Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vanzare produse handmade - forme legale?


Recommended Posts

În ceea ce privește forma juridică de desfășurare a activității, totul depinde de ce-și doresc de la afacerea asta și de la colaborarea dintre cele două fete. Sunt site-uri care arată diferența sub aspect financiar între SRL și PFA dar și al statutului celor implicați în afacere. De exemplu dacă sunt două colaboratoare cu drepturi egale în afacere nu cred că pot face un PFA, decât dacă se înțeleg între ele cum își împart obligațiile și profitul.

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am citit si eu Brilla. Si ma gandesc cum sa fac ca sunt 2.

 

Cand am vorbit de bijuterii m-am referit la diverse zdranganele (accesorii), iar materiile prime sunt cumparate de pe piata.

 

Sunt multe la care trebuie sa ma gandesc.

Am citit si eu despre SRL, PFA si Intreprindere Individuala sau Intreprindere familiala.

Fiecare are plusuri si minusuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cand am vorbit de bijuterii m-am referit la diverse zdranganele, iat materiile prime sunt cumparate de pe piata.

 

Materiile prime pentru bijuterii pot fi metalice și sunt persoane care manifestă reacții alergice la diverse metale. Plus că unele dintre ele se oxidează urât.  Este bine să obțină de la furnizor compoziția chimică a materialelor metalice, nu știu cât este obligație legală și cât este respect pentru cumpărător în această chestiune. Eu, de exemplu, m-aș feri de bijuteriile cu nichel. Dacă vânzătorul nu știe să-mi spună dacă produsul conține Ni sau nu, prefer să nu cumpăr, nu știu dacă sunt un caz particular.

 

La săpunuri, iarăși e o discuție. Pentru orice fel de esențe, extracte, uleiuri, unturi pe care le folosesc, logica mea este că ar trebui să existe un certificat de calitate de la firma producătoare. Nu știu legislația ce prevede în direcția asta sau cum răspunzi, de exemplu, dacă un cumpărător zice că a făcut urticarie de la săpunul preparat de tine. Poate merg eu cu gândul prea departe, dar cred că trebuie să fii atent la documente ca să poți dovedi la un moment dat calitatea sau compoziția produsului pe care îl pui în vânzare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am tatonat deja o sa iau legatura cu o contabila si o sa va tin la curent.

Pana un alta se pare ca singura cale de a fi amandoua in intreprinderea asta este SRL-ul. Unul fara TVA.

 

Brilla nu stiu daca tot ce ai gandit tu se aplica si sapunurilor homemade.

Dar chiar imi doresc sa le ajut si uite incet, incet imi vin idei, capat raspunsuri si ceea ce e mai importannt sunt ajutata sa ma ganesc la chestiuni care nu mi-au trecut prin cap.

 

Acuma incep sa ma gandesc la comertul online. Sa vad pe asta de unde il apuc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa faca PFA ..... e usor de facut iar fiscalitatea se rezuma la impozitul pe venit. Sa mearga la declarare de venit real (efectiv) si vor plati doar impozitul corespunzator veniturilor realizate. 
Subscriu ideeii sa isi faca magazin virtual este relativ ieftin un domeniu si va ajut eu cu partea de magazin(soft) si host. Nu aruncati cu banii pe geam unde nu e cazul pentru ca importante sunt vanzarile efective.

La inceput e mai greut un pic pana prind piata dar daca nu se dezumfla din prima, posibil sa mearga din ce in ce mai bine.

Opinia mea este sa incerce, daca iese bine , daca nu sa incerce mereu ceva.

Daca vreti, dscutam concret cum va pot ajuta.

PS
Nu merita SRL pentru atata .... aveti costuri si batai de cap inutile gen declaratii bilant samd
PFA este ieftin si arhisuficient pt ce vreti sa faceti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat de profitabil poate fi genul asta de afacere incat sa merite timpul si efortul?

Recunosc, eu vorbesc din prisma celui neinteresat de astfel de produse.

Si sa nu uitam ca vorbim de un castig care se imparte la doi.

 

Sigur, n-au decat sa incerce ca sunt tinere si cu nervii tari, dar nu e genul de activitate pe care eu sa o incurajez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O încercare de acest gen, indiferent de cum va evolua afacerea, nu poate avea în acest caz decât urmări predominant benefice, cu condiția să fie stăpânită foarte bine legislația care se aplică acestui tip de activitate (numai acest amănunt consider eu că ar putea aduce neplăceri).

 

Succes fetelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...