Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini in livada inflorita de irisi sub cerul instelat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 748
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oaspete Ella73

Servus pinguini

 

La noi e soare si cald...sa nu fie de deochi.

 

Ant, am banuit ca asa este cu bacsisul. In Little Havana era insa 15%  [:D]

Si inca o chestie, in supermarketuri, preturile afisate erau fara TVA  [zirea] a durat ceva pana ne-am prins.

Hotelul care a fost 400 usd, era in Islamorada (intre Miami si Key West); era cel mai ieftin pe care l-am gasit (micul dejun a constat intr-o cana de cafea, 2 carnati si un ou..mai aveau si cereale si unt daca vroiai)....si conditiile au fost jalnice, comparativ cu un hotel de 4* de aici...in Key West am dat 900 usd pt 2 nopti....iar in Miami beach (mai spre nord) am avut un apartament cu 3 camere (in jur de 400 usd/noapte)...da am inteles ca zona respectiva e mai scumpa decat alte zone in USA.

 

Si aici exista paine cu diverse...si brutarii in supermarketuri...eu iau in general paine bio (neagra sau cu seminte)...cea mai buna insa e una din Germania, pe care o cumparam in Real (neagra si cu diverse seminte)....Marco e fan franzela romaneasca, o mananca cu mustar (de la Bunica) cand mergem in tara  [:D] si luam cateva si pt acasa (sa nu uit sa trec pe lista pt la vara).

 

La Mamaia asta vara am facut cura de hamsii cu usturoi  [:D] prietenilor nostri elvetieni le-a placut ft mult mancarea romaneasca, doar de-asta au mancat 2 saptamani : sarmale, ciorbe, mici...vin duminica la noi, facem gratar, inclusiv mici.

 

Noi mancam mult peste (somon, pastrav, pastrav-somonat) si fructe de mare....ne plac mult crevetii cu usturoi si cu paste iuti (cu chili)...am facut si caracatita, tot cu paste...si sepia e buna, tot cu mult usturoi facuta si cu ulei de masline.

 

Unt mananca doar Marcia, exista multe sortimente (inclusiv unt cu margarina, cu ulei de rapita, unt pt carne, unt cu usturoi, unt cu condimente).

 

Mandra mai are 2 zile si isi ia zborul...o sa-mi fie dor de ea astea 2 saptamani, dar o sa am si liniste  [:D] noroc ca vom fi si noi plecati 5 zile, asa ca va trece repede timpul.

 

Uitasem cu desavarsire ca am musafiri duminica, imi planificasem sa golesc camera Marciei  [batcap] asa ca va tb sa fac lucrul asta sambata, cand ea inca e acasa. 

 

La job e nebunie, astept cu nerabdare weekend-ul.

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, da...e confuzie cu TVA pentru cei care vin din Europa (sau alte locuri). In plus, fiecare stat are procentaj diferit de taxe (eu in CT platesc sales tax de 6.35% pe cand NY are sales tax de 8.75% iar New Hampshire nu are deloc). Si ca sa fie confuzia si mai mare, doar unele produse sint taxate in supermarket (nu toate). De exemplu, legumele/fructele proaspete nu sint taxate, dar semi-preparatele, da  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] E babilonie pentru turisti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume pe care o cunosc prefera sa plateasca si sa i se asambleze mobila de catre angajatii Ikea. Noi am asamablat mereu singuri, deja ne pricepem ;). Pasii sunt foarte logici si simpli- chiar daca uneori sunt si 40-45 de pasi si dureaza - dar procesul nu e atat de complex. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Ant, asa cum zici, au fost mai multe personaje istorice cu aceeasi traiectorie, cu acelasi mesaj, ...insa doar unul singur strabatut 2000 ani. Probabil nu vom afla niciodata...sau poate cine stie ce secrete ascunde biblioteca Vaticanului:)))

 

Si ca sa plang pe umarul vostru, tocmai am aflat ca nu am castigat la Shanghai:(((

 

imi pare rau ca n-ai cistigat concursul , dar cred ca e extraordinar faptul ca ai participat...si asta sa te bucure, nu fii trista.  mult succes in viitor ...vor mai fi si alte concursuri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...