Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

daca lungimea este, conform dexonline, dimensiunea cea mai mare a unui corp sau a unei suprafețe plane dreptunghiulare

 

cum este posibil ca un cerc sa aiba lungime??? ce rahat mai e si asta?

 

au inlocuit propozitie cu enunt, compuneti un enunt, scrieti trei enunturi, acum circumferinta s-a transformat in lungime?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai mai, Pepco e lungimea circumferintei cercului pe scurt lungimea cercului. L = 2πr

Asa am invatat si noi, nu e nimic suspect.

 

Definitia lungimii e complexa:

 

 Mărime fizică fundamentală care exprimă întinderea spațială a corpurilor sau fenomenelor; distanța dintre două puncte; dimensiunea cea mai mare a unui corp sau a unei suprafețe plane dreptunghiulare.

 

Na, si distanta aia o parcurgi in cerc, nimic greu de inteles.

 

Da, au inlocuit propozitie cu enunt tocmai ca sa nu zapaceasca copiii mai tarziu, sa fie familiarizaati cu diferenta intre propozitie si enunt. Ca propozitia poate fi formata doar dintr-un subiect si un predicat. Enuntul e mai complex.

 

Ca la gramatica vor invata ca fraza este alcatuita din mai multe propozitii si la analiza sintactica a frazei vor avea propozitie predicativa, propozitie atributiva etc,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Notiunea de lungime a cercului poate fi explicata mai usor unui elev de a 3-a. Imagineaza-ti cercul facut din sfoara, tai intr-un loc si intinzi sfoara in linie dreapta. Aceea este lungimea cercului, mai babeste. Circumferinta va fi folosita si mai tarziu, atat la geometria plana - cerc, cat si la cea in spatiu - sfera.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lungimea circumferintei, strutocamila.

 

cand ne masuram bustul sau talia, pentru sutien sau rochie, asa vorbim, cu lungimea circumferintei? n-am vorbit niciodata asa si nici n-o s-o fac. nici n-am invatat asa ceva vreodata.

 

de dragul simplificarii, trebuie sa acceptam toate cacaturile?

 

tot mai mult mi se pare ca tara ii vrea prosti. prosti, usor de supus si de condus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Notiunea de lungime a cercului poate fi explicata mai usor unui elev de a 3-a. Imagineaza-ti cercul facut din sfoara, tai intr-un loc si intinzi sfoara in linie dreapta. Aceea este lungimea cercului, mai babeste. Circumferinta va fi folosita si mai tarziu, atat la geometria plana - cerc, cat si la cea in spatiu - sfera.

 

CorinaDani, pe mine nu ma intereseaza asa ceva. pentru mine, corpurile rotunde, sferice, nu au lungime, au circumferinta.

 

cum ar fi sa ne intrebam unele pe altele, ce lungime are bustul tau, draga?

 

sau pentru caciuli, care e lungimea capului?

 

suna a prostie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sau alt exemplu, ai un creion cu corpul cilindric, cu o lungime adevarata de 10 cm si... ce? de 3 cm, sa zic, daca nu folosesti circumferinta, ci tot lungime?

 

de ce tre' sa ne batem singuri cuie in talpi, in ideea ca le scoatem ulterior? nu-i mai usor sa folosim corect termenii din prima?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sau alt exemplu, ai un creion cu corpul cilindric, cu o lungime adevarata de 10 cm si... ce? de 3 cm, sa zic, daca nu folosesti circumferinta, ci tot lungime?

 

de ce tre' sa ne batem singuri cuie in talpi, in ideea ca le scoatem ulterior? nu-i mai usor sa folosim corect termenii din prima?

 

In geometrie astia sunt termenii corecti. Si notarile sunt standard. Si la cerc circumferinta se noteza cu L de la lungime nu cu C, de aceea li se explica copiilor ca lungimea cercului = circumferinta sau le mai spune lungimea circumferintei ca s-ai obisnuiasca cu termenii. Sa inteleaga  ce inseamna L.

 

Pfui, iti bati cuie in pantofi de pomