Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini in livada inflorita de irisi sub cerul instelat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 748
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

e pe Mantuleasa, adica in zona Unirii. daca vrei iti dau numarul de telefon - trebuie facuta programare din timp, ca tipa tine seminarii si e plecata destul de mult timp.

 

bumti-bumti (sorry, am gresit in mesajul anterior, cand am scris-o cu N) e muzica aia moderna pe care n-o suport eu [:)] n-am botezat-o eu asa, ci i-am auzit pe altii folosind termenul asta.

De la Robotzi citire:

[:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Am revenit ieri seara din plimbari  [:D] noroc ca zilele astea lucrez de-acasa, iar saptamana viitoare e una scurta, doar 3 zile de munca...apoi plecam la Venetia pt 4 zile  [ph34r] sincer nu ma atrage, am vazut-o de 3 ori deja..dar ma sacrific pt prietenii nostri, ei nu au fost acolo pana acum.

 

A fost fain in Polonia si Cehia (pana la urma am fost la Budweis, Karlsbad era prea departe...berea insa nu-mi place pt ca e Pils...iar eu beau doar bere alba)...Breslau e fain, am fost acolo acum 2 ani (si au si bere alba, la Bierhalle...una dintre cele mai bune baute pana acum...are culoarea aproape alba)...Cracovia e si ea ft faina, mi-a placut mult...Auschwitz e impresionant, am vazut insa multe reportaje si documentare, asa ca stiam la ce sa am astept...mi-am luat o carte in germana, povestea unei detinute poloneze, care a supravietuit...e interesanta, am citit-o in masina, in curand o termin. 

Am intalnit si romani in Polonia, o parte din ei traiau in Germania...dar am vazut si masini cu nr. de Romania (CJ, AG), inclusiv la Auschwitz.

Am avut vreme frumoasa, 27°...acasa e frig si sta sa ploua  [zirea] 

 

Mobila din camera Marciei a venit joia trecuta, am reusit sa o aranjez cat de cat...azi am rearanjat hainele ei, am montat scaunul de la birou, i-am aranjat tot ce are cu Exo (4 rafturi pline cu DVD-uri, carti etc), i-am pus si ce are pt scoala in dulap (doar cateva carti si caiete, restul sunt la scoala)..

Ea e fericita in India, se tot plimba...duminica seara revine acasa...si-a facut si piercing in nas, pe o parte (a avut acordul meu aici).

 

Acum fac fasole cu ciolan afumat  [:D] miroase tare bine in bucatarie.

 

Sambata implinim 16 ani de relatie, ne-au invitat prietenii nostri romani la masa, la restaurantul de la lac..duminica vine matusa lui Marco la noi, sunt cei care stau in partea italiana...o sa le fac sparanghel la cuptor, invelit in sunca, cu branza rasa deasupra...de gratar m-am cam saturat deja.

 

Nu-mi vine sa cred ca suntem deja in mai  [zirea] vorbeam cu Marco de vacanta de la anul (nu am planificat inca nimic, habar nu am ce vom face) si ne-ar surade sa mergem la  Baikal si Siberia (el a mai fost si a zis ca e ft fain).

 

O zi faina sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit joia trecuta si rezultatul la test: 100%  [ph34r] a fost testul pt cetatenie, ai intrebari despre Elvetia, sunt 5 capitole (1.cantonul Zurich, 2.geografie, istorie, limbi, 3.democratie si federalism, 4.drepturi si obligatii, 5.siguranta sociala, munca si educatie) ...mi s-a parut ft usor, in 5 minute am terminat cele 45 de intrebari (au fost si grila, dar si intrebari la care tb sa completezi raspunsul), in 10 minute am iesit din sala (aveai 60 minute la dispozitie)...e adevarat insa ca am si invatat  [:D] mai am 2 hopuri, interviu la primarie, in care ma intreaba despre oras  [zirea] si un interviu in care ma intreaba de sanatate, cica sa ne cunoastem mai bine  [:D] procesul dureaza 2 ani, am trimis actele la canton in martie...am primit raspuns ca de-abia in 2-3 luni se uita pe ele...deci in iunie analizeaza dosarul, apoi il trimit la primarie...am trimis toate documentele, mai putin testul pe care l-am dat pe 14 aprilie...o sa le trimit confirmarea ca l-am luat...sunt tare curioasa daca va dura 2 ani sau mai putin. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A primit si Marcia rezultatele de la MyHeritage : 

