Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce ati adoptat un bebe?


Recommended Posts

silvy, eu cred ca rabdarea pana vei avea un copil nascut de tine nu are de-a face cu decizia de a adopta. Mi-a trebuit ceva timp sa inteleg asta si recunosc ca m-au inspirat si fetele de la "M-am hotarat..." . Dupa trei ani si cateva sarcini pierdute pana in trei luni eram atat de amarata si disperata, nu stiam nici eu ce sa fac, sa adopt sau sa mai astept. M-am gandit ca nu are sens sa treaca alti ani, nu stiu cati, si eu sa jelesc, in loc sa am langa mine un pui mic si sa fiu fericita. In clipa aceea mi-a fost foarte simplu sa iau decizia. Ghindocul asta mic pe care-l avem de cateva luni acasa ne-a umplut viata si ne-a facut cei mai mandri parinti. Si coincidenta sau nu, are exact numele la care ma gandeam eu cu o luna inainte sa o cunosc. Si nu spune nimeni ca nu poti naste un copil dupa ce adopti, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred ca hotararea a fost de mult luata , de cineva de acolo de sus . Noi am aflat-o doar la momentul oportun . Eu nu m-am gandit nicodata la adoptie inainte de 2004 . Am luat lucrurile firesc , cu investigatii , tratamente , spitalizari . Dar astea au dus la kilograme in plus (cum zicea si Aissa ), la un pas de lumea de dincolo , la compotamanete uneori inumane din partea personalului medical . In momentul in care am vazut ca medicul insista pe iseminari si FIV , am spus stop . Trecusem odata pe langa moarte din cauza unei greseli din timpul unei banale operatii laparoscopice . In acel moment am spus : Doamne , va fi asa cum vei vrea tu . In ianuarie 2004 i-am spus sotului meu gata , facem dosarul pentru adoptie . Datorita unor probleme legate de job , am ajuns sa obtinem atestatul pe 21 septembrie 2004, ziua de nastere a sotului meu . Nici un moment nu m-am gandi daca voi iubi sau nu acel copil ci mi-am pus intrebari daca voi fi o mama buna . Dupa cateva incercari de a vedea cativa copii si niste ,, oferte " din parte anumit persoane , am spus din nou :Doamne , va fi asa cum vei vrea tu . Si in 21 martie de aceasta data , am primit telefonul mult asteptat . Din ziua aceea si pana in 30 martie nu mai stiu exact ce si cum s-a intamplat . Eram ca intr-un vis , pluteam , cumparam lucrusoare fara sa ma gandesc daca sunt utile sau nu . Ziua de 30 martie 2005 a fost pentru mine cea mai intensa zi . Nu pot descrie ce am simtit atunci . Parca o mare de dragoste s-a revarsat asupra mea . Au mai fost momente dificile pana la finalizare ,care asa cum trebuia sa fie , a fost 20 septembrie . Asta ca tati sa primeasca iar un cadou superb de ziua lui . Au trecut aproape doi ani si desi nu am uitat toate greutatile intampinate , parca nu mi se mai pare drumul asa greu in comparatie cu ce am primmit in acesti doi ani . Atatea zambete , atatea mangaieri , atatea lucruri minunate . De 8 Martie baiatul meu drag mi-a spus : Mami , ai degete moaaaase . Si ca o incheiere , nu m renuntat niciodata la gandul ca voi mai fi mama inca o data . Acum ma gandesc insa ca nu conteaza daca copilul va creste in burtica sau in inima mea . [url="http://new.photos.yahoo.com/map75ro/album/576460762326159493"] Stef[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am "hotarat", cred ca asta e menirea mea: sa fiu mamica de copii nascuti de altcineva. Am simtit asta de mult, inca din adolescenta, cred ca am fost influentata si de faptul ca mama mea care m-a crescut nu e cea care m-a nascut (ea s-a dus dintre noi cand eram foarte mica). Apoi au fost probleme medicale, ovariectomiile care m-au lasat in imposibilitatea de a ramane insarcinata vreodata... Mai greu s-a hotarat sotul meu, care in prima faza nici nu vroia sa auda. Dar s-a hotarat nu stiu cum si cand, abia cand eu n-am mai insistat, iar acum e absolut indragostit de ingerasul nostru. Ce trebuie sa se intample vine de la sine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia super frumoasa postarea ta, mi-au dat lacrimile. esti un om cu o inima mare si un suflet extraordinar. felicitari Marybell si bb Erik (23 dec 2006) [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762382274358"]poze bb [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762389366807"]poze Botez[/url] [url="http://b1.lilypie.com/Enlgp2/.png"]varsta Erik[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am simtit ca o sa fac lucrul asta de cand eram copil.Cred ca am vazut un film ceva care m-a impresionat...tot ce stiu este ca plangeam la mama ca sa adopte un copil(cu toate ca aveam un