Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A la recherche du π trouve


Recommended Posts

  • Răspunsuri 705
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Noi am aterizat luni de la 41° la -4°  [zirea] si azi-noapte a nins, dimineata aveam ceva zapada...acum e soare cu dinti, zapada s-a topit...iar de saptamana viitoare se va incalzi. 

 

Am ajuns cu bine luni seara, zborul a durat 11.5 ore, care insa au trecut repede...apoi am desfacut bagajele si am spalat...de aranjat, am aranjat totul aseara, dupa ce am venit de la job...nebunie mare la job, dar ieri am rezolvat cam tot ce era de rezolvat.

 

Concertul a fost super, mi-a placut ft mult  [pk] 3 ore au trecut repede, am si dansat....asa ca voi mai merge cu Marcia si la alte concerte cu Exo  [:D] bineinteles ca am fost singurele europence  [ph34r] tailandezele o intrebau pe Marcia de unde este si cand auzeau  [fal]

Mi-am luat din aeroport orhidee....un set de 30, viu colorate....sunt doar florile...am umplut 7 vaze...sper sa reziste ceva timp, pt ca-s tare faine. 

 

De-abia am desfacut bagaje si in weekend iar fac bagaje  [:D] joia viitoare plecam la Rovaniemi, la zapada si ger (ziua avem in jur de -10° si noaptea -23°)  [:D] de-abia astept sa le revad pe Helbi si pe Bia...vom face si 2 excursii, una la o ferma cu reni si husky si una seara, in cautarea aurorei boreale...in duminica de Paste suntem tot acolo, nu avem nimic planificat....dupa mergem o zi si in Helsinki (unde sunt in jur de -2°)...si sper ca atunci cand revenim acasa, sa fie intr-adevar primavara.

 

Cam atat de pe frontul de vest.

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca info, in cazul in care intereseaza pe cineva.

 

Cetatenii romani, pt un sejur in Tailanda de pana la 15 zile, pot lua viza direct la sosire..asa am luat si eu...m-am documentat de pe internet, am gasit site-ul unde poti introduce datele online (asa ar tb sa le introduca ei si dureaza)...la ghiseele pt visa on arrival sunt 2 cozi : cea normala, unde poti astepta si pana la o ora sau chiar mai mult si cea rapida, unde se asteapta putin sau deloc (pt asta platesti 200 Bhat in plus...in loc de 2000 cat e viza, platesti 2200)...eu am ales-o pe cea rapida, unde nu era nimeni (dincolo as fi asteptat o ora)...inainte de a plati mi-au verificat biletul de avion...apoi am platit la ghiseu, am dat pasaportul si hartia completata cu toate datele si care avea si poza (tb poza 4x6 cm, pe care am facut-o la fotograf, pt ca la automate nu exista dimensiunea asta), mi-au dat un nr si am asteptat sa-mi dea pasaportul...totul a durat cateva minute, nici nu ma asezasem bine, ca m-au si strigat...am avut noroc ca introdusesem datele in sistemul lor pt vize, asa ca am si primit viza.

Mai tb sa completezi si o alta hartie, cu datele la sosire si la plecare...partea cu plecarea tb sa o pastrezi si sa o dai cand parasesti tara..daca ai pierdut-o, platesti amenda (parca 10000 Bhat). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, ce frumos ati petrecut. Ce ma bucur ca Marcia are asa o mama!

Si mai ma bucur ca o intalnesti pe Helbi! Sa o imbratisezi strans din partea mea. Este o persoana extraordinara si imi pare rau ca nu am cunooscut-o. Tare m-a incurajat asta vara cand eram cu piciorul rupt. 

=====

 

Anja, cum mai este spatele tau? si-a revenit de tot dupa terapia minune?

 

Voi v-ati uitat vreodata plasele/bagajele in dulapurile cu cheie din diverse magazine? Acolo unde iti lasi produsele cumparate in alte magazine ca sa nu te incurce?

Eu da. 

 

I-am dat cheitza lui Silvi sa mi le ia de acolo si mi-a spus ca mooooare de rusine sa se duca dupa ele. Ca sa nu mai zic ca nici nu mai stiam numarul dulapiorului. Tot ii spuneam primul sau al doilea din dreapta sus.

Ce ti-e si cu copiii astia!

A trebuit sa ma duc personal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danielag,

 

eu am sa fac falafel si sa-mi spui daca gresec undeva:

- am naut fiert la cutie

- il scurg

- il bag in mixer impreuna cu sare, piper, patrunjel, ceapa, usturoi, faina, chimion si coreandru daca vreau

- in functie de consistenta mai adug sau nu faina.

- fac chestii plate gen chiftele sau rotunde

- le pun pe hartia de copt in cuptor

 

Intrebari:

- ung cu ulei hartia de copt?

- le intorc?

- cam cat le tin?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cumpăr falafel gata făcut și congelat. Sunt chifteluțe mici și rotunde, prăjite in ulei. Exact ca și chiftelele arată. Eu le pun doar in cuptor sa se încălzească. 

 

Am auzit ca sunt persoane care fac chiftelele/falafel numai in cuptor, eu nu am încercat. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...