 

Europa : 78% - Europa de Nord si Vest : 37 % (Irlanda, Scotia, Tara Galilor : 26, de Nord si Vest : 10%, Finlanda : 1%), Europa de Est: 35% (Balcan : 30, Europa de Est : 5%), Europa de Sud : 5% (Iberia)

Afrika : 14% (de Nord si evreica- in germana sephardische Judin)

Asia de Vest: 8% 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa o iau pe rind:

 

Rox, am admirat pozele: copiii (pe primul loc), arhitectura si mai ales MANCAREA! Am salivat abundent la pleiada de seafood, granita aia de migdale care e faimoasa arata intr-un mare fel...am zarit si niste pizza respectabila dar sea urchin si ceviche m-a dat gata complet!!!!!!! Lasand mancarea la o parte, sinteti o familie superba. 

 

Ioana, casa e tare frumoasa. PE DINAFARA! Inauntru nici nu-i pot zice ca-i ceva english style...e oribil. Rozul ala nu se poate "unsee"!!!

 

Ella, felicitari pentru test. Iau notite pentre decorat ca in august o sa fiu la mobilat apartamentul pruncului. Cautam un pat suficient de confortabil pentru lungimea lui (este un desirat) dar care sa nici nu ocupe spatiu mult. Exclus canapea extensibila ca are probleme cu spatele din cauza cresterii bruste. Vad ca tu esti satula de gratare, eu inca nici nu am inceput sezonul...e inca rece la noi. Am prins o singura zi de gratar pe terasa.

 

Rall, interesant cu "vanatoare de comori"...si eu as vrea link cind termini site-ul! Si eu as vrea sa dau o tura pe la cascat gura la "flea markets" acum cind incepe sezonul la noi. Nu imi trebuie nimic (chiar sint in proces de aruncare)...dar imi place sa ma uit la ce poate strange un om o viata intreaga.

 

Viv, nici nu stiu ce sa spun de acel "Hamlet"...cam horror. Poate la ea in camera :) :) Il izolezi!

 

In rest, incep sa ma agit cu aceasta petrecere de terminat de an a copilului mic...s-a anuntat multa lume (care ma bucura) dar incep sa ma panichez la meniu. Sint singura si trebuie sa ma organizez serios de tot sa pot prepara, gati si pastra toata mincarea. Exclus sa fac catering mai ales pentru prunc!!! Sint in faza de cautat chestii pe care le pot face mai din timp fara sa afecteze calitatea :) :) Bineinteles, fac 1000 de liste!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

. Ioana, casa e tare frumoasa. PE DINAFARA! Inauntru nici nu-i pot zice ca-i ceva english style...e oribil. Rozul ala nu se poate "unsee"!!! !

 

Este? V/am zis eu ca i se potriveste lu’ Umbridge.

 

Am pus poza in caz ca nu sunteti fani Harry Potter. 

post-96777-98378_thumb.jpeg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, am citit acum mai multi ani istoria evreilor sefarzi.

Ei au fost originari din peninsula iberica si au migrat prin secolul XIv-XV in nordulul Africii si in Romania. 

 

Interesant, tare interesant ce i-a iesit.

 

====

Antmil, Hamlet, impreuna cu hamletii mai mici, sunt in balcon intr-o cutie. Dupa lacuire ii pun in garaj la casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...