frate),si cand m-am facut mare am zis ca o sa o sa fac cu siguranta acest lucru.Acum a venit momentul.Pot avea copii,dar nu vreau sa fac.Am mai zis eu lucrul asta-sant prea multi copii si prea putini parinti-. Ar trebui multi sa se gandeasca la asta.Dar din pacate...nu e primul lor gand...ci ultimul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, parca as fi scris eu ! asa e: sunt prea putini parinti si prea multi copii. Cred ca daca se face o statistica pentru toate tarile globului ne speriem de rezultate. Ce vreau eu sa te intreb este daca ai avut de dat explicatii familiei de ce vrei sa adopti. E dificil de explicat atunci cand ai puea avea si "biologici", iar uneori nu poti evita explicatiile. Noi spre ex. stam cu ai mei, ce-i drept avem partea noastra de casa, dar petru dosar vm avea nevoie de delaratie din partea lor a sunt deacord ca noi sa adoptam. Ne-o vor da cu siguranta, dar am eva emotii in legatura cu intrebarile lor. Nu prea stiu cum sa le expli de e vrem sa adoptam. Iar penrtu rude si prieteni va fi cu siguranta un soc. Tu cum te-ai descurat? Manuelita Not flesh of my flesh Nor bone of my bone, But still miraculously My own. Never forget For a single minute: You didn't grow under my heart But in it.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am descurcat destul de greu..Eu stau cu mama,nu sant casatorita,si a fost foarte greu sa dau expilcatii si s-o fac pe mama sa dea declaratie,sa dea o copie legalizata a actului de casa(asta a fost cel mai greu). Si neamurile...binenteles..."de ce nu faci tu unul????"Si lumea in general nu intelege nimic.Treaba lor.Nu ma intereseaza. Eu fac ce simt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvy, vreau sa-ti spun ca lucrul cel mai important este sa lasi stresul deoparte, sa incerci sa fii relaxata, sa nu te gandesti tot timpul la faptul ca iti doresti un copil. Ani la rand am sperat, am asteptat sa se intample o minune si sa raman insarcinata. Eram atat de stresata, am inceput sa am probleme cu menstruatia, sa-mi intarzie si cateva luni, mi-am facut zeci de teste de sarcina in speranta ca o sa apara cele doua liniute, dar n-a fost sa fie asa. In final am zis ca adoptia ramane singura solutie. Devenisem mult mai relaxata, am zis, gata nu se poate, asta e, am sa adopt un copil. In iunie mi-am facut totusi ultimele analize, urmand sa merg la medicul meu cu rezultatele, dar acesta a lipsit din tara doua luni, s-a intors abia in septembrie si cand m-am dus cu rezultatele, mi-a dat un tratament, a zis sa incep din prima zi a ciclului. Bineinteles, nu i-am spus ca ultimul ciclu fusese in 23 iulie, pt. ca eram obisnuita cu intarzierile. Dar in noiembrie cand am vazut ca cm tot nu-si face aparitia mi-am facut din nou o programare la ginecolog, si surpriza a fost uriasa, eram insarcinata, aveam un bebe de 14 saptamani, l-am vazut la eco, i-am vazut inimioara. Nu mai spun ca era sa lesin cand am aflat vestea, e greu de imaginat ce am simtit atunci. Acum puiul meu are aproape 4 ani. Eu iti doresc sa ti se implineasca visul si tie si tuturor viitoarelor mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Daca oamenii ar fi mai putin egoisti si si-ar da seama ce super este sa ai un copiltotii cei ce nu pot avea copii ar adopta .Eu am adoptat exact cand am fost diagnosticata cu carcirom mamar si nu a contat deloc boala nu ma interesa decat acea fetita care m-a fermecat de prima oara cand am vazut-o.Vreau sa stiti ca la tratament cu citostatice o luam cu mine la Fundeni si Doctorilor nu le venea sa creada.Ea a fost motivul meu sa lupt sa merg mai departe Daca cea care a nascut-o a renuntat sa lupte eu deja cu cancer am avut mai mult curaj si dragoste de oferit.Nimic nu trebuie sa te impiedice daca iti doresti ceva din tot sufletul. dana vlasceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Am 2 pui, unul crescut in inima, iar altul in burtica[:)] Am hotarat sa adopt in momentul in care o prietena m-a intrebat de ce plang....I-am spus: nu mi se gasea nici o problema si nici nu ramaneam insarcinata... Intrebarea ei a fost Vrei sa ramai insarcinata, sau vrei sa fii mama? In acel moment mi-am dat seama ca nu voiam altceva mai mult pe lumea asta , decat sa fiu MAMA[:D] Hazul [mamica]de Lucas [url="http://www.snugglepie.com/ezb/782773.png"]Smecherul lui mama[/url] si Mathea Roana [url="http://www.snugglepie.com/ezb/783294.png"]Gogosica mica[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/mathea"] Pagina web Mathea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...