Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A la recherche du π trouve


Recommended Posts

  • Răspunsuri 705
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu mi-am primit raport genetic. Am comandat doar "ancestry" nu si medical.

L-am facut in acelasi timp cu sotul meu dar al lui nu este inca gata. Am avut si o mica supriza.

 

83% sint "balkan"...aici nu-i surpriza

7.4% italian

6.3% portughez

3.3% "East Asian"....Supriza!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma trezesc la orice zgomot, dar adorm repede la loc. Cand sunt insa foarte obosita, dorm bustean. Marco se uita la TV in dormitor sau citeste stirile pe telefon si nu ma deranjeaza, reusesc sa adorm. La 11 noaptea si la 6 dimineata aud avioanele care aterizeaza in Zurich (si cu ele m-am invatat, stiu exact cand e ora 6).

Plus ca la noi biserica bate clopotele asa : la si un sfert o data, la si jumate de 2 ori, la fara un sfert de 3 ori, la fix : de 4 ori si ora (deci la 12 noaptea de 16 ori).

Eu aud si cand vine si iese motanul, pt ca da cu capul in usita lui de cateva ori...si se tot aude zdrang zdrang.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma trezesc in fiecare noapte cel puțin o data, mereu pe la 3-4 noaptea, fără motiv. Adorm înapoi după 10-15 min. Cum știu? Am un app care îmi contorizează somnul și văd graficul. 

 

Cand erau fetele mici era altceva, ma trezeau zgomotele lor dacă se întâmpla. 

 

Acum dacă soțul se culca după mine, depinde in ce faza de somn sunt, uneori ma trezesc, alteori nu aud nimic. 

 

Nu pot dormi decât dacă e liniște deplina. In concedii dorm cu dopuri in urechi dacă nu e liniște. 

 

Acasa e liniște, nu am nevoie de dopuri. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mă stârniți cu dormitul, am mari probleme :D. Dacă nu e liniște nu pot adormi, nu pot adormi nici dacă sforăie al meu  [:I] , îmi iau perna și mă mut în altă cameră.

 

Când plec în delegații caut cele mai retrase pensiuni sau hoteluri. Deși hotelurile de obicei sunt lângă locații circulate, și asta înseamnă că vâjâie mașinile și nu pot adormi. Rar găsesc hotel în zonă liniștită. Nu de puține ori am sunat la recepție că de la vecini se aude zgomot :D (mă rog, sunt totuși normală la cap și nu sun decât dacă nu se potolesc după 11:30 - 12 noaptea, cam așa). Ba într-un concediu am sunat la recepție să-i scoată pe niște ruși din piscina din dreptul camerei mele, pentru că ei la 2 noaptea făceau baie (eu eram în concediu și nu puteam dormi, da?)

 

Acum sunt la Tg Mureș la o pensiune unde proprietara mă știe de când sun și știe că vreau o cameră cu vedere spre spatele pensiunii :D.

 

Dopuri de urechi am, dar nu le suport, mă deranjează. Dacă e musai, le pun, dar prefer să dorm fără ele.

 

Când mi-am căutat apartament o condiție obligatorie a fost să aibă vedere spre spatele blocului, nu la bulevard. Am găsit ceva ce prietena mea a zis că n-ar fi luat în veci :D, zice ea că nu vede verdeață și intră în depresie (am vedere spre un fel de curte interioară și alte clădiri, dar prima clădire cu etaj la nivelul meu nu e chiar nas în nas cu mine, e destul de departe - deci practic eu văd multe acoperișuri). Ba eu intru în depresie dacă aud mașini și zgomote, asta e :D.

 

Cel mai rău și cel mai rău a fost într-o perioadă când stăteam cu chirie în Cluj, găsisem un apartament drăguț, dar chiar lângă linia de tramvai  [batcap]  [batcap]  [batcap] . Înfiorător a fost. După câteva luni m-am mutat, nu am rezistat. Se opreau tramvaiele la 12 noaptea și o luau de la capăt la 5:30, sau cam așa ceva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am folosit dopuri de urechi decat in Vama, unde vreau sa dorm pana tarziu si ma deranjeaza vecinii care se trezesc la ore normale  [:)]  acasa, desi am toate camerele cu vedere spre fata, e liniste, fiindca-i straduta mica si stau la et 7. Plus ca eu adorm greu, dar pe urma nu mai am probleme.

 

Ioana, legat de vopseaua de oua - eu niciodata n-am folosit-o pe cea clasica. O singura data am folosit de-aia care se aplica fara fierbere. In rest orice alta metoda: hartie creponata, servetele, si mai nou foi de ceapa. Iar anul asta am vazut pe FB ceva cu crema de ras si coloranti alimentari - dar cred ca raman la foile de ceapa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, referitor la cei 3.3% East Asia eu zic că e explicabil. Pe aici au trecut și huni, care erau chiar din Asia estică (sau zic prostii și erau din Asia Centrală?).

Sint in ceata...ei includ in Asia Estica: Mongolia, Korea, China si Japonia...mi se pare o intindere uriasa. 

 

Eu sint creatura de bloc si imi trebuie o doza mica de zgomot de fond sa adorm. In zgomot de trafic de masini adorm cel mai bine. Cel mai oribil a fost cind am plecat in Maine si nu era picior de masina sau trafic, sau tren...nimic, nimic decit zgomot de natura (greieri, pasari, broscute). Am dormit cel mai prost din toata viata mea. Dupa doua zile eram zombie si mi-am pus castile in urechi cu "white noise" sa pot adormi.

 

Ca si Viviana...cind stiu cam la ce ora pica copilul acasa, sint treaza cu 10 secunde inainte :) :) Am noroc insa ca pina la 18 ani, daca pleaca cu masina, este obligat sa fie acasa pina la ora 11:00pm (nu are voie intre 11:00pm si 5:00am la volan) asa ca adorm la ore rezonabile in weekend!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, ești sora mea :)). N-am avut timp sa intru in detalii ca tine :). 

Cu excepția faptului ca al meu nu sforăie și e identic de sensibil ca mine la zgomote, și ca am avut noroc de locuințe silențioase. 

 

Cu o singura excepție, un bețivan in garsoniera de sub noi când era diana bb dar pe care l-au evacuat după o vreme.

 

Altfel am povesti horror din concedii :)). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...