Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clasa pregatitoare la 7 ani


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dar metoda de predare difera, nu? sau in toata europa se invata ca la noi, pe de rost?

 

ecuatiile cu o necunoscuta cand se invata? ordinea efectuarii operatiilor? problemele complicate, cu gandit de la coada la cap? termenii precum indoit/doime, intreit/treime si tot asa, pana la 10? exercitii precum aduna abc cu rasturnatul sau? suma primelor trei numere pare scrise cu trei cifre diferite?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, am spus generic programa, nu mă refer neapărat la numărul de materii, ci la informațiile și stilul foarte stufos de predare a informațiilor care îngreunează înțelegerea, memorarea, învățarea.

Nu e problema că se învață tabla înmulțirii, toți trebuie sa să o știm, dar se cere să se memoreze imediat, se trece la exerciții cu înmulțiri și nu e loc pentru greșeală , pentru învățare în stil propriu.

Gata, am predat-o azi, mâine, poimâine să o știe toți elevii că lucrăm din ea. 

Dar, repet, scuzati-ma că am zis ceva împotriva învățământului românesc, majoritatea părinților sunt mulțumiți, așa că nu am de gând să ripostez eu. Bravo celor care mai cred in sistem și îl apara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andaghe ,eu rezonez cu ceea ce spui.scoala romaneasca e bazata pe memorare,nu invata copilul sa "gandeasca" si in nici un caz sa se dezvolte frumos.oricum am divagat de la subiect pt ca mamicile sunt prea ocupate sa arunce cu pietre si opinii...necerute.mi se spune ca e ilegal...daca copilul meu se nastea la termen nu prematur nu mai aveam problema asta pt ca 2 zile ma despart de legalitate(adica sept).de ce unul nascut pe 1 sept da evaluare ca sa fie inscris,iar altul.pe 31 august e obligat sa inceapa scoala.eu vreau sa-i fie bine copilului meu si sa dezvolte cum credem noi ca e bine,de ce romanul stie sa dea cu pietre.....probabil a invatat asta in scoala care nu l-a invatat sa empatizeze si sa fie un suflet frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...