Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre Pasaport si CI


Mickyyy

Recommended Posts

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Token-ul asta e de cel putin 10 ani!

==

 

Michelle, token-u e un dispozitiv care dialogheaza cu aplicatia de internet banking si genereaza niste coduri cu ajutorul carora te autentifici in internet banking, faci plati, autorizezi plati, semnezi plati.

 

Aici nu exista token...sintem foarte in urma. Abia acum, la servici, am o aplicatie pe telefon (care vad ca oricum e citit de lumea  intreaga) care imi genereaza jumatate de cod (cealalta jumatate e in capul meu) pentru a-mi accesa e-mail.

 

Iar aplicatia de generare de coduri a fost introdusa la angajatii bancari acum vreo 4-5 ani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost la soru-mea ultima oara, acum 3 ani, aveau pe telefon o aplicatie cu ajutorul careia facea diverse plati bancare.

 

Eu am avut token-ul asta la mine si  in SUA ca sa-mi verific sumele de pe card.

 

Da, aplicatii cu care sa faci plati prin institutia financiara la care ai cont exista. Eu am Chase Bank...pot plati telefonul/curentul/whatever. 

 

Exista aplicatii cu care pot vira bani (Venmo, de exemplu)...trimit bani caopilului mare la scoala (sume mici, nu mii de dolari).

 

Ce spuneam eu este ca nu exista "dispozitiv" aici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, aplicatii cu care sa faci plati prin institutia financiara la care ai cont exista. Eu am Chase Bank...pot plati telefonul/curentul/whatever. 

 

Exista aplicatii cu care pot vira bani (Venmo, de exemplu)...trimit bani caopilului mare la scoala (sume mici, nu mii de dolari).

 

Ce spuneam eu este ca nu exista "dispozitiv" aici.

Stiu ca nu exista dispozitiv.

Asa cum acum cativa ani nu exista nici card cu cip si poate acuma nu aveti nici card cu wifi.

Dar voi aveti altele  mai grozave.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu exista dispozitiv.

Asa cum acum cativa ani nu exista nici card cu cip si poate acuma nu aveti nici card cu wifi.

Dar voi aveti altele  mai grozave.

 

Off-topic...recent au inceput sa introduca cardul cu cip (sa zic de vreo 2 ani)...este NEBUNIE in toate magazinele...nu exista nici o regula generala...unele locatii inca dau "swipe", altele cip dar tot semnezi, altele cip si introduci cod (ori noi la credit card nu avem cod) si deci o iei de la cap. 

 

Card cu wifi (adica contactless)? Exista in teorie dar in practica nu prea sint locatii sa il "citeasca". 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...