Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In cautarea Φ-ului potrivit


Recommended Posts

Ma strecor și eu printre pliseuri și mopuri sa va spun ca azi am avut zi liberă și aveam tare multe programate. Pana la urma o parte s-a contramandat și am avut o zi mai lejera. 

 

Altfel am o săptămâna ocupată. Al meu e plecat Pt prima data (de mult vrea dar eu m-am opus tot timpul, acum a primit acceptul meu in sfârșit) sa lucreze ca medic ștafeta. A primit 4 săptămâni anul asta, la același spital, pe continent. Una acum, una in mai, una in Septembrie și una in Noiembrie. Face numai gastroscopii, problema e ca diferă sistemele de jurnal și azi jumate de zi a fost instruit cum sa îl folosească pe cel de acolo care e ceva mai greoi decât al nostru. 

Spitalul e mai mare decât cel de aici. A primit o camera la hotel, zbori avion dus întors cu schimbare in Stockholm căci nu este direct, mașina închiriată ca are 90 km de la aeroportul din Göteborg plus salar dublu cât primește aici. Deci tot ce am scris mai sus e plătit de spital/firma de la care a primit jobul. 

De aici își ia liber săptămânile respective, are multe ore de Comp și e obligat sa le ia. 

 

Are in vedere și o săptămâna in Norvegia in Noiembrie, trebuie doar sa rezolve cu actele, are nevoie de legitimație norvegiană.  Acolo am zis ca îl voi insoti :). 

 

Asa ca am eu ceva mai multă treaba in casa, am noroc ca e mama aici și ma mai ajuta și ea, plimba câinele și face mâncare. 

 

Mâine back to work, de 5 zile nu am mai fost :). 2 in Stockholm la conferința și trei libere, tare bine mi-au prins astea din urma. 

 

Silvia are practica in săptămâna 17 și își dorește sa o facă la spital/ laborator sau la aeroport, sa vedem ce iese. Alternative ar fi la Grădinițe sau magazine și nu vrea niciuna :). La școala le-au zis sa facă undeva unde își doresc sa lucreze. Silvia vrea in momentul de fata sa se facă psiholog, deci nicio șansa sa o ia cineva la practica acolo :). 

 

Anja ai tăi au prao? Dacă da, unde fac? 

 

Seara frumoasa și săptămâna frumoasa! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 735
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anja am trimis săptămâna trecută o fotografie la svt1, probabil nu au ales-o Pt ca nu mi-au scris nimic. Probabil ca succesul meu e făcut sa fie doar local :). 

 

Ah și bine ca mi-am amintit! Am un card cadou cu niște bănuți ce i-am câștigat ca premii la clubul foto pe anul trecut, ia sa trec eu sa ii cheltui pe ceva in oraș :). 

Și sa îmi iau ceva flori pe cardul cadou primit Pt întârzierea buchetului către sora mea :). Uitasem complet! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Și sa îmi iau ceva flori pe cardul cadou primit Pt întârzierea buchetului către sora mea :). Uitasem complet! 

io de ce n-am primit nimic pentru nervii consumati din cauza celor de la Magnolia? [smulgpar]

 

i-am trimis mamei un buchet de flori insotit de o cutie de bomboane de 8 Martie. cand am sunat-o si-am intrebat-o daca i-au placut bomboanele, a intrebat "care bomboane?"

 

e drept ca au ajuns mai tarziu in aceeasi seara, dupa ce mi-am descarcat nervii pe cei de la Magnolia prin toate modurile posibile (adica chat pe site-ul lor, sms, mesaj pe FB, ca la telefon suna mereu ocupat). le-am cerut sa nu le treaca prin cap sa imi returneze banii pe bomboane, sa faca bine sa le livreze cat mai repede posibil, si sa ma anunte cand e livrata comanda complet.

 

nu m-au anuntat nici pana acum (intre timp da, aflasem de la mama ca au ajuns).

 

mesajul lor de azi:

 

Buna ziua! Daca nu ati primit inca un raspuns, colegii nostri responsabili pentru remedierea acestor situatii va vor contacta cu siguranta in cel mai scurt timp. Multumim pentru rabdare si intelegere.
 
aveam draci pentru ca apucasem sa mai fac o comanda prin ei, pentru prietena mea a carei zi a fost azi (de fapt ieri, dar mi-a zis ca in week-end n-aveam sanse sa o gaseasca acasa curierul). e nitel penibil ca in loc de La Multi Ani (sau ma rog, pe langa el) tu sa intrebi ce anume au livrat, sa te asiguri ca e tot ce-ai comandat...
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit cam 30% din suma înapoi pe card cadou. Au fost foarte promti cu scuze de rigoare și cu întrebarea dacă sunt de acord sa îmi trimită un card cadou. Am răspuns politicile ca da, as fi foarte bucuroasa. Ma gândeam acolo la un 5-10%, dar m-au surprins foarte plăcut.

 

Am văzut ca ăștia livrează in toată lumea, inclusiv Ro. Dar nu știu dacă din Ro sau numai de aici din Suedia. Interflora se numesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discutii care ma depasesc ( urasc sa dau cu mopul si fusta plisata cred c am purtat ultima data la costumul de pionier), am intrat sa i spun Miannei cu placere, ma bucur ca i au placut filmele. Gasesc rar filme bunicele si ma bucur sa impartasesc gaselnitele cu cei interesati.

Zic merci la randul meu Vivianei pt serialul Glacé, m ai nimerit, imi place.

 

Mihaela, ce inseamna medic stafeta? Dar ore de comp? Ce bine ca o ai pe mama cu tine.

 

Ella, spuneai tu odata ca atunci cand se va marita Marcia, se va instala cu tot cu colectia de papusi... [:)]

 

Am baut doua  cafele mari azi si am insomnie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, medic ștafeta e cel care merge sa lucreze perioade scurte de timp in locuri in care exista post vacant. Fiecare săptămâna e acoperită de altcineva. E un lucru nedorit intr-un sistem de sănătate, dar e soluția atunci când nu ai ce face. 

Noi medicul de familie îl avem așa. 

 

Orele Comp sunt orele lucrate extra. Când ajung la un anumit număr, nu mai știu exact cât, e diferit de la o meserie la alta, Sindicate, etc, ești obligat sa le scoți, adică sa fii liber. Al meu le-a adunat din gărzi prea multe (gărzi acasa, la telefon), Pt care nu și-a luat libere, plus orele extra de la gărzi, când suna tf și vorbește e timp in plus lucrat. Sau s-a întâmplat sa meargă la spital, pe garda de acasa, a fost nevoit. Tot timp extra, Comp adică. Vine de la compensat, compensare. 

 

Din Noiembrie nu a mai avut voie sa facă gărzi (se simte la salar) și a fost obligat sa își ia câte o săptămâna liberă pe luna. Pt ca a lucrat fără sa își ia libere in ăștia 10 ani și s-a adunat. 

 

Sunt mulți medici de aici de spital care lucrează ștafete, pe continent, cred ca majoritatea o face. Nu e numai soțul meu cel cu ire Comp, toți care fac gărzi sunt. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...