ se-nnoieste, pinguinu’ intinereste!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 971
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella, imi pare rau de soricelul vostru. Stiu cat de mult te poti atasa de un animal, cat ar fi de mic.  Bianca are 'in custodie" un peste albastru intr-un bol, lasat de fetita prietenilor nostri care s-au mutat in Anglia. Are 2 ani jumate pestele, deja si=a depasit speranta de viata , sta mai mult pe fundul bolului, nu mai are putere sa inoate, face eforturi sa se ridice la suprafata cand ii dau mancare. In fiecare zi ma duc sa il hranesc (da, e al Biancai, dar eu sunt responsabila de fapt si cu ala)  si sa il vad, sperand sa il gasesc inca acolo, viu. Nu e deloc genul de animal cu care sa te joci (doar motanii au alta impresie, dar aia e alta poveste), dar tot ne pasa. 

 

 

 

Voi aveti vreun sunet, un zgomot anume care va aminteste de copilarie , care va da un sentiment de siguranta, sau de "acasa" ? 

 

Eu am crescut la tara, casa parintilor mei are camerele incalzite cu sobe de teracota. Iarna, pe la 4-5 dimineata, in functie de cat de frig a fost peste noapte, tata intra in camera unde dormeam si facea focul in soba. Sunetul facut de focul care "ia vant" si trosneste si paraie si "vajaie" e sunetul care imi da instant o stare de bine, e sunetul care imi aminteste de casa parinteasca, de tata, de "e cald, sunt in siguranta si totul e bine'.  L-am retrait in weekend si mi-a dat aceeasi senzatie de bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am. Cand mergeam la bunica de la Buc si noaptea se auzeau ultimele tramvaie trecand spre depoul Bucurestii Noi si zdranganind pe sine iar eu stateam treaza cu urechile ciulite ca sa le aud. Pe ele si avioanele care treceau dinspre Otopeni. Si mirosul din blocul ala nu o sa il uit, ceva intre prajitura tocmai scoasa din cuptor si miros de carti vechi; si stafidele pe care bunica le avea de la casa de comenzi Mercur si pe care le furam din debara :)

 

Iar de la bunica de la tara: zgomotul carutelor duminica dimineata cand treceau spre piata/ iarmaroc, taraitul gazelor in serile de vara si broastele care se auzeau din valea de langa sat. Si vacile seara care erau semnalul sa mergem sa ne spalam pe maini si sa mancam.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, asa este...eu m-am jucat cu ea cu o zi inainte sa moara...stiam ca nu mai traieste mult, asta pt ca dormea ft mult..ea de obicei era ft activa....da asta este, nu avem ce face..Marcia mi-a spus insa ca ea crede ca e fericita, pt ca acum e cu sora ei...si m-a rugat sa nu mai iau alte animalute.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi a inceput de azi semestrul 2 la scoala...habar nu aveam  [ph34r] am crezut mereu ca incepe dupa vacanta de ski.

Marcia are luni dupa-masa si 2 ore de informatica, incepand din semestrul asta..asa am aflat...nici ea nu stia, noroc ca a informat-o profesoara...acum lunea termina la 5..de la 7 la scoala  [zirea] are 9 ore lunea. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello pe repede inainte ca plec la un mtg.

Sanatate pinguinilor si puilor pinguinicesti!  (Viv, Michelle, Rox, Maron)

Miha, sper ca nu e nimic grav cu Diana! Mi-a placut tabloul Silviei, m-am si uitat de unde se cumpar. Nu stiu daca as putea face asa ceva.

Laura, nu stiam ca esti si tu softista scrumista si agila! (si cu peste acasa:))))

Despre sunete, ma mai gandesc...

Ella, imi pare rau de soricel!

Ioana, ce ai facut dulce? Sau ati compensat la patinoar?

La noi e sooooare, lumina si frig! Este frumos. Avem si 2 mm de zapada:)))

Revin si zic ca pe mine ma asalteaza astia pe FB cu chestii despre zodii. Acum scrie si despre barbata-miu :))) Cica e cel mai frumos si mai destept:)))) Ce sa mai, daca ne luam dupa FB suntem unul mai furmos ca altul. Sa dau block, sa nu dau bloc???:)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit-o la Tritonic, e prima oara cand aud de editura asta, cost 28 lei si transportul 20. Mi se pare putin absurd, acuma caut sa vad daca mai au si alte carti interesante.

 

Viv, cica mai au un exemplar aici:

 

https://www.bestseller.md/carti/literatura-si-fictiune/literatura-contemporana/carbon-modificat-richard-k-morgan.html?___store=english&___from_store=Russian

 

 

(da, vad ca e in Moldova, nu stiu daca livreaza la noi, dar daca te pot ajuta, spune, ca am colegi in Mold

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...