Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii (viseaza) la pensie


Recommended Posts

 

 

Mie nu mi-ar placea o lege prin care sa ma oblige sa devin donator de organe automat. Mi se pare intruziune cu bocancii tintuiti printre organele mele. Din start nu ma lasi sa decid ce sa fac cu unica mea proprietate . Nu imi place nici ca ma obliga (daca e cazul) sa mor in chinuri si nu in conditiile dorite de mine.

 

De ce te gandesti ca mori in chinuri? Crezi ca nu iti dau morfina ca sa nu afecteze organele inainte de transplant? 

 

Legea nu a facut altceva decat sa ii determine pe oameni sa decida. Daca sunt contra donarii, trebuie sa sune la un nr de tel si gata. Dar cei multi pro care insa uitau sa se duca la medfam sa ceara formularul si sa il completeze plus cei indecisi acum sunt considerati pro. Repet, familia inca poate sa refuze. Ca lege e naspa daca apar abuzuri ‘de filme’: imi omor sotul ca sa primeasca / copiii organele de care au nevoie ptr ca sunt compatibili. Sau daca exista o piata neagra, desi cred/ sper ca nu exista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 865
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie nu mi-ar placea o lege prin care sa ma oblige sa devin donator de organe automat. Mi se pare intruziune cu bocancii tintuiti printre organele mele. Din start nu ma lasi sa decid ce sa fac cu unica mea proprietate .

Nu imi place nici ca ma obliga (daca e cazul) sa mor in chinuri si nu in conditiile dorite de mine.

ba eu zic ca te lasa - presupun ca nu-ti ia nimeni optiunea sa te duci si sa zici nu, asa cum fara legea asa cei care dorim sa donam ar trebui sa mergem sa spunem da

 

mda, de dorit doresc, da' n-am ajuns s-o declar; daca imi amintesc bine, cand s-au facut cardurile de sanatate aveam optiunea sa bifez asta, da' am pierdut hartiuta [:)]  poate ajung in vacanta de Paste la doctorita mea - fiindca, in caz ca nu v-am spus, medical meu de familie e in orasul in care m-am nascut [:-)))]  judetul nostru a fost printre judetele-pilot cand s-au inventat si la noi medicii de familie, si pe vremea aia acolo aveam domiciliul; m-am inscris si am ramas acolo - de cand sunt in Bucuresti n-am avut nevoie de medic de familie, asa ca nu m-am ostenit sa ma transfer

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De ce te gandesti ca mori in chinuri? Crezi ca nu iti dau morfina ca sa nu afecteze organele inainte de transplant? Legea nu a facut altceva decat sa ii determine pe oameni sa decida. Daca sunt contra donarii, trebuie sa sune la un nr de tel si gata. Dar cei multi pro care insa uitau sa se duca la medfam sa ceara formularul si sa il completeze plus cei indecisi acum sunt considerati pro. Repet, familia inca poate sa refuze. Ca lege e naspa daca apar abuzuri ‘de filme’: imi omor sotul ca sa primeasca / copiii organele de care au nevoie ptr ca sunt compatibili. Sau daca exista o piata neagra, desi cred/ sper ca nu exista.

La noi nu trebuie sa mergi la medic pentru formular. Eu l-am primit prin posta dar fiecare cetatean are un cont in care se afla informatiile legate de impozite si asigurarea de sanatate. Acolo se poate opta si daca vrei sa fii donator...dureaza cateva minute pana completezi toate campurile(poti alege ce organe vrei sa donezi).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi te inscri foarte simplu pe site-ul Socialstyrelsen, cu acel BANK-id care este e-legitimation. Ai câteva opțiuni, ce fel de donator vrei sa fii sau opțiunea ca nu vrei, asta ca sa nu fie dubiu dacă ai fi un potențial donator. 

 

Eu sunt donator de organe și țesuturi după moartea mea. M-am înscris anul trecut in Septembrie. 

 

Pe mine nu m-ar fi deranjat sa fie automata înscrierea. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai, ca ea nu vorbea de somon, nici eu, ci doar ei care au pus denumirile pe pelatarul ala l-au numit somon. Eu la nuanta aia descrisa de ea ii zic roz-nisipiu ;) 

 

Deci protestez, nu poate să fie roz-nisipiu, pentru că-i dai dreptate lui R., care susține că bolurile sunt roz [:p].

 

Este nisipiu-roziu  [:p].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...