Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii (viseaza) la pensie


Recommended Posts

 

 

la noi nu iti ia nici-o analiza. Ultima oara cand am fost, de aia m-am si dus, ca pe langa starea de rau ma durea rau, rau in gat si voiam sa fiu sigura ca nu e streptococ. Dupa 2 ore de stat, si mi-era rau, si eram si stresata ca parcasem aiurea, m-a pus sa deschid gura si m-a trimis acasa... Nu ma mai duc decat daca sunt pe moarte si e grav Ioana, mi-au placut tablourile, interesante

 

Ai fost la urgenta? De ce ai așteptat 2 ore? La vårdcentral la noi nu se merge decât cu programare, o faci pe minavårdkontakter sau la tf. Au o ora intre 10-11 Pt urgente, atunci e dropp-in in funcție de ordinea sosirii, max 10 persoane. Eu așa am fost Pt lipom, au considerat ca e modificare la nivelul pielii. 

 

Altfel ai tot dreptul sa ceri analiza. Ori ai dat peste un medic super care a știut din consult ca nu e streptococ. Dar dacă tu ai dubii și vrei neaparat, poți cere analiza, nu au voie sa te refuze. Nici măcar un CRP sau un blodstatus nu ti-au făcut? 

 

Pt strep A poți sa te testezi acasa 

http://dinatester.se/strep%20a/index.html

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 865
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

la noi la vårdcentral nu are timpi de pe o zi pe alta si te ia la liber, fara programare intre 8 si 9. Am cerut sa imi faca analiza, di asistenta, ca nu m-a vazut nici-un dr, a zis ca nu am nimic :))))

Ai fost la urgenta? De ce ai așteptat 2 ore? La vårdcentral la noi nu se merge decât cu programare, o faci pe minavårdkontakter sau la tf. Au o ora intre 10-11 Pt urgente, atunci e dropp-in in funcție de ordinea sosirii, max 10 persoane. Eu așa am fost Pt lipom, au considerat ca e modificare la nivelul pielii. 

 

Altfel ai tot dreptul sa ceri analiza. Ori ai dat peste un medic super care a știut din consult ca nu e streptococ. Dar dacă tu ai dubii și vrei neaparat, poți cere analiza, nu au voie sa te refuze. Nici măcar un CRP sau un blodstatus nu ti-au făcut? 

 

Pt strep A poți sa te testezi acasa 

http://dinatester.se/strep%20a/index.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Ma enerveaza reclama cu raceala  [zirea]

 

Da e vineri si in curand o iau spre casa, asa ca e ok...la noi e ceata si frig.

 

Si aici din compost se produce gaz...fermierii folosesc balega ca ingrasamant...asa ca miroase bine la noi atunci cand stropesc campul   [zirea] 

La noi containerele de gunoi si compost sunt intr-un loc special, nu le avem in curte...asa ca nu ne miroase...aici nu exista ghena, sacii de gunoi se aduna in containere..iar pt compost sunt niste galetuse speciale, cu capac, pe care le poti tine afara, nu neaparat in casa.

 

In weekend avem program lejer : maine shopping, apoi duminica ii fac mandrei check-in si duc geanta la aeroport...ea are curs de dans.

 

M-am uitat putin la ceremonia de deschidere a jocurilor olimpice...mi-a placut, a fost draguta..am vazut si delegatia Romaniei.

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia mi-a povestit ca se uita la un serial ce se numeste Black Mirror. Pare foarte interesant, o sa ma uit și eu. Dacă va plac filme de groaza moderne, adică unde pot duce inovațiile lumii moderne când iau întorsături aiurea. 

 

Acum ca sunt la job, remarc ca mi-a lipsit. Și colegii, atmosfera. Tot. :) 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saga influenzei continua...

 

intelelgem ca nu suntem batuti in cap ca anntibioticul nu face nimic la virusul asta, dar la noii sigur s-a agravat si avem infectie bacteriana...de unde stim...stim dupa cum ne simtim...

 

ieri dupa ce am lasat vreo 2 mesaje la doctor si scris in email...in sfirsit am reusit sa vorbib cu o asistenta. asta I-a spus ca ii da sotului pastilele de tuse...dar antibiotic treb prescris doar de doctor. dupa o ora suna asistenta doctorului ca "nu " nu ii da dr. antibiotic...sotul se ia la ccearta cu ea si ii spune ca sa vorbeasca cu doctoral direct , nu mai vrea mesageri.

dupa 30 min suna doctorul si il ia cu iar teoria anitbioticului. ca de unde stie sotul meu ca are infectie in git...ca  una ca alta.

pai daca cind a fost la el in urma cu 2 zile nici macar in git nu s-a uitat...nicaieri...el de unde stie ca nu e infectie?

 

ca sa vedeti consultatie, dupa cce a stat 2 ore la usa!

 

pana la urma cu chiu cu vai I-a dat penicilina, dupa ce l-a pus pe sot sa isi assume riscul ca poate face diaree de la ea... [batcap] 

 

acum eu sunt singura amarita, fara antibiotic, doar ccu niste pastille de tuse, vitamin c si dayquil...

ma doar gitul de mor cind inghit si mai ales in partea stinga si parca se duce durerea la ureche...sigur si eu am infectie. de tusit tot tusesc...dar zau daca mai am vlaga sa ma lupt....nu stiu, poate poate dau telefon la doctora.

 

bine ca astazi lucrez de acasa...macar ma iau cu lucru si uit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia mi-a povestit ca se uita la un serial ce se numeste Black Mirror. Pare foarte interesant, o sa ma uit și eu. Dacă va plac filme de groaza moderne, adică unde pot duce inovațiile lumii moderne când iau întorsături aiurea. 

 

Acum ca sunt la job, remarc ca mi-a lipsit. Și colegii, atmosfera. Tot. :) 

Am vazut si eu 2 sezoane din Black Mirror. Are putine episoade. Mi-a placut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...