Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre Pasaport si CI


Mickyyy

Recommended Posts

Eu n-am putut initial sa imi fac cont in UK, pentru ca aveam contractul de inchiriere si toate facturile doar pe numele sotului, abia cand am primit hartia de la city council pentru taxe, si eram trecuti amandoi in ea am reusit. 

 

Desi aveam o hartie, de la agentia imobiliara prin care inchiriasem, in care as preciza ca si eu locuiesc la aceeasi adresa, Banca nu a acceptat-o! Nici national insurance number-ul nu i-a satisfacut, nu figura in lista lor de acte cu care iti puteai dovedi rezidenta. 

Exact! Asa e in UK si banuiesc cam peste tot in lume.

 

Cind am deschis cont in Canada am dat adresa contabilului canadian, caci intercompania nu are birouri acolo. Fara adresa nici nu s-au uitat la mine. Poate in teorie bancile ar trebui sa deschida un cont "basic",  dar practica e cu totul si cu totul alta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu cred ca situatia descrise de tine Mickyyy este una particulara se incadreaza intr-un alt fel de legislatie.

Tu locuiai deja acolo cand ai dorit sa-ti deschizi contul sau poate in Marea Britanie sunt ei altfel.

============

 

Adevaul este ca  daca stati in Romania si deci aveti rezidenta pe teritoriul UE va puteti deschide cont in orice tara a UE - este un drept al vostru. E bine de stiut ca nicio banca nu are dreptul sa va refuze.

 

Daca se intampa asta treceti peste capul functionarului de la ghiseu si cereti sa vorbiti cu un sef de agentie, sucursala etc.

 

Acelasi lucru il puteti face si in alte tari non UE sau de pe alte continente nunai ca acolo va vor cere mult mai multe acte inclusiv sa aveti dovada provenientei banilor.

 

Am prieteni care stau si lucreaza in Romania si au si conturi in tari din UE.

Aici in Romania cunosc 2 englezi, nu sunt rezidenti la noi si au conturi la ING de Romania.

 

Ca sa nu mai spun ca am dorit sa-mi deschid cont in USA si puteam.

===

 

 

 

Letitia pentru persoanele juridice este o alta poveste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca situatia descrise de tine Mickyyy este una particulara se incadreaza intr-un alt fel de legislatie.

Tu locuiai deja acolo cand ai dorit sa-ti deschizi contul sau poate in Marea Britanie sunt ei altfel.

============

 

Adevaul este ca  daca stati in Romania si deci aveti rezidenta pe teritoriul UE va puteti deschide cont in orice tara a UE - este un drept al vostru. E bine de stiut ca nicio banca nu are dreptul sa va refuze.

 

Daca se intampa asta treceti peste capul functionarului de la ghiseu si cereti sa vorbiti cu un sef de agentie, sucursala etc.

 

Acelasi lucru il puteti face si in alte tari ale UE sau de pe alte continente nunai ca acolo va vor cere mult mai multe acte inclusiv sa aveti dovada provenientei banilor.

 

Am prieteni care stau si lucreaza in Romania si au si conturi in tari din UE.

Aici in Romania cunosc 2 englezi, nu sunt rezidenti la noi si au conturi la ING de Romania.

 

Ca sa nu mai spun ca am dorit sa-mi deschid cont in USA si puteam.

===

 

 

 

Letitia pentru persoanele juridice este o alta poveste.

Viviana, stiu prea bine, lucrez in bransa, am deschis peste 10 conturi la banci in strainatate in ultimii 15 ani! Eu personal am deschis, nu prietenii sau cunostintele mele.

 

Edit: nu funcitonarul de la ghiseu iti deschide contul, e altcineva cu care iti faci appointment, care trece prin toate hirtiile, pune intrebari, poate sa dureze mai mult de 1 ora intilnirea. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da ai amestecat. Pentru o persoana juridica este obligatorie rezidenta in tara in care isi deschide contul, pentru persoana fizica nu este necesara decat rezidenta in UE.

 

Si ai mai amestecat, ca tu vorbesti in numele unei intamplari de la o banca/banci din Anglia si eu vorbesc de o legislatie europeana si de alte tari ale UE.

 

Mai pun o data legislatia care a avut ultima verificare in 5 martie 2018.

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/bank-accounts-eu/index_ro.htm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta spuneam despre alocatie: pentru ca un copil are cetatenie Romana este normal sa I se dea alocatie.

Cat despre banci, un Roman ce nu Mai are buletin romanesc  ci doar pasaport cu domiciliul afara daca nu detine alta cetatenie  nu poate deschide cont in Romania ceea ce este un mare dezavantaj. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...