Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii (viseaza) la pensie


Recommended Posts

Eu n-am zis că s-a inspirat, ci că a folosit ce se scrie pe DC ca material pentru cercetări lingvistice :) (printre multe alte surse, evident).

 

De ex. în articolul ”Amorezat lulea” apare ”[...]  şi în expresia e beat lulea; reluată de multe dicţionare ulterioare, construcţia nu e, totuşi, uzuală: îi putem descoperi doar două-trei atestări actuale în Internet (de exemplu: „era, crede-mă, beat lulea, avea nasul roşu“, desprecopii.com)"

 

Edit: Acum am recitit ce am scris inițial și probabil ”extrase” te-a indus în eroare, nu am fost eu suficient de clară, mea culpa! Trebuia să zic probabil ”exemple”.

No worries Daniela, eram doar curioasa. Carevasazica pinguinii sunt cobai lingvsitici:)))) Asa sa ne tot tina!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 865
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, felicitari!!!

 

Ella, 12 ani??? Pffff....nici daca esti casatorita cu un elvetian nu se poate mai repede? La noi se poate dupa 3 ani daca jumatatea are cetatenia si dupa 5 ani daca jumatatea nu are cetatenia.

Eu n-am nici 5 ani nici jumatate cu cetatenie si mai trebuie sa renunt si la cea romana. Dar ma preseaza ingrozitor copiii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...