Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre Pasaport si CI


Mickyyy

Recommended Posts

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cand am scris ca mii de romani procedeaza la fel m-am bazat pe realitate . In fiecare an serviciul de pasapoarte si cel de eliberare a cartilor de identitate sunt luate cu asalt de oameni care locuiesc in strainatate sau de cetateni din Ucraina si Moldova .

Nu am exagerat cu nimic , va place sau nu .

Pe timpul verii se lucreaza si in weekend.

Consulatele sunt la fel de solicitate .

Unde e exagerarea .

Unii prefera sa ramana in tara in care sunt , altii raman o perioada apoi se reintorc. Fiecare are planurile lui .

 

Adică tu vii cu noutăți aici, sau cum? Noi nu știm ca-s cozi la acte? [:D]

Cind mai intri cu tăvălugul la un topic, macar ai bunul simt și informează-te înainte de a da cu bita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : este acelasi lucru daca te legitimezi cu buletin sau cu pasaport romanesc cu domiciliul in strainatate ? In special la deschidere de cont, mosteniniri, obtinere de certificate, am cunostinte care au intampinat dificultati.

 

Nebunie la pasapoarte a fost, cred eu, si din cauza ca multi lucrand in strainatate au venit pe perioada vacantelor sa faca pasaport la copil. In plus la depunere trebuie sa fie prezenti ambii parinti, iar pasapoartele sunt valabile numai trei ani. La unul din sectoarele bucurestiuluipt cerere pasaport, exista un singur ghiseu la depunere, la parterul unui bloc.

 

 Functionarii lucreaza si ei in conditiile astea mizere  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : este acelasi lucru daca te legitimezi cu buletin sau cu pasaport romanesc cu domiciliul in strainatate ? In special la deschidere de cont, mosteniniri, obtinere de certificate, am cunostinte care au intampinat dificultati.

 

Aici este situatia aia intretinuta n mod constient de autoritatile romanesti,asa cu specifica si mianda intr-un mesaj anterior.

 

In mod normal nu ar trebui sa ai niciun fel de probleme,pasaportul de cetetan roman cu domiciliul in strainatate are aceleasi functii ca si CI.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa ar trebui, prietena mea a fost refuzata la deschiderea unui cont in lei, ce faci acum iei toate bancile la rand, nu mai vorbesc de mosteniri si de acte.

Eu stiu ca nu poti sa-ti deschizi cont in bancile romanesti in baza pasaportului.

 

(ceea ce e o mare timpenie,sa refuze sa depui bani in conturile lor,inteleg sa refuze o cerere d eimprumut,insa sa depui bani????)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum iti iau amprente daca nu te duci acolo, la ghiseu(vorbesc de pasaportul britanic), ca eu stiu ca toate pasapoartele digitale necesita amprenta?

 

am vrut sa citez si am dat like din greseala...

 

ce inseamna pasaport digital?

 

eu tocmai mi-am facut primul pasaport American, si nu a fost nevoie de nici o amprenta.

 

m-am dus la posta, am intocmit in exemplar, pus o poza , copie dupa carnet de conducere...mi-a luat diploma de cetatenie in original si mi-au returnat-o o data cu pasaportul.

 

de ce nu face si consulatul roman ceva asemanator?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vrut sa citez si am dat like din greseala...

 

ce inseamna pasaport digital?

 

Cred ca pasaport biometric e mai corect decit digital.

 

Consulatul roman nu poate face asa ceva pentru ca trebuie sa-ti ia amprentele(bine astea ti le iau o singura data,cind iti intomesti prima oara tipul asta d epasapirt)si nu accepta alt tip d epoze decit cele biometrice,facute de ei.

 

De ce nu procedeaza altfel la reinnoirea pasaportului,nu-ti pot spune.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...