Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii (viseaza) la pensie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 865
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dada conspirația mondiala clar! Da Io-s insistenta, nu ma las așa ușor. Bătută :). 

 

Da, se scobește cu chestia aia de scobit măr sau cu un cuțit mai subțire. Eu am reușit și morcovi mai subțirei ;). Se scobește cât de mult se poate in mijloc in jos, se umple cu miere sau zahăr și se fierbe așa in picioare, sa fie cam 1/3 din morcov in zahăr, pana se înmoaie mierea sau se topește zaharul. Care se bea cât de fierbinte se poate. Și se mănâncă și morcovul dacă va place :). 

 

Eu am făcut rețeta asta încă de când eram in Ro, cu mare succes ;). Cu morcovi românești :). 

 

cum adica  sa l fierb in picioare si sa fie 1/3 in zahar?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, tu scobeste dupa instructiunile de mai sus, daca poti:)))insa eu zic ca siropul meu de ceapa e muult mai simplu si jur ca nu e scarbos, pt ca se ia doar o lingurita si pe aia amestecata cu zahar.

Iei ceapa, o imbraci in folie de aluminiu si o bagi in cuptor si o lasi pan devine ff moale si miroase rau a ceapa in casa. O scoto, faci gauri cu furculita in aluminiu si o storci cat poti. Ies exact 2 linguri de suc. Pui zahar si il bei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...