Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre Pasaport si CI


Mickyyy

Recommended Posts

Michelle, plecarea ta din RO nu are legătură cu faptul că America nu a aderat la standardul IBAN :). În Europa IBAN-ul e obligatoriu, așa știu. Dacă o să cauți pe forumuri vei vedea că sunt și elvețieni care se plâng că nu pot trimite în SUA fără IBAN, deci nu e o problemă românească.

 

CEC-ul e o bancă rămasă în secolul trecut, nici nu mă mir că n-au reușit să facă o tranzacție.

 

SWIFT e un cod de identificare a băncii (uneori și a filialei băncii). IBAN e o codificare pentru contul titularului. Deci nu-s același lucru.

 

Trebuie să găsească ai tăi în RO o bancă care are între băncile corespondente în America și banca ta (să lucreze cu banca ta), comisionul cred că e mai mic în cazul ăsta. Apoi ar trebui să fie suficient: numele băncii tale, codul BIC al băncii (Bank International Account) sau codul SWIFT, contul tău, numele tău.

 

Dar să se ducă ai tăi la sucursala băncii din orașul lor, nu la orice agenție (sucursala e peste o agenție obișnuită). Agențiile mai mici nu fac astfel de transferuri în fiecare zi și pot apărea probleme.

 

Stiu ca e diferenta intre swift si iban...dar asta nu inseamna ca nu se pot trimite bani in America...

 

am mai trimis personal de 2 ori  bani din Romania in America dar in urma cu 10-15 ani ...si nu am avut probleme si am folosit brd-ul...si nu m-a interesat sa intreb de nici o corespondenta de nimic. ei treb sa stie cu cine corespondeaza si daca pot trimite banii...nu eu.

 

s-o mai fi schimbat ceva de atunci...in rau, ca in bine se pare ca nu???

brd-ul asta de unde vrem sa trimitem cred ca e sucursala ...nu o agentie mica pe colt.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

BIC(Bank Identifier Code)  pentru voi este SWIFT  Michelle nu au cum sa ceara iban din USA . 

 

Scrie un mail la banca . Nu cu telefoane , sa fie scris si asa nu cred ca iti vor mai cere IBAN in America , ii rad si curcile.

 

edit: vad ca a explicat mai pe larg mai sus dar nu stiu daca e o idee buna sa mute tatal tau banii in Alta banca. E alta bataie de cap.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BIC(Bank Identifier Code)  pentru voi este SWIFT  Michelle nu au cum sa ceara iban din USA . 

 

Scrie un mail last banca . Nu cu telefoane , sa fie scris si asa nu cred ca iti vor mai cere OBAN in America , ii rad si curcile.

 

au ris curcile de mine, cand le-am cerut la banca mea codul Iban...au zis ca sunt singurul client care le cere asta. 

la fel la banca cealalta cand le-am spus ca cica numarul meu de cont e prea scurt...ca asa zic cei din Romania.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e diferenta intre swift si iban...dar asta nu inseamna ca nu se pot trimite bani in America...

 

am mai trimis personal de 2 ori  bani din Romania in America dar in urma cu 10-15 ani ...si nu am avut probleme si am folosit brd-ul...si nu m-a interesat sa intreb de nici o corespondenta de nimic. ei treb sa stie cu cine corespondeaza si daca pot trimite banii...nu eu.

 

s-o mai fi schimbat ceva de atunci...in rau, ca in bine se pare ca nu???

brd-ul asta de unde vrem sa trimitem cred ca e sucursala ...nu o agentie mica pe colt.

 

Eu am scris de banca corespondentă în ideea că din câte îmi aduc aminte comisionul de transfer e mai mic decât dacă BRD-ul lucrează cu o altă bancă corespondentă în SUA și aceea îți transferă ție. Nu că dacă nu au banca ta corespondentă cu a lor nu poți trimite :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca tot am trecut de la pasapoarte la cocnturi bancare, sa va spun cu ce imi bat capul de o vreme in coace si nu mai am somn noaptea...ca stau pe telefoane cu tata.

