Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre Pasaport si CI


Mickyyy

Recommended Posts

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Problema cu CI si pasaportul in Romania (adica faptul ca nu poti folosi pasaportul la schimbat valuta, deschis conturi, etc) deriva de la faptul ca nu te poti legitima cu pasaportul, deoarece nu mentioneaza domiciliul persoanei. e cam aiurea si nu e ..dar asta e situatia.

Dar poti deschide cont bancar cu cartea de identitat la o banca intr-o tara europeana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu . Nu insinuez nimic si nici nu ma intereseaza cazuri particulare.

 

Spun ca legea in Romania si aplicarea ei nu ajuta cetateanul tarii ceea ce este inadmisibil.

Personal cred ca daca un copil este cetatean roman atunci statul nu ar trebui sa ii opreasca alocatia pt ca parintii au decis sa traiasca in alta parte. 

Ceea ce face un alt stat al carui cetatean nu este minorul nu e treaba Romaniei . 

 

Mihaelas am inteles dar tot ilogic e. Adica romanii fac verificari unde pot si unde nu, nu? De fapt nu ei te-au verificat nici pe tine ci suedezii.

 

PS datorita acestor proceduri romanesti pe an ce trece tot mai ilogice pt romanii din afara granitelor am sunat si am intrebat  cum poate cineva sa renunte la cetatenia romaneasca pentru copii si Pam, Pam..... in primul rand treaba asta costa 700 euro pentru fiecare copil. Renunta daca poti:) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste alocatia, in cadrul UE circula niste formulare europene standardizate pe crare le solicita orice tara in momentul cererii alocatiei.

Un parinte care solicita alocatie pentru copilul sau poate solicita alocatie din doua state dar nu are cum sa primeasca mai mult decat reprezinta alocatia cea mai mare.

De exemplu, alocatia in Germania este 194 euro pentru primul copil, iar in Romania echivalentul a 10 euro (aproximativ). Un copil are dreptul la 10 euro din Romania si 184 euro in Germania, sau numai la 194 euro din Germania. Parintii aleg, dar nu primesc nimic decat daca este verificat in ambele state prin intermediul acelui formular.

Prin urmare, nu reprezinta o afacere daca parintele solicita alocatie din 2 state, asa cum s-a insinuat pe aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am apucat sa citesc toata discutia, vad ca a starnit dezbateri aprinse, si nu asta mi-a fost scopul.

 

Nu vreau eu sa ii fac CI fetei, dar legea e de asa natura facuta ca nu am prea multe alternative. Daca vreau sa ii fac pasaport, nu o pot face fara CI. Daca aleg sa ii fac CRDS, nu pot sa ii scot Fara sa se facem si noi adulti la fel. Plus ca am sunat special la ambasada sa intreb cum e cu CI-ul, si i-am explicat clar situatia celui cu care am vorbit, ca noi locuim de cativa ani de zile in Anglia si el m-a sfatuit sa dau o fuga in tara sa ii scot CI. Am vorbit 15 min cu el la Telefon incercand sa gasesc solutii, mi-a explicat procedura de scos CI de aici din afara dar nici macar o data nu a mentionat ca normal ar fi sa ii fac CRDS si nu CI. Nici macar in treacat nu a pus pasaportul cu domiciliul aici in lista de optiuni!

Daca si de la ambasada ma sfatuiesc asa, ce vina am eu?? 

 

Ca sa nu mai zic ca odata ajunsa in tara o sa platesc amenda (nu cine stie ce suma, dar oricum) pentru ca ii scot CI dupa ce a implinit 14 ani. 

 

Eu nu vreau CI, eu prefer sa am CRDS. Dar puse in balanta, costurile dar cel mai important TIMPUL nu imi permit. Nu vad de ce are trebui sa platesc cateva sute de lire in plus ca sa am un CRDS valabil un un an. Nu sunt 100% singura ca am inteles corect de pe siteurile englezesc, dar pentru blue card fie platesc 69£/persoana si astept 2 luni jumatate si fac totul de acasa din fotoliu (ceea ce nu imi convine, ca nu mai  am timp dupa sa scot si pasaportul pana plec), fie platesc taxa de urgenta de 500£ de persoana si il pot lua personal in aceeasi Zi cu conditia sa merg nu stiu unde. Repet, nu stiu daca e corect ce am gasit, pentru ca noi fiind din UE nu avem nevoie de acel blue card (doar ambasada il vrea ca sa putem scoate CRDS) si costurile de acolo sunt pentru cei care nu pot locui aici altfel. Iar la nr de Tel pentru help ma ajuta doar sa completez formularele, nu stiu sa imi dea informatii despre costuri sau timp.

 

Asa ca le pun in balanta, platesc minim 500£ in plus (asta daca doar unul din noi isi face CRDS, ceea ce tot pe jumatate legal ar fi), sau iau un titlu de calatorie gratis si merg in tara sa ii fac actele romanesti? Nu e prea greu de decis.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...