Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini in livada inflorita de irisi sub cerul instelat


Recommended Posts

Eu va citesc zilnic la ceas de dimineata cind eu sint treaza și adolescenții dorm de rup! Sintem in Keys azi...dar ne facem drum către Miami pe seara. Ieri am fost snorkeling...a fost cea mai bogata experiența de gen pina acum. Ne-a dus căpitanul intr-un reef plin de Pești minunați: nu îmi venea sa plec din apa (apa calda) și stăteam plutind (mai dădeam ocazional din labe) și cascam gura la tot felul de Pești care mai de care mai colorați și mai veseli!!! Partea urâta a venit la întoarcere cind 4 persoane de pe barca au dat la rate cu spor. Zău dacă pricep cind ai rău de mare, de ce te expui! 

post-128087-0-62728300-1523446533_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 748
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Ma bucur ca ajung vederile si la voi, in Elvetia au ajuns toate in aceeasi zi. 

 

Corina, ce patanie...bine ca esti bine...eu am parul scurt acum si blond-gri cu nuante de albastru cateodata  [:D]

 

Miha, faine pozele. 

 

Ioana, multa sanatate.

 

Anja, am uitat sa-ti spun ca sunt ft multumita de mop  [pk]

mi-am comandat azi de la Dyson un aspirator (V6 slim extra...e cu baterie si se poate folosi atat ca aspirator normal, cat si de mana..e si ft usor)...noi mai avem un Dyson, dar e mare si e al lui Marco  [:D] pe-asta mic il folosesc eu cu Marcia...impresionant ce a reusit Dyson sa faca, am vazut acum ceva timp un reportaj despre el si firma (au si ventilatoare dragute, cred ca ne luam si noi unul). 

 

Am dat o tura prin magazine mai devreme si mi-am mai luat o pereche de pantaloni pt job (de la Zara, nr.32...am deja o pereche la fel si-mi plac ft mult...am avut noroc ca am mai gasit o pereche) si o geaca de primavara (tot pt job).

 

Sambata merg la tuns, mi-a crescut parul destul de mult si nu ma mai inteleg cu el  [:D] si vreau sa-i fac si Marciei bagajul pt India...duminica avem musafiri la gratar : prietenii nostri romani si o colega romanca...luni e liber la noi in canton, copiii nu merg la scoala..eu insa muncesc de-acasa, asa imi iau liber in alta zi.

 

Mandra se plangea mai devreme ca e tare stresata, are multe teste [zirea] mai are doar 6 zile de scoala si vine vacanta.

 

La noi e frumos, soare si cald...sa o tina tot asa  [pk]

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că sunt mai multe componente. Una este strict vizuală, tindem să considerăm frumos ceea ce este armonios, echilibrat, bine proporționat.

 

Altă componentă este socială, cum zice Ioana mai sus (ex: chinezoaicele erau considerate frumoase până acum câteva decenii dacă aveau picioare mici și pentru asta își mutilau picioarele - societatea atunci le considera frumoase, acum doar poți să te înfiori când vezi așa ceva).

 

Stratul următor este cultural, un acquired taste, dacă pot să-i spun așa, pentru lucrurile pe care înveți să le apreciezi cunoscând mai multe despre ele (de ex. când au apărut cubiștii lumea s-a întrebat dacă ceea ce fac ei se cheamă artă - acum nu ne mai punem această întrebare).

 

Și cred că n-ar fi de neglijat nici experiența personală, care modelează ceea ce vedem sau simțim plăcut la un moment dat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...