Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini in livada inflorita de irisi sub cerul instelat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 748
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, baiatul tau nu are ore de educatie sexuala la scoala? Al meu cred ca e mai mic de cat al tau si anul acesta a avut mai mult de o luna ore in fiecare zi. Au invatat absolut tot ce ar trebui sa stie. La sfarsit au avut un test, el a gresit 2 intrebari si am tras concluzia (confirmata si de el) ca nu a fost intotdeauna foarte atent. Desi are in clasa o colega care are alta orientare sexuala (asta afirma ea  si mama ei), nu am primit niciodata intrebari de la copilul meu.

 

Viviana, spor! 

 

Rox, vacanta placuta!

 

Ba da, a avut si l-am lasat sa participle, dar e ciudat cand stii in baiat 8 ani de zile ca e baiat, arata, se imbraca ca baiat si ...il cheama sa zicem John...dintr-o data se anunta la scoala ca el e de astazi fata si o cheama Jane (numele nu sunt cele reale)....si incepe sa se imbrace/poarte ca fetele si sa se dezbrace la vestiarul de fete.

mi se pare normal sa fie confuzie, intrebari puse la parinti cu ce o sa faca cum o sa se transforme in fata..etc.etc.

colegii chiar au crezut ca e o gluma , pana cand profesorii au inceput sa I se adreseze pe numele nou.

daca nu ma insel, stiu doar din auzite...nu prea ma intereseaza subiectul, e ca in alte state nu accepta asta, si chiar see va stabilii ca nu se pot face schimbarile astea mai ales la copii sau adolescenti....si ceea ce e pe certificatul de nastere aia se ia in considerare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, noi inchiriem apartament. Casa vom cumpara poate intr un an doi. Pretul la case a crescut mult in ultimul timp, cred ca media a ajuns pe la 4-500 000. Montrealul e format din zona centrala si " orasele " mai periferice, rezidentiale, pline de case. Acum vom schimba oraselul cu unul invecinat.

 

 

si veti allege in oras sau periferie? in oras cred ca e mult mai scump.

 

noi stam cam la 20 min de sacramento, dar orasul nostru si cel invecinat sunt f frumoase si nu am nevoie de nimic din sacramento.

singura problema e ca daca William va merge f bine cu scoala si vrea sa urmeze inginerie...va treb sa ne mutam undeva aproape de facultate...probabil prin sudul californiei, san diego...unde sunt facultati si job pt sot, cu acest profil. avem 3-4 ani sa ne gindim.

 

si la noi s-a triplat pretul  in 10 ani....dar nu as pleca de aici , la cit e de ffrumos. stiu sigur ca va fi f greu sa ne gasim in alta parte care sa nu ne faca sa regretam.

 

ma uitam in alte state cu 500k iti iei palat, f frumoase casele...dar e vremea mai rece(ceea ce pt noi e deal breaker) si taxele mari.

 

chair la voi cat sunt taxele de proprietate? in California sunt f mici (1%)..dar te rupe la altele...si de asta e in stat f scump de locuit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mianna, na' ca am invatat si de taverna cu raci... se mananca raci?

teoretic da. au si un poster mare cu instructiuni despre cum sa ii mananci (pe raci, nu pe proprietari) - na ca am uitat sa-i facem poza cand ne-am ridicat, asa cum intentionam.

 

practic insa azi n-au avut, cica e perioada de prohibitie. n-au avut nici rapane (care mie oricum nu-mi plac, dar prietena mea ar fi vrut). nu stiu ce altceva din meniu n-aveau, insa aveau o gramada de chestii: pesti de tot felul (inclusiv rechin - acum imi pare rau ca n-am luat asta, ramane pe data viitoare, ca imi place mult), caracatita, midii, scoici (io inca n-am habar care-i diferenta intre midii si scoici, poate aflu la un moment dat), pui de balta (asta am luat eu, ca nu mai mancasem de mult), creveti, burger de vita cu creveti (asta a luat prietenul cu care eram, si-a zis c-a fost bun), si cea mai amuzanta parte din meniu: "pentru cei care nu stiu de ce se afla aici: frigarui de pui" [:-)))]

 

week-end-ul asta prelungit e festivalul crevetilor - in alta parte, dar organizat tot de ei, in colaborare cu nu stiu ce ala terasa; cred ca o sa merg de 1 mai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, poza ta imi seamana cu biserica Trei Ierarhi din Iasi. O bijuterie, mi e dor de ea. Cand mi s a parut ca o recunosc, mi a tresarit inima.

 

Michelle, ne mutam dintr un orasel de periferie in altul, ambele in partea de vest a insulei. Impropriu numite orasele, s de fapt cartiere parte din Montreal si au fiecare primar. Nu stiu sa ti spun de taxe decat asa:

la cumparare platesti TVA doar daca e constructie noua

taxele de proprietate sunt mai multe si variaza de la un orasel la altul. nu stiu procentajele.

noi ne am obisnuit sau resemnat  aici cu vremea, daca am garaj am scapat de deszapezit.

daca ne am muta vreodata ar fi la Vancouver cu clima blanda si primavara ca in tara. Acolo insa nu te poti apropia de o proprietate sa cumperi daca nu esti milionar. Insa e complicat cu jobul, eu predau in franceza, baiatul face scoala in franceza. Desi vorbim engleza toti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața!

 

Fleur, da, e biserica Trei Ierarhi din Iași :). Sunt în Iași cu al meu, el a făcut facultatea aici și a vrut să-mi arate orașul, am umblat ieri toată ziua pe jos. Foarte frumos, îmi place tare, tare mult (eu nu-l văzusem Iașul până acum). R. zice să s-a schimbat mult, el n-a mai fost pe aici din 2001.

 

Fug că plecăm. O săptămână frumoasă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...