Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vanzare produse handmade - forme legale?


Recommended Posts

Doresc sa le ajut (sa incep si eu, de ce nu?) pe fii-mea si pe prietena ei sa inceapa o mica afacere de vanzare bijuterii (de fapt fel de fel de accesoriiaccesorii), sapunuri homemade si handmade facute de ele.

Fetele ar dori chiar sa inchirieze un mic stand la IDM sau spatiu intr-un stand.

 

Unde ma pot interesa despre statut juridic si formele legale ale acestui gen de comert?

Exista pe la primarie consilieri in sensul asta?

Exista consilieri?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pepco, daca au venituri anuale sub 22800 , nu platesc contributii, doar 10% impozit pe venit. E de vazut daca in domeniul asta se poate face PFA cu norma de venit. E drept ca nu stiu cum e in Bucuresti, dar la ANAF-ul de care tin eu, norma de venit pt ocupatii "manufacturiere" este mica, semnificativ sub aceasta suma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ar fi utilă și documentarea privitoare la alte aspecte ca de exemplu etichetarea produselor, ce anume este obligatoriu să se specifice: natura și proveniența materialelor, sublinierea celor cu potențial alergic. Nu știu dacă din acest punct de vedere este vreo diferență între obligațiile unei PFA  și cele ale unei societăți comerciale, însă vorbesc din perspectiva unui cumpărător ca mine care este interesat de aceste aspecte, ca și de ideea că producătorul are un rețetar și că respectă o oarecare igienă, în funcție de produs. Cred că trebuie mare atenție la selectarea materiilor prime, solicitarea de certificate de calitate de la furnizori, în special la materialele prețioase.

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...