Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A la recherche du π trouve


Recommended Posts

  • Răspunsuri 705
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La Bangkok si inapoi am zburat cu Swiss, cu un Boeing 777-300 (cel mai mare de la ei)...mi-a placut mult avionul, mai mult decat Airbus 380...aveai si internet daca vroiai (20 MB costau 9 fr....220 MB - 59 Fr)...si puteai si telefona, cu preturi de roaming.

 

Nu-mi vine sa cred ca vine luna aprilie  [zirea] ce mai zboara timpul.

 

In curand o iau spre casa, am muncit destul zilele astea  [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Editez, sa zic ca din greseala am aterizat la subiectul cu Paranormale cu discutille din Biblie si voiam doar sa va intreb daca ati citit "Mastile lui Hristos"?  Este o carte scrisa cu multa luciditate si mi s-a parut ff bine documentata....Recunosc ca sunt atat de amanuntite informatiile acolo incat la fiecare recitire descoper ceva nou..

 

eu nu am auzit de cartea asta, dar vad  ca are reviewuri ok. acum depinde si din ce punct de vedere o citeste fiecare.

Personal nu cred ca acesti autori imi pot spune mai multe despre Domnul Isus in anul 2018 decit au spus apostolii care au umblat cu El.

 

 

Anja, nu am citit cartea, nici nu am auzit de ea pana acuma. Clar o sa o comand pentru ca subietul pare foarte interesant.

 

 

eu imi pun multe intrebari despre biblie si despre autenticitatea ei de carte sfanta. Sunt din ce in ce mai convinsa ca exista multe mistificari pe acolo. Despre cum l-am descris noi pe Hristos si chipul lui pictat prin biserici care sigur-sigur nu are nicio legatura cu realitatea. Antropologic gandind chipul lui nu poate fi in niciun caz cel reprezentant.

 

si eu am f multe intrebari despre Biblie si imi place f mult sa discut  dar niciodata nu am pus la indoiala autenticitatea ei. Imi place sa il ascult pe Chuck Missler ca el explica in detaliu vers cu vers Biblia, traducerile etc.

 

Ciudat, eu nu m-am gindit niciodata si nu mi s-a parut important cum arata Isus in viata cu chip uman. Acum daca as sta sa ma gindesc cred ca dupa cum e descris in Biblie ca avea un chip obisnuit...cu siguranta nu ar fi avut par blond si ochi albasti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, nu pot sa intru in polemica cu tine pe chestiuni religioase, pt ca aici suntem pur si simplu la capete opuse :-D  Insa tocmai asta e scopul cartii date de mine, sa demonstreze ca Biblia este in cea mai mare parte o fabulatie, in care sursele principale se contrazic si sunt incoerente. Iar cand citesti cu atenţie si luciditate  fragmentele ni se dezvaluie un Isus nemistificat,  uman, cu placeri si cu trasaturi comune noua azi, probabil f carismatic, insa nu ascetul prezentat de biserica. Ceea ce insa nu stirbeste nimic din uimitoarea evolutie, de la o secta la o religie...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, parca voi ati fost in Cape Town de revelion? Am citit asta si mi-am amintit de poze. https://news.nationalgeographic.com/2018/02/cape-town-running-out-of-water-drought-taps-shutoff-other-cities/

 

Da, noi am fost in Cape Town de revelion, acum doi ani. Atunci nu știu sa fi avut probleme cu apa...am citit și ei zilele trecute cât e de nasol...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfârșit au rezolvat azi băieții încălzirea din podea in baie!!! Nu știm ce au făcut, era numai mama acasa dar au oprit încălzirea și au lucrat 3 ore cu scule din sacoșe mari de abia le-au carat :)). Atât a văzut mama :)). 

 

Important e ca merge, zilele trecute ne venise factura de peste 1000 euro Pt munca lor din care nu se vedea nimic, căci tot nu mergea. S-a dus soțul alaltăieri și a vb cu ei, au fost promti. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, nu pot sa intru in polemica cu tine pe chestiuni religioase, pt ca aici suntem pur si simplu la capete opuse :-D  Insa tocmai asta e scopul cartii date de mine, sa demonstreze ca Biblia este in cea mai mare parte o fabulatie, in care sursele principale se contrazic si sunt incoerente. Iar cand citesti cu atenţie si luciditate  fragmentele ni se dezvaluie un Isus nemistificat,  uman, cu placeri si cu trasaturi comune noua azi, probabil f carismatic, insa nu ascetul prezentat de biserica. Ceea ce insa nu stirbeste nimic din uimitoarea evolutie, de la o secta la o religie...

 

nu e vb de polemica, vb ca fapt divers.

 

atunci ce valoare a mai avut daca a fost un om, ca oricare altul? charistmatici, invatatori ...sunt cu miile, Mintuitor e numai 1.

 

spunea cineva, ca fiecare om are o parere despre persoana Domnul Isus: a fost nebun, mincinos ori Mantuitor.

 

mi se pare nu ciudat, un alt ccuvint vreau sa folosesc si nu-mi vine acum, cum oamenii citesc carti care contrazic Biblia, dar nu citesc niciodata Biblia sa isi formuleze o parere personala...doar se iau dupa ce zic altii.

 

ps.

daca scopul acestei carti e sa demonstreze ca Biblia e fabulatie, cartea nu e pt mine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faceti-va ca nu ma vedeti :) :) 

 

Daca discutati despre Mastile lui Hristos, aruncati un ochi catre cartea "Zealot" a lui Reza Aslan. NU stiu daca exista tradusa in romaneste. Mi s-a parut excelent documentata si argumentata.

 

Promit ca nu mai intru, dar la carte nu am rezistat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...