Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce invatam cand devenim mame...


redactor

Recommended Posts

  • Administrators

Mamica Zburatoare (pentru cine nu stie - ea zboara pentru ca este pilot) ,  mamica unei fetite care a invatat rde curand sa mearga - trece in revista cateva lucruri pe care le invatam cand devenim mame ...

 

7 lucruri pe care le-am invatat de cand sunt mama

 

http://www.desprecopii.com/Images/SitePages/mamica-23012018.jpg

De când sunt mămică s-au produs foarte multe schimbări în viața mea. La unele m-am așteptat, altele au venit din spate și m-au luat pe nepregătite. Acest lucru m-a făcut să fiu mereu în gardă și să încetez să-mi mai fac planuri. Să-mi dau voie să mă bucur de experiența de părinte și să investesc cu drag în cel mai important proiect al vieții mele citeste in continuare aici.

 

Voi ce ati invatat de cand sunteti mamici ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Am invatat ca nu mai conteaza ce vreau eu. Ca o fiinta umana e dependenta de mine, are nevoie de mine si trebuie sa fiu mereu disponibila pentru el. Asta e o schimbare extrem de importanta cand vine primul copil.

Nu degeaba se spune ca e cea mai grea trecerea de la 0 la 1 copil si nu venirea celui de al doilea si eventual a urmatorilor.

In al doilea rand am invatat rabdarea si inca mai invat, mai lucrez in sensul asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu credeam ca poti iubi asa.Imi erau dragi copiii insa nu intelegeam multe lucruri.Dupa ce am nascut am vazut ce inseamna sa iubesti cu adevarat si ca un zambet al copilului e mai pretios decat orice in lumea asta o imbratisare te face sa zbori si sa simti ca poti muta muntii din loc.In fiecare zi ii multumesc Domnului ca MI-A DARUIT-O pe micuta mea cu par lung si falcute adorabile!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfuu... Am învățat multe și mai încă și mai multe.

Am învățat să renunț mai ușor, să mă mișc mai repede, sa fiu mai atentă la detaliile care compun viața de zi, am învățat drumul spre farmacie și medic, am învățat parcurile, am învățat că poți trăi și fără să dormi 8-9 h pe noapte... Și in continuare invat....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inveti sa fii mai putin egoist, pui nevoile si dorintele tale sau ale cuplului pe plan secundar.

 

Si nu stiu daca trecerea cea mai mare e de la fara copiii la primul copil, e mare diferenta intre a avea un copil si a avea trei-patru, sa zicem

Este o imensa diferenta de la a nu avea copii la a avea, macar unul. Sunt vieti complet diferite, inainte si dupa primul copil. Parerea si perceptia mea, desigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr adevar, a fi parinte e o scoala de fiecare zi, mereu inveti ceva..

Si este o iubire speciala, pe care nu o poti experimenta decat din momentul in care se naste el sau ea, copilul.

Un regret am, acela ca nu am  mai multi, macar doi, sa traiesc miracolul prin care iubirea nu se imparte, ci se inmulteste.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur,   [flo2] 

fiecare are trairi si sentimente diferite, mie schimbarea nu mi s a parut asa mare, am vazut o ca pe o concretizare a iubirii. Si mi a placut mult si perioada dupa primul copil, a avut toata atentia, ca dupa ce apar fratii e mai greu  [biz] 

 

Ah... si primul obiectiv turistic intr un oras era locul de joaca  [:-)))] , cred ca acum s a mai dus perioada asta ( cea mica are opt ani). Ce vremuri !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o imensa diferenta de la a nu avea copii la a avea, macar unul. Sunt vieti complet diferite, inainte si dupa primul copil. Parerea si perceptia mea, desigur.

 

 

Asa credeam si eu, dar cand l-am avut pe al doilea, abia atunci s-a produs marea schimbare.

Cand ai unu, un parinte se poate ocupa de el, celalt parinte poate sufla, la 2 nu sufla nimeni :))). 

De ex sambata dimineata pleacam amandoi la cu ele la activitati. INainte faceam cu randul :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...