Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce parere aveti de acest prenume?


Recommended Posts

O ba da, esti hotarata, dar ai nevoie sa iti validezi decizia :).

 

Chiar nu!!! Imi place mult numele, dar nu-s deloc hotarata sa-l pun si nici nu tine doar de mine. Daca eram, nu mai ceream parerea nimanui. Ma mai gandesc si la altele, imi place mult Sorana, Lavinia si Monica. 

Imi plac in general numele cu o tenta sexy, nu alea cuminti gen Ioana sau Teodora.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pe fiica-mea o cheama Marcia (se potriveste atat cu numele meu de familie, cat si cu cel elvetian). Numele l-am ales eu, am vrut ceva care sa se asemene cu prenumele sotului meu si asa mi-a venit Marcia. Si lumea ii pronunta numele corect, adica s in loc de c (rar se intampla sa-l pronunte cum se citeste, dar ii corectam  [:D]). 

 

Eu sunt Mihaela (aici insa se scrie Michaela si multa lume ma intreaba daca nu cumva l-am uitat pe c [:D]), dar mi se spune Ela. 

 

Beate e nume germanic. Soacra-mea are un nume vechi, Hedwig  [zirea] dar i se spune Hedy.

 

Uite aici nume de fete, sunt aproape 9000 : 

https://www.babyclub.de/vornamen/maedchennamen.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu!!! Imi place mult numele, dar nu-s deloc hotarata sa-l pun si nici nu tine doar de mine. Daca eram, nu mai ceream parerea nimanui. Ma mai gandesc si la altele, imi place mult Sorana, Lavinia si Monica. 

Imi plac in general numele cu o tenta sexy, nu alea cuminti gen Ioana sau Teodora.

Sara, Anais, Nicolette (daca nu vrei nicoleta) Alexia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu ma omor dupa moda de a pune nume straine si dupa majoritatea numelor straine, mi se pare ca si numele romanesti sunt destul de putine si au devenit prea uzate, de aceea ma gandesc sa ii pun fetitei mele numele Belle. Imi place mai mult Jezebel sau Jezebelle dar are conotatii negative (in engleza este folosit peiorativ pentru o femeie usoara si Jezebel e un personaj foarte negativ in Biblie). Stiu si de varianta Isabel, Isabela, dar nu imi place aceasta varianta din cauza fetelor/femeilor cu acest nume din generatia mea, literalmente toate pe care le-am cunoscut sunt niste sclifosite, la fel si Biancele. Stiu ca e cam aiurea sa generalizez asa dar ce sa-i faci, cred ca toti avem impresii de-astea despre un nume sau altul. De aceea ma gandeam la varianta mai scurta Belle. Mi se pare finut, frumos, elegant, sofisticat, si nu am auzit pe nimeni in Romania cu numele asta. 

Voua cum vi se pare?

 

Mi-a atras atentia afirmatia ta despre numele Isabela.

Pentru mine, e un nume f frumos. Am o nepoata, pe care o cheama Isabella, care cred ca e generatia ta, e deosebit de frumoasa, inteligenta si talentata.

e pictorita in Bucuresti...o gasesti pe FB la Isabella Stefani Gallery [:)] ...poate iti va schimba parerea despre numele Isabella.

 

imi place numele Belle, dar parca e cam scurt , si mai mult un  nickname...desi cred ca e recomandat cand ai nume de familie lung, sau ii mai pui inca un nume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a atras atentia afirmatia ta despre numele Isabela.

Pentru mine, e un nume f frumos. Am o nepoata, pe care o cheama Isabella, care cred ca e generatia ta, e deosebit de frumoasa, inteligenta si talentata.

e pictorita in Bucuresti...o gasesti pe FB la Isabella Stefani Gallery [:)] ...poate iti va schimba parerea despre numele Isabella.

 

imi place numele Belle, dar parca e cam scurt , si mai mult un  nickname...desi cred ca e recomandat cand ai nume de familie lung, sau ii mai pui inca un nume.

 

Numele e foarte frumos, fara nici o indoiala, si mie imi place pur si simplu ca rezonanta. Atata tot ca nu stiu cum s-a nimerit dar purtatoarele pe care le-am cunoscut eu n-au fost pe masura numelui. M-am uitat rapid la facebookul nepoatei si da, e foarte frumoasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...