Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini in livada inflorita de irisi sub cerul instelat


Recommended Posts

Bună dimineața,

 

Anja, nu, noi serbăm acum Paștele ortodox, dar săptămâna trecută ne-am văzut cu toții de Florii pentru că nepoata mea a avut liber de la facultate de Paștele catolic, deci doar atunci a fost în țară. Noi nu ținem post  [:I] , de asta am făcut tortul săptămâna trecută. Mă bucur mult pentru prietena ta, că nu e nimic grav (eu am așteptat rezultatul la biopsie după fiecare dintre cele 3 operații la sân, deci știu cam cum e așteptarea asta...)

 

Ioana, dexonline zice ”cofere” :). Apropo de natură moartă, pun aici un tablou pe care l-am văzut la muzeul Van Gogu în Amsterdam, deși imaginea nu redă forța tabloului. Mi-a plăcut foarte mult că Van Gogh a pictat și rama tabloului, e un pattern acolo pe ramă ca de scriere japoneză (Van Gogh era pasionat de arta japoneză, avea o colecție impresionantă de stampe)

 

post-19501-0-25689900-1522998247_thumb.jpg

 

Mă duc la ale mele, azi mai am de lucru pentru birou și apoi fac curat. Mâncare pentru Paște fac mai pe seară și mâine.

 

Spor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 748
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neatza! 

 

Mie îmi plac impresioniștii și preferatul meu e Monet. Mi-ar fi plăcut sa fiu femeia cu umbrela și sa locuiesc intr-unul din peisajele lui marine. Mie îmi plac peisajele, avem tablouri acasa cu un peisaj marin și unul de țara, primul e imitatie și al doilea e original, doi pictori suedezi. 

 

Muzeele de arta îmi plac dar nu le prefer :). Cel mai mult mi-a plăcut muzeul Vatican dar și Escorialul. Îmi plac muzeele care îmbina arta cu istoria, altfel ma plictisesc :). 

 

Prefer muzeele de istorie și cele de istorie naturală :). 

 

Va urez sărbători fericite celor care sărbătoresc acum! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Mama e bine, i-a fost frica dar i-a trecut. Asteapta sa treaca o zi ca sa vada ce si cum vede. Au avut si un cutremur de 5,3 grade ce a cam panicat. Acolo cutremurele sunt de suprafata si se simt altfel.

 

===

 

Nu pot alege un pictor anume despre care sa spun ca imi place cel mai mult. Imi place Lautrec foarte mult - i-am citi viata si am inteles temele lui, imi place Boticelli - ma fascineaza nasterea lui Venus - imi plac pictorii olandezi, mor dupa Picasso perioada lui roz si albastra...

 

Sunt atat de multe de spus!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Bună dimineața, Anja, nu, noi serbăm acum Paștele ortodox, dar săptămâna trecută ne-am văzut cu toții de Florii pentru că nepoata mea a avut liber de la facultate de Paștele catolic, deci doar atunci a fost în țară. Noi nu ținem post [:I] , de asta am făcut tortul săptămâna trecută. Mă bucur mult pentru prietena ta, că nu e nimic grav (eu am așteptat rezultatul la biopsie după fiecare dintre cele 3 operații la sân, deci știu cam cum e așteptarea asta...) Ioana, dexonline zice ”cofere” :). Apropo de natură moartă, pun aici un tablou pe care l-am văzut la muzeul Van Gogu în Amsterdam, deși imaginea nu redă forța tabloului. Mi-a plăcut foarte mult că Van Gogh a pictat și rama tabloului, e un pattern acolo pe ramă ca de scriere japoneză (Van Gogh era pasionat de arta japoneză, avea o colecție impresionantă de stampe) 14384.jpg Mă duc la ale mele, azi mai am de lucru pentru birou și apoi fac curat. Mâncare pentru Paște fac mai pe seară și mâine. Spor!

 

Pana pe 24 iunie e o expozitie temporara Van Gogh & Japan. Ne vedem?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cica am facut azi cumparaturi.

M-am dus dupa miel.

Sunt furioasa tare.

La rugamintea fii-mii ii zic sa-mi puna si capul mielului dar taiat. Ala zice ca are gura prea inclestata si i se strica fierastraul: e mic capul, doamna, cat pumnul meu. E mare cat pumnul lui Hulk - am constatat acasa. Cred ca e de oaie. Are 1,5 kg.

 

Ma intreaba daca vreau organele. Da vreau organele. Gandesc, daca-i bal, bal sa fie, ia sa fac si un drob.

Acasa in punga gasesc si matele - 1 kg de mate.

Ia sa mai scotocesc io sa vad daca a pus si praporul. Pfui, uite ca l-a pus!  Pot inveli cu el Casa Poporului.

 

Stau si ma gandesc: mai, frate te-ai bucurat ca m-ai pacalit, am dat 60 lei de lei pe aproximativ 3 kg de cap, mate si un prapor cat plapuma lui Hulk, dar mai vin eu pe acolo vreodata?

Si le-am mai urat si sarbatori fericite.

 

====

Fii-mea s-a oferit sa "invarta" ea sarmalele. I-am aratat cum. Berbeaca din ea le-a facut cum a vrut. Se cam desfac in cratita.

 

Nu prea am avut o zi buna dupa cum cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...