Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In cautarea Φ-ului potrivit


Recommended Posts

  • Răspunsuri 735
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hai sa va povestesc si eu cu deszapezitul masinii... 

 

Mai intai trebuie sa scriu ca eu cred ca fiecare sofer trebuie sa-si deszapezeasca masina singur. Asa ca nu am apelat niciodata la sotul meu sa o faca pentru mine, oricum, sigur ar mai lasa nitica zapada pe undeva si ar fi mai rau. [:D] Dar marturisesc ca cele 7 luni de sarcina imi afecteaza suficient sprintzereala, cat sa fi apreciat un astfel de gest... In fine...

 

Deci plec dimineata si ma apuc de ea. Frig, viscol, zapada multa. Suna telefonul. Bag in buzunar mana aproape inghetata. E sotul meu. A plecat de-acasa cu vre-o juma' de ora inaintea mea, cred ca a ajuns deja pe la Crangasi... "Pai... uite... te-am sunat... ca m-am gandit.... ca poate ar fi trebuit sa curat eu nitel masina ta de zapada....." [:D] Am vrut sa-l intreb daca ma suna ca sa-si amorteasca constiinta apasata, dar nu am avut inima aia. Am vrut sa-i spun ca in veci nu mai pupa alt copil de la mine daca nu pune osul si el un pic, dar nu am avut inima aia, si in plus, se pare ca-mi plac copiii, asa ca nu se stie niciodata.... Am vrut sa-i spun multe, dar in timp ce cautam o replica potrivita am constatat ca mana degerata de pe telefon si urechea eliberata in scopul convorbirii, incep sa doara, asa ca am zis un anemic: "Nu-ti bate capul, ma descurc, e doar niste zapada!" si un "hai, pa, ca-mi ingheata mana pe telefon!"

 

Am finalizat operatiunea, si m-am urnit spre serviciu. Cu greu ajunsa, constat... SURPRIZA! N-am unde parca! [:D] De obicei ma descurc, dar de data asta... nik. Asa ca ma duc catinel spre Sala Palatului, unde mai parchez cu plata in caz de forta majora. Acolo erau cativa oameni zgribuliti si infofoliti, care curatau treptele. Gasesc un loc mai accesibil si parchez. Am uitat sa scriu ca intre timp am primit pentru masini un ecuson de la Primarie. L-am arborat in parbriz, am incuiat, si am plecat. As fi platit daca m-ar fi intrebat cineva de sanatate, dar in afara de baietii cu lopetile, nu mai era nimeni in parcare. 

 

Mi-am petrecut toata ziua privind ninsoarea (abundenta) si imaginandu-mi ce greu o sa fie sa plec inapoi acasa. Cand am plecat, privind eu catre Sala Palatului... vad o mare alba. Si o pata rosie. Nevenindu-mi sa cred, ma apropii. Ei, bine, da! Masina mea era curata luna. Celelalte masini erau ca niste carabusi albi si uriasi. Langa bordura unde parcasem, dimineata era un musuroi de zapada, acum bordura lucea neagra cenusie la un metru de masina mea. Ba chiar si sub masina era curatat, cam pe un lat de lopata, cat le incapuse, de... 

 

Mi-am latit un zambet pe fata, desi am remuscari gandindu-ma la saracii oamenii aia care mi-au curatat mie masina asa bine, si ce-or fi crezut bietii de ei cand mi-or fi vazut ecusonul? In fine, vorba cantecului, "regretele tarzii / zadarnice ar fi", am decis sa pastrez zambetul si am plecat acasa.

 

Un soare timid isi lua la revedere de la noi, anuntand ger, drumul aproape ok, circulatie rezonabila, totul minunat.

 

Pam-pam... 

 

Acasa, pe locul meu, un jeepan. Fara numar in parbriz, dar cu abtibild cu Prolex Sindicatul politistilor si vamesilor. Hmmm... Dupa cateva claxoane, googalesc prolex astia si dau de un numar de telefon. "Poate ma ajutati sa dau de colegul dumneavoastra, ca as vrea sa parchez si daca nu dau altfel de el, nu am alta varianta decat sa sun la comunitara". Evident, imi alimentam supararea, gandindu-ma la mine, biata gravida in 7 luni, luptand cu nametii sa curat cine stie ce alt loc de parcare, la cine stie ce distanta de casa... Uitasem deja surpiza de la Sala Palatului si imi era o mila de mineeeee... In fine, mi-au zis ca nu ma pot ajuta, asa ca am sunat la Politia Comunitara. Au venit, dragii de ei, dupa o jumatate de ora, au aflat ca domnul respectiv sta relativ aproape, la cateva statii, si s-au dus sa vada daca pot da cumva de el. Eu deja mi-l imaginam calare pe amanta, si comunitarii informandu-i sotia despre locatia lui exacta... Au sunat, intr-adevar, dupa inca o jumatate de ora, sa-mi spuna ca au dat peste doamna, si i-a trimis mesaj sa se mute din acel loc, ca... nu raspundea la telefon... Acu' a plecat omu' dupa inca vreo juma de ora, si eu tot sper ca era in vizita la unchi-su'...

 

Asa ca... asta-i cu deszapezitul, cu parcatul si cu amantul...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca se mai duc multi la platit impozite dis de dimineata, pe racoare... cred ca nu sunt pregatita sa-i infrunt [:)] Prefer nametii [:D] 

 

Glumesc! 

De obicei evit plimbatul cu totul, cand ninge, obisnuiesc sa stau acasa si sa deszapezesc in jurul blocului. Dar anul asta a venit cu multe schimbari.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta cu parcatul si cu amantul... vineri seara (ma rog, dupa miezul noptii) fusesem la un restaurant in Drumul Taberei si... cineva [il]  nu m-a lasat sa chem Uberul, s-a oferit sa ma conduca el cu masina. care insa nu era la restaurant, ci in fata blocului lui. ok, mergem noi frumos in plimbare juma' de cartier [:-)))] (a se consemna ca vineri inca era primavara - oricum inca ma surprinde c-am acceptat; ma rog, nu ma chiar surprinde, ma amuza [:)] ) si cand ajungem la blocul lui - surpriza! masina lui si cea de langa ea erau blocate artistic de-un 4x4. numar de telefon in geam. lasat probabil de decor, ca n-a raspuns la repetate apeluri. era trecut de 1 noaptea. ok, cedam psihic (mai ales el) si schimbam planurile cu varianta taxi.

 

dupa ce ajunge acasa (si nu, nu va ganditi la prostii, ca doar m-a condus, deci a ajuns acasa foarte repede) imi da mesaj: mitocanul plecase [:-)))]  de unde concluzia logica, zic eu, c-a fost vorba de o amanta [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...