 

tata a primit bani de la fondul proprietatea dupa 25 de ani+ de alergaturi.

a impartit banii si a trebuit sa mi-I trimita.

banii de la fondul propr. I-a primit la CEC, asa ca I-am spus sa nu se plimbe cu banii prin oras, si daca poate sa mi-I trimita de acolo.

​eu banii iin Romania am trimis, dar sa primesc aici nu prea s-a intimplat ...si totul e nou pt mine.

 

I-am dat contul banccii, numele bancii, contul meu...numele tot ce aveam. Tipa de acolo a zis ca "calculatorul' nu I-a primit contul meu personal doar contul bancii...si asa I-a trimis...in America pe dreapta.

Repede I-am spus lui tata sa opreasca transferul, am vorbit si cu ea...I-am explicat eu, cca nu poate sa trimita banii sa-mi ajunga mie daca nu sunt in contul meu personal. astia de aici de la banca au spus cca nu au ccum sa imi caute ei banii...banii treb trimmisi unde trebuie adica in contul meu.

 

anyway, dupa ore si ore de discutii cu tipa de la CEC, cu tata, cu frate-miu ca sa-i conving ca nu pot sa primesc banii daca nu sunt in contul meu personal...au reusit sa ia banii inapoi si apoi sa ii transmita la BRD.

ma scoteau tot pe mine vinovata ca nu am contul bun, ca nu are mai multe numere, ca nu le intra lor in system.  [batcap] 

​eu banuiesc ca CEC-UL nu are corespondenta cu banca asta din America...si de aia nu le merge. dar ea trebuia sa stie de la inceput si sa nu accepte sa faca un transfer incomplet.Nu?

 

acum de la BRD...imi cer IBAN number [smulgpar] Bancile din America nu au cont IBAN, doar SWIFT si  zic ca ei inccearca sa trimita dar nu stiu daca eu pot sa-i primesc... [fal] 

​totul e pe incercate!

pur si simplu ieri le-am spus sa lase banii acolo si sa luam o pauza sa respiram...sa ne reculegem...si oi mai vedea sapt viitoare. treb sa vorbesc personal cu cei de la banca.

mi-am amintit zilele astea de ce am plecat din Romania.

 

edit. scris pe fuga ...scuzati greselile

 

 

Uita-te pe statementul bancar și vezi dacă găsești Swift Number compus din 11 caractere. Dacă nu îl găsești suna la banca, sucursala ta locală și afla acest număr Swift din 11 caractere. Fără el BRD nu poate introduce beneficiarul (care ești) Aceasta problema am avut-o eu.  

 

Si tata a avut bani la cec, cind am văzut ce stuck in time sint, am transferat toți banii la BRD, care macar mi-au dat acces online la banca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am scris de banca corespondentă în ideea că din câte îmi aduc aminte comisionul de transfer e mai mic decât dacă BRD-ul lucrează cu o altă bancă corespondentă în SUA și aceea îți transferă ție. Nu că dacă nu au banca ta corespondentă cu a lor nu poți trimite :).

 

nu mai mai uit la 20-30 de dollari diferenta sau cit e...ddoar sa ii primescc...nu sa imi fie trimisi pe incercate, ccum spun ei.

banii astia si asa mi-au picat din cer, slava Domnului...si sa-i dea Dumnezeu sanatate lui tata pt tot efortul lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te pe statementul bancar și vezi dacă găsești Swift Number compus din 11 caractere. Dacă nu îl găsești suna la banca, sucursala ta locală și afla acest număr Swift din 11 caractere. Fără el BRD nu poate introduce beneficiarul (care ești) Aceasta problema am avut-o eu.  

 

Si tata a avut bani la cec, cind am văzut ce stuck in time sint, am transferat toți banii la BRD, care macar mi-au dat acces online la banca.

 

 

swiftul meu are 8 numere:  BOFAUS3N

 

​cum ai facut accesul online?dai doar adresa de email si cum pui parola? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...