Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A la recherche du π trouve


Recommended Posts

  • Răspunsuri 705
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am ajuns acasa. La fiecare miscare fac au-au-au! Am umblat in astea doua zile de mi-am nenorocit picioarele.

 

Noroc ca nu trebuie sa merg maine dimineata la birou - initial asa ar fi trebuit, sa ne tina Yagmur impreuna cu o alta colega un training in sala de conferinte. Care sala de conferinte din fericire nu e gata  [:)]  asa ca trainingul se va tine pe Skype. Norocul meu, ca in loc sa ma trezesc la 7 ma voi trezi abia dupa 9 (si nici nu ma vede lumea ca umblu de parca am un bat in fund  [:-)))] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la vara sunt in Seul, Hong Kong, Beijing și Tokio. Și in mai in Roma. Alt oraș nu mai aleg :). 

 

Anja m-ai făcut curioasa cu cărțile, de unde le pot cumpara? Nu le găsesc traduse in suedeza, ce păcat...

Eu am citit mai demult o carte in aceeași idee, a lui Jonas Gardell. Ai citit-o? 

https://www.bokus.com/bok/9789113038803/om-jesus/?source=googleps&gclid=EAIaIQobChMI29rm8PqA2gIVFOAZCh3g2wy2EAQYASABEgLt0PD_BwE

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela sa treaca, problemele sa fie rezolvate.

 

eu ieri am avut intalnire cu constructorul care face termoizolarea, fatada, interiorul. Am discutat de bani, de contract, de materiale. Mi-as fi dorit sa fie barbata-miu cu mine. Dar daca asa e modelul nostru merg inainte.

Pe portiuni din zidaria exterioara o sa am fatada ventilata, adica niste placi HPL (care imita lemnul) si ale caror sisteme de prindere trebuie sa se monteze inainte de polistiren. Am umblat pe niste coclauri prin Voluntari la firma producatoare/importatoare.

 

Norocul meu ca  m-am dus cu lectia invatata. Ca m-a intrebat de stereotomii. Acuma abia astept sa ma dau mare cu stereotomiile astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, Ioana, sa treacă repede zilele astea ciudate! 

 

Viv, tu ai învățat tare multe cu casa asta, ma dai pe spate de câte ori scrii câte un cuvânt nou și fug la google...

Sa stii ca eu intreb. Intreb foarte mult. Si unora le-am si spus ca putin imi pasa ce cred ei dar eu o sa le pun toate intrebarile prostesti  care ma intereseaza. Ca daca nu inteleg nu stiu ce sa cer si nu stiu la ce sa ma uit.

 

Doamna mea diriginta de santier m-a invatat multe. Si pe ea am tocat-o cu intrebari. 

Am retinut de exemplu ca nu e bine sa se faca izolatia exterioara cu vata de sticla ca place la soricei si exista riscul sa moara vreunul pe acolo si nu stii de unde pute.

 

Fatada ventilata inseamna un sistem special de punere a placilor HPL. Placile astea se incing foarte tare si au sistem de prindere in spate care permit recircularea aerului si chiar daca ea se incinge nu permite schimbul termic cu peretele casei.

Ei, si ei aveau izolarea din spatele sistemului de prindere cu vata de sticla asa ca am cerut solutia cu polistiren.

 

Pfui si vanzatorul ala tot insista cu vata de sticla sa sun la fabrica sa intreb ce densitate are sa fac nu stiu ce socoteli de ma pufnea si rasul..... ca ma gandeam ce rahat de socoteli sa fac, poate sa masor distanta dintre canini soricelului, sa o inmultesc cu densitatea vatei si sa o impart la lungimea cozii.  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...