Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A la recherche du π trouve


Recommended Posts

Faceti-va ca nu ma vedeti :) :) 

 

Daca discutati despre Mastile lui Hristos, aruncati un ochi catre cartea "Zealot" a lui Reza Aslan. NU stiu daca exista tradusa in romaneste. Mi s-a parut excelent documentata si argumentata.

 

Promit ca nu mai intru, dar la carte nu am rezistat. 

Acu' ca te-am vazut, o sa ma uit dupa carte. In engl e ok. E in acelaşi registru cu Mastile?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 705
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Faceti-va ca nu ma vedeti :) :) Daca discutati despre Mastile lui Hristos, aruncati un ochi catre cartea "Zealot" a lui Reza Aslan. NU stiu daca exista tradusa in romaneste. Mi s-a parut excelent documentata si argumentata. Promit ca nu mai intru, dar la carte nu am rezistat.

 

Am găsit-o in suedeza, mersi mult, am și cumpărat-o! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faceti-va ca nu ma vedeti :) :) 

 

Daca discutati despre Mastile lui Hristos, aruncati un ochi catre cartea "Zealot" a lui Reza Aslan. NU stiu daca exista tradusa in romaneste. Mi s-a parut excelent documentata si argumentata.

 

Promit ca nu mai intru, dar la carte nu am rezistat. 

Nici eu nu te-am vazut.

Am gasit Zelotul, in romaneste, ebook pe elefant. Danke.

http://www.elefant.ro/ebooks/carte/istorie/studii-istorice/zelotul-viata-si-epoca-lui-isus-din-nazaret-221486.html?ref=autosuggest&query=zelotul#__sbV9zdGVmYW5lc2N1QHlhaG9vLmNvbQ

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi cu fii-mea la Carrefour cica sa luam 2-3-4 chestii de mancare pentru maine cand o sa aiba musafiri.

 

Am luat 3 plase pline, pline cu mancare de abia le-am putut duce. cred ca jumate din ele or sa ajunga in congelator in asteptarea zilelor mai bune.

 

Mereu fac asa, sunt ingrozitoare, oribila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faceti-va ca nu ma vedeti :) :) 

 

Daca discutati despre Mastile lui Hristos, aruncati un ochi catre cartea "Zealot" a lui Reza Aslan. NU stiu daca exista tradusa in romaneste. Mi s-a parut excelent documentata si argumentata.

 

Promit ca nu mai intru, dar la carte nu am rezistat. 

ba sa promiti ca mai intri, dupa ce ne-ai provocat [:)]

 

dupa ce tocmai facusem o comanda la Carturesti, din cauza "Mastilor" (si eu nu stiu niciodata sa comand o carte sau doua, asa c-am comandat vreo 6), m-am mutat pe Elefant sa command Zelotul (si inca vreo 6 pe langa ea). eu, care zic ca nu mai cumpar carti fiindca nu-mi mai incap in biblioteca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Faceti-va ca nu ma vedeti :) :) Daca discutati despre Mastile lui Hristos, aruncati un ochi catre cartea "Zealot" a lui Reza Aslan. NU stiu daca exista tradusa in romaneste. Mi s-a parut excelent documentata si argumentata. Promit ca nu mai intru, dar la carte nu am rezistat.

 

 

Nu te-am vazut... suficient: ;) Fa-te mai vizibila pe aici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce voiam sa va povestesc de la Roma: ieri dimineata am stat 35 de minute asteptand un taxi care trebuia sa vina in 4 minute [:)]  (nu intotdeauna e iarba mai verde in alta parte).

 

am rugat receptionerul sa imi cheme un taxi. avea aparat din ala care scoate bon cu firma, numarul masinii si timpul in care ajunge: 4 minute. ok, ies afara, fumez o tigara, astept, mai astept, vad ca au trecut mai mult de 10 minute, intru din nou la receptie sa aflu daca taxiul meu mai ajunge sau nu. aflu ca e cam nebunie, fiindca era greva la mijloacele de transport in comun. suna omul la firma, nu stiu ce i-au spus, cert e ca a facut alta comanda si mi-a dat noul bon. alte 4 minute.

 

ok, ies afara, astept, trec vreo 5 minute, si apare... prima masina. avem o discutie mai mult prin semne, in care incerc sa-i explic ca el era comanda mea anterioara. da, da' acum nu ma poate lua, sa astept colegul. el a mai stat vreo 2 minute si-a plecat gol, ca nu-l mai comandase nimeni.

 

mai astept, mai trec vreo 5 minute, si vine la mine un sofer de taxi, care ma intreaba daca am Cairo 5 (asa-s la ei indicativele, nu cu numere ca la noi). da, am. pai hai. unde, ca n-am vazut vreun Cairo 5 (ca normal ca ma uitam cu atentie la orie taxi trecea pe langa mine). nu, el era Tosca 4, dar e ok, ca au schimbat cei de la firma comanda.

 

deci dupa vreo 35 de minute si din a treia incercare mi-a reusit [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in rest m-au mai enervat, in ordine cronologica, asa:

 

- romanii nostri - Taromul,Otopeniul sau amandoi, ca nu mi-e clar. Otopeniul nu are tabele de afisaj suficiente. nu incap toate cursele pe amaratele alea doua tabele. cand am plecat eu, zborul meu fiind la 7 jumate, la ora 6 fara 20 (deci cu mai putin de 2 ore inainte de ora plecarii) pe tabele erau afisate doar cursele pana la ora 7. habar n-am cand au afisat-o si pe-a mea, fiindca intre timp fusesem indrumati la o coada. ceva de genul claie peste gramada. "toate cursele Tarom, ghiseele de la 1 la 10". asta in traducere insemna asa: ghiseul 2, zboruri interne, ghiseul 10, curse externe. restul - pauza. noi, claie peste gramada si din ce in ce mai nervosi, fiindca mergea foarte incet. intre timp s-au mai deschis inca vreo 3-4 ghisee, dar de ce e harababura asta, in loc sa fie frumos si civilizat un ghiseu sau doua pentru fiecare destinatie, separat, nu inteleg.

 

 

- un chinez tembel, in smoking area in Roma. si-a scapat paharul cu cafea (inca plin) langa cosul de gunoi. un pic mai incolo era geanta mea de laptop. eu eram cu spatele si n-am vazut, dar nici tembelul n-a zis nimic - pe bune? nu atragi atentia cand vezi ca lichidul varsat de tine se indreapta vertiginos spre bagajul cuiva?

 

 

- niste israelieni nesimtiti, la aterizarea pe Otopeni. eram in zona de fumat, adica o cusca de sticla. cand am intrat am gasit usa deschisa. am inchis-o. ei au deschis-o. am inchis-o iar. au deschis-o din nou. am incercat sa le explic ca acea usa trebuie sa stea inchisa. mi-au raspuns ceva in limba lor, n-am idee ce. n-am mai insistat, ca pareau in stare sa faca scandal. doar la plecare am mai inchis o data usa, oastentativ. au deschis-o din nou, fireste.

(aici m-a enervat si personalul aeroportului care n-avea nicio apasare la faza asta; nu mai vorbesc ca in alte tari usa aia are un arc, astfel incat se inchide vrand-nevrand, cum ar fi si normal; plus ca in alte tari este si afis ca usa trebuie sa stea inchisa. la noi nu, ca m-am uitat dupa el sa-l arat israelienilor - dar n-aveam ce).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...