Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini in livada inflorita de irisi sub cerul instelat


Recommended Posts

Cred că am mai spus eu pe aici, casa lui R. (prietenul meu) este într-o zonă unde la distanță de câte 2 străzi avem: o biserică ortodoxă care a fost biserică bulgărească, o catedrală ortodoxă, o moschee, o biserică catolică. Cale de alte câteva străzi mai încolo avem biserica greacă, o geamie și o sinagogă (aceasta e părăsită acum și în degradare, dar din ce am citit în articol se va restaura). Esența orașului în 2 km pătrați :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 748
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Suntem condusi de niste tampiti care nu stiu pur si simplu ce comoara interculturala zace in tara noastra.

Tot citind aici mi-am adus aminte de un unchi de al meu (casatorit cu sora bunicii), avocat, Narcis Agopian (armean)  de bastina din Babadag. Acolo a fost si el avocat si tatal lui pare-mi-se medic. Imi pare rau ca nu mai traiesc ca sa aflu amanunte.

Si el si matusa mea au avut domiciliul fortat in Tancabesti.

 

Multi din Babadag au fost pusi de stalin in lagarul de munca silnica de la Capu Midia. I-a eliberat prin '50 si ceva. Cred ca acolo a fost si unchiul asta al meu care avea nasul mare si asculta muzica disco cu mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, foarte interesant! Știu că ai și rădăcini grecești pe undeva.

 

Despre deținuții politici din România știu că IICMER a făcut o bază de date, poate îl găsești aici. Eu am găsit un vecin de stradă al lui R., avocat, dintr-o mare familie dobrogeană (părinții aveau cofetărie și erau furnizori ai casei regale) care a fost în lagărul de muncă de la Capu Midia. Câte destine distruse...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, da...gentrificarea isi arata coltii si acolo. Nu au "reusit" inca...cartierul rezista.

 

Cu referire la data de baze...mi-as dori sa fie mai mult "coverage" cu privire la teroarea anilor aceia: lagare de munca, domicilii fortate, vieti distruse. Nu cred ca populatia Romaniei chiar stie cu adevarat propria istorie si ororile timpului respectiv. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, foarte interesant! Știu că ai și rădăcini grecești pe undeva.

 

Despre deținuții politici din România știu că IICMER a făcut o bază de date, poate îl găsești aici. Eu am găsit un vecin de stradă al lui R., avocat, dintr-o mare familie dobrogeană (părinții aveau cofetărie și erau furnizori ai casei regale) care a fost în lagărul de muncă de la Capu Midia. Câte destine distruse...

Da, am radacini grecesti dupa bunica mea, mama tatalui.

Unchiul despre care vorbeam nu era unchi de sange. Nu l-am gasit in fise.

 

Insa am gasit-o pe o alta matusa - si ea prin alianta. Absolvise filosofia, vorbea perfect franceza, am facut meditatii cu ea. Era si epitrop la biserica unde ar fi trebuit sa ma casatoresc. La origine sociala scrie "mic burghez" ce termeni aveau si aia. A intrat in puscarie la 29 ani pentru actiuni subversive. Stiam, a fost deseori la Memorialul durerii - a avut un capitol intreg dedicat ei.

 

Interesant linkul de nu se poate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, da...gentrificarea isi arata coltii si acolo. Nu au "reusit" inca...cartierul rezista.

 

Cu referire la data de baze...mi-as dori sa fie mai mult "coverage" cu privire la teroarea anilor aceia: lagare de munca, domicilii fortate, vieti distruse. Nu cred ca populatia Romaniei chiar stie cu adevarat propria istorie si ororile timpului respectiv. 

Asa este nu se stie. cred ca nici nu se vrea sa se stie. Atunci, in anii de dupa revolutie si putin prin 2000 s-au facut emisiuni, filme, s-a spus. Dar de atunci nimic. Ca si cand oamenii aia nu au existat, au fost stersi din memoria colectiva cand ei trebuiau sa ramana. SA fie un exemplu pentru o istorie care nu mai trebuie repetata.

Niste oameni darzi care si-au pus libertatea si  viata in joc luptand impotriva comunismului.

 

Si acuma cand ii vad pe astia cum ne trag inapoi ma revolt. Cand  ii vad pe unii cum plang pe la mormintele ceausestilor mi se face asa o sila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, ce familie frumoasa sunteti! Iar cel mic la costum este fermecator! Ma bucur sa va cunosc, asa virtual [flo2]

Da, orasele provinciale cu case cu stucaturi, si cu destine ascunse... Aici in Lundul meu cel mic, ma plimb mereu in centru si admir casele vechi si imi imaginez destine si vieti trecute "de domni, doamne si domnite".  Daca vreti sa cititi o carte despre o casa din Lund si destinele ei, va o pot trimite pe email (e tradusa de prietena mea in romaneste).

Cat despre vieti distruse de comunisti, bunicul a facut puscarie...

si adaug un articol sensibil despre Doina Cornea si vremurile de azi

http://www.contributors.ro/cultura/singuratatea-unei-doamne/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...