Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii (viseaza) la pensie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 865
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu n-am zis că s-a inspirat, ci că a folosit ce se scrie pe DC ca material pentru cercetări lingvistice :) (printre multe alte surse, evident).

 

De ex. în articolul ”Amorezat lulea” apare ”[...]  şi în expresia e beat lulea; reluată de multe dicţionare ulterioare, construcţia nu e, totuşi, uzuală: îi putem descoperi doar două-trei atestări actuale în Internet (de exemplu: „era, crede-mă, beat lulea, avea nasul roşu“, desprecopii.com)"

 

Edit: Acum am recitit ce am scris inițial și probabil ”extrase” te-a indus în eroare, nu am fost eu suficient de clară, mea culpa! Trebuia să zic probabil ”exemple”.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

incep saptamana cu o veste extraordinara care vreau sa o impart si cu voi; mi-am luat cetatenia americana!  [pk] sapt viitoare ma duc sa depun juramintul.

 

mi-a venit programarea la interviu tocmai in perioada cand eram racita cobza. Just my luck!...cum zice William.

noroc ca Dumnezeu m-a indemnat in urma cu o luna sa ma apuc sa invat intrebarile...asa ca nu a treb sa le invat cind eram racita, ca nu as fi putut.

 

 la interviu abia am ajuns, sotul abia putea sa conduca...era cu febra. eu abia puteam sa vorbesc...nici pana accum nu mi-a revenit vocea sunt  2 saptamani.

ma gindeam ca daca ma vad aia asa...ma amina...dar culmea ca m-au primit cu virusi cu tot.

 

in timpul interviului, am stranutat, mi-a curs nasul...tusit...tot taccimul.  dar tot m-a tinut o gramada cu tot felul de intrebari personale de acum 20 de ani...de care abia mai imi aminteam.

 

raspunsul nu mi l-a dat pe loc, am primit scrisoarea ieri ....asa ca tot am mai stat o sapt in suspans.

William imi tot spunea ca am trecut sigur, ca merit, la cat de mult iubesc tara asta.

si asa este, am iubit tara asta de cind am pus piciorul prima data la aeroport. pur si simplu de atunci m-am simtit aici, ca acasa.

 

 sunt f grateful si f happy! God is good, I feel so blessed! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi ninge abundent, avem deja 10 cm de zapada in gradina...asa o vreme aiurita  [zirea]

 

Am vorbit si cu Marcia, se juca cu Pinky....pisicii insa ii e frica de ea, pt ca nu o cunoaste...dar se va invata, pt ca dorm amandoua in aceeasi camera  [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci cum s-ar zice suntem (forumul) de ‘inspiratie multipla’- daca face cineva o analiza pe text vreau copyright ptr expresie ;). Desi la cat scriu io cu ‘io’, ‘trebe’ ‘nush’ ‘depresata’ ‘gura aiurita’ si alte balarii, ma indoiesc ca intru in atentie cuiva.  [ph34r]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana  [:D]

 

Michelle, felicitari.

 

Merg si eu la noi la primarie saptamana viitoare, sa vad de cetatenie..dar cred ca mai am de asteptat 2 ani, pt ca orasul nostru e mai cu mot....desi legea spune 12 ani de stat in Elvetia, la noi cer 15  [batcap] am deja 13 ani...dar am de dat oricum un test de cunostinte generale (economie, geografie, istorie, politica), asa ca pe-asta vreau sa-l dau inainte...certificat de germana am din 2005...voi avea interviu si cu cei din primarie, asta dupa ce am luat testul, dar nu-mi fac probleme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...