Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Invatatori de care sunteti multumiti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Inteleg....Pana la urma ai avut parte de o recomandare; sunt sigura ca a contat foarte mult pentru tine si te-a ajutat sa faci cea mai buna alegere pentru baietelul tau...

Nu toti parintii reusesc sa obtina o referinta, o recomandare....astfel incat, multi nimeresc rau....si de suferit au in primul rand copilasii...

Doamne ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca recomandari se pot obtine, nu mai e un subiect tabu si chiar e o chestie absolut normala. Asa cum ceri recomandari despre un medic, poti cere si despre un cadru didactic. Multi parinti dau copiii la scoala cea mai apropiata de casa (ceea ce nu e rau deloc) fara a se interesa de cadrul didactic, multi nici nu merg la zilele cu porti deschise sa vada, sa cunoasca, multi vor "putin" si dau copiii la scoli cu cerinte multe si mari, fara a-i sustine dupa aceea, multi vor prea "mult" si sunt nemultumiti de ritmul clasei...etc. Ceea ce pe mine si copilului meu ne multumeste, nu e musai sa te multumeasca si pe tine. 

Nu toti copiii sunt la fel, nu toti copiii sunt inteligenti si au abiliatea de a invata repede, nu toti copiii se adapteaza usor....eu cred ca parintele ar trebui sa isi cunoasca ft bine copilul si sa fie constient de capacitatile lui. Eu stiu ca fiecare "cioara" isi vede puiul cel mai destept, cel mai frumos, cel mai bun, cel mai cel....dar, sa coboam nitel pe pamant. 

Cazuri concrete ce au la baza ce scriu eu mai sus, una bucata mama, isi da copilul la scoala cea mai apropiata de casa, nu se duce sa se interseze, sa vada ce invatator va avea, pur si simplu o inscrie si gata...la jumatatea clasei 1 zice ca o muta, ca invatatorul lucreaza la nivelul clasei, unul mediu,  si ea vrea mai mult (copilul nefiind unul capabil sau macar ambitios) si-o muta la 1 dintre cele 3 scoli de elita din oras, unde copilul clacheaza si nu tine pasul...deci, cine e vinovat aici, cadrul didactic sau parintele? Alta isi da copilul la scoala de elita, copilul bunut..capabil, dar nu tine pasul pentru ca nu e ajutata de parinti, care nu au prea multa scoala, iar acum se plange ca fata face pregatire, ca au multe teme (chestie care se stia din start)...deci...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa razi....insa atunci cand ceri o recomandare despre un cadru didactic, am observat ca foarte multi ezita sau evita sa se exprime....sub diverse pretexte. 

In plus, de multe ori ne lovim, ca parinti, de faptul ca trebuie sa inscriem copilul la scoala de circumscriptie....Si uite asa, lucrurile devin foarte complicate. Si in loc sa ai posibilitatea sa faci o optiune potrivita in raport cu felul de a fi al copilului, ajungi sa mergi la "ciocu cu norocu"....

Nu inteleg nici eu de ce putem sa alegem un medic, un duhovnic etc. si nu putem alege un invatator....

Si asa cum am spus....de suferit au in primul rand copiii....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum de dar din cele experimentate de mine si de alti parinti pe care ii stiu, n-a fost cazuri de retineri in a da sau nu o recomandare. Pana si portarul scolii da, daca este intrebat....si-a fost, si-a dat. Inscrierea la o scoala de care apartii nu e un capat de tara, daca iti cunosti copilul si daca cauti un cadru cu care sa rezonezi...din 2-4 cadre, macar cu 1 si tot rezonezi....poate nu 100% , dar in mare parte da. Important este sa mergi, sa cunosti....eu am mers si am cunoscut, inainte sa il inscriu...am mers cu copilul, am vazut atitudinea, cum interactioneaza, mi-am expus cerintele si dupa am inscris, nu am mers orbeste pe recomandare, pt ca , ma reper...ce e bine pt tine, nu e musai sa fie bine si pentru mine....pentru asta s-a si facut actiunea "porti deschise", sa se mearga, sa se vada, sa se cunoasca.

Mai e si chestia ca, multi tac daca un cadru didactic "sare calul"...cu teme, cu cerinte, etc....si nu inteleg de ce, pt ca da, copiii sufera. Avem dreptul sa ne expunem opiniile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu consider ca avem dreptul sa ne exprimam opiniile si, desi multi tac atunci cand sunt nemultumiti de unele aspecte (cred ca principala teama este aceea de a nu se repercuta negativ asupra copilului totul), sunt si foarte multi parinti care ezita sa isi exprime multumirea...Nimeni nu este perfect, deci nici un invatator, insa toata lumea banuiesc ca stie ce inseamna un invatator indragit de copii, de exemplu. Eu cred ca sunt multi parinti cu copii de scoala primara pe aici...si totusi opiniile pozitive intarzie sa apara.

Cand alegi un medic, de exemplu, nu il alegi doar pe criteriul pregatirii profesionale, zic eu; adica e un aspect important, insa conteaza si cum relationeaza cu pacientul, daca e un medic spagar etc, nu? Tu, ca adult, esti desigur, foarte atent la asta ( stim cat de mult cauta spre exemplu, o femeie insarcinata un medic cu care sa nasca...). Cand vine vorba despre alegerea unui medic pentru copilas, lucrurile devin si mai serioase,nu? 

La fel cred ca stau lucrurile si aici....Nu cred ca un invatator indragit de copii este un invatator care isi desfasoara orele ca la armata, care se impune prin incruntarea sprancenelor si ridicarea tonului, sau chiar a altor metode, sau care da teme multe...Si mai cred ca, in mod normal, nu am putea fi multumiti, ca parinti, de o invatatoare bine pregatita profesional, dar ciubucareasa, spre exemplu, nu?

Deci, eu zic ca cei "multumiti" de invatatorii copiilor lor nu prea se inghesuie sa povesteasca....din anumite motive...

Referitor la "usurinta" cu care primesti o recomandare in functie de asteptari....in afara de mine personal, care nu am reusit sa obtin o astfel de recomandare, chiar acum am o prietena ce urmeaza sa isi inscrie fetita in clasa 0. M-a sunat disperata ca nu stie cum sa procedeze....nu stie nici o invatatoare care sa abordeze copiii nediferentiat, care sa respecte varsta si nevoile specifice acestora, care sa aiba discretia necesara sa discute problemele aparute, care sa nu astepte "atentii" pentru a fi atenta, care sa motiveze copiii sa revina cu drag a doua zi la scoala ( cam acestea sunt asteptarile ei....asteptari pertinente, as spune, si care banuiesc ca ar putea fi regasite pe lista oricarui parinte, nu,?). I-am spus de invatatoarea fetitei mele, care termina a 4-a si, ne putem gandi ca ar putea prelua in toamna 0. S-a bucurat, insa isi face griji ca nu ii vor primi dosarul, ea neapartinand de aceasta scoala, si chiar daca il accepta....ce sanse are sa ii accepte inscrierea fix la aceasta invatatoare?? Mai mult, am.intrebat-o pe invatatoarea fiicei mele daca va prelua 0, si mi-a spus (ce era de asteptat) ca repartizarile se fac mai tarziu si totul tine de director....Deci....panza de paianjen e mare...

Apropo de portarul scolii de care apartine ( o scoala rau famata insa si la care urmeaza sa mearga de ziua portilor deschise), acesta i-a raspuns ca trebuie da discute cu directoarea....Vom vedea deci, ce va fi....

In plus, cat de mult poti cunoaste o invatatoare in cateva minute, de ziua portilor deschise?? Sau cum ai putea sa le cunosti pe toate intr-un timp asa scurt, pentru a putea face o alegere potrivita? 

Greu...f greu....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate, e greu sa cunoști o învățătoare in câteva minute, referințele ar fi necesare. In general se obțin de la prietenii care au copii puțin mai mari. Sau se afla pe propria piele, în primul an.

Eu mai am până intra fata la scoala, sper sa obtin informațiile dorite la timp.

Chiar mă miră și pe mine că nu prea se înghesuie părinții să laude cadre didactice, că la subiectul despre fata care a scris un blog acuzator legat de școală am observat totuși persoane mulțumite de scoala. [:-/]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, anda, e cel putin ciudat.... Adica, fie multumirea parintilor consta in altceva decat ceea ce am enuntat eu ca si asteptari, fie multi sunt de fapt nemultumiti, si atunci, practic, nu au ce sa spuna la un astfel de subiect... Sau, pur si simplu, pot fi valabile ambele variante... O mai fi si o alta categorie (desi as vrea sa cred ca gresesc) de parinti egoisti....Unii care nu vor sa "vanda pontul" si altora...

Si pana la urma, incep sa cred ca dascalii despre care vorbesc eu sunt niste....raritati....

In fine...sa mai asteptam...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar mă miră și pe mine că nu prea se înghesuie părinții să laude cadre didactice, că la subiectul despre fata care a scris un blog acuzator legat de școală am observat totuși persoane mulțumite de scoala. [:-/]

 

Uite, vin eu si o laud pe invatatoarea fetitei mele. [:)]

 Am mutat-o de la o scoala de elita(m-am convins ca era pomul laudat cu sacul) si am ajuns la o scoala de cartier.

Referinte am primit de la directoarea scolii(intamplator o cunostea o colega de serviciu). 

Are caietele pline cu fise decupate si lipite,din penar nu-i lipsesc foarfeca si lipiciul, fise xeroxate de doamna, portofolii.

Eu nu stiu ce metoda a aplicat, cum a reusit sa-i invete tabla inmultirii. Cu fetita nici macar 1 min nu am repetat.

Eram la dus si mi-a zis- mami da-mi niste inmultiri, sa vezi ca stiu toata tabla inmultirii.  [fal] (stiam ca faceau inmultirea cu 1,2 dar nu toata).

Ca sa nu se plictiseasca copiii, incearca sa faca orele cat mai interactive.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...