Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii (viseaza) la pensie


Recommended Posts

Interesant...mie mi-a zis sora mea ca automat cea română se anulează, in momentul când o Primești pe cea americană.

Miha, nu are cum sa se anuleze cetatenia romana asa de la sine. Trebuie sa renunti la ea,  am o prietena care a facut asta, si e un proces scump, lung si enervant, ca orice chestie birocratica romaneasca.

Nu stiu cum e in US, dar ma gandesc ca la aplicare te intreaba daca mai ai si alte cetatenii...si daca nu esti in regula, nu iti dau cetatenia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 865
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Interesant...mie mi-a zis sora mea ca automat cea română se anulează, in momentul când o Primești pe cea americană. Ești sigura ca poți avea dpua cetățenii dacă o ai pe cea americană? Sora mea susține contrariul...

 

 aici e permisa dubla cetatenie.

doar daca vrei poti renunta la cea a tarii in care te-ai nascut...dar nu se anuleaza de la sine.

 

William are cetatenie Romana automat primita prin faptul ca are parinti nascuti romani.

Sotul meu are si romana ca nu a renuntat la ea...a fost f greu sa dovedeasca ca are romana...ca sa mai si renunte cred ca e in process fara sfirsit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa va spun, dar William tot mai tuseste.astazi sta acasa ca e sarbatoare, si tot il aud...tuseste ai rau ca mine. chiar nu stiu ce sa-i mai dau de tuse.

 

cu gripa asta eu nu inteleg de ce nu se spune cat e de contagioasa, cit treb sa stai acasa....si chiar sa fie obligatoriu sa stai acasa.

ca sa nu mai zic ca nu se fac testele de gripa decit cand esti deja terminat...si e evident.

sotul de ex a stat doar vreo 4 zile acasa doar ca a fost weekend la mijloc. dar doctorul nu I-a recomandat sa stea acasa. acum la servici  la el  sunt toti bolnavi.

lui William dr. I-a spus ca daca nu are febra la scoala cu el...ba mi-a facut observatie ca de ce l-am tinut atita acasa... de parca l-am tinut de placere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma umfla rasul.Copiii astia exerseaza prize care sunt in puncte dureroase.Eu o stiu pe pielea mea.....pana sa le iasa complet miscarea ii aud"aici doare?""nu nu aici....aici ?nu nu aici...aici?"au da"...Si auzi rasete fericiti ca au gasit punctul ...apoi un zbieret"gata ca chiar doare".....Apoi ii vezi ca chicotesc si mai fac o figura......se distreaza..se lucreaza usor fara accidentari dar copiii sunt copii.....sta antrenorul geana pe ei.....

Eu am vineri .....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, felicitari! [flo2]

 

eu m-am distrat chiar fain ieri la botez - a fost mai bine decat ma asteptam. am fost si la biserica, si acolo am realizat ca eu intr-adevar n-am mai vazut la modul constient un botez pana acum (nu-mi era cunoscuta faza cu "te lepezi de Satana" si toata coregrafia ei [:)] )

 

de acolo am mers direct la restaurant, unde am avut noroc sa stau la masa cu oameni faini - prietenii mei folkisti (nu mai stiu daca v-am zis ca mamica era baterista de la trupa mea favorita, Folk Frate), prieteni de-ai lor si persoane pe care le mai stiam de la alte cantari.

 

a fost amuzant, am ras, ne-am distrat, am dansat, si la sfarsit s-a si cantat - nu folk, fiindca inainte de Folk Frate unii baieti si fata - adica mamica - au cantat intr-o alta trupa numita Za duff, mai rock, ashe, si era si solistul de la acea trupa printre invitati.

 

ar fi cantat si folk, dar in pauza dintre cantari protagonistul cel mic si-a cerut drepturile, sa fie alaptat, iar pana s-a intors mama lui lumea incepuse sa plece, iar chelnerii se cam uitau urat (era trecut de miezul noptii), asa ca s-a renuntat la idee.

 

 

azi m-au luat toti de proaspata cu tot felul de tampenii marunte; acum, ca nu ma mai deranjeaza nimeni, lucrez la o prezentare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Știu sigur ca sunt tari in care atunci când devi cetățean se anulează automat cealaltă cetățenie Pt ca acea țara nu accepta cetățenie dubla. Era și cazul Danemarcei intr-o vreme, acum au reglat. Și suedia era așa acum vreo 20 de ani. 

Iti spun sigur ca la cazul Danemarcei nu se anuleaza automat cand o primesti pe celalta. Prietena mea este din Danemarca si aplicat la cetaenia daneza pe vremea cand era permisa doar una singura. Ca sa poata primi cetatenia daneza a tb sa renunte intai la cea romana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, sunt la job și nu pot Răspunde așa ușor. 

 

Am vb cu sora mea și mi-a spus ca SUA permite dubla cetățenie dar in fapt când depui jurământul, spui ca vei fi loial numai SUA, deci teoretic ar trebui sa renunți la cra de-a doua. Legal însă e cam ciudat, nu scrie ca e interzis dar nici ca e permis. 

Prietenii Români ai surorii mele toți au renunțat la cea română, ca sa obțină mai repede cea americană, apoi au reluat pe cea romană alături de cea americană. Nu sunt procese grele, dar costa câteva sute de euro. 

 

Anja înțeleg, eu credeam ca se anulează de la sine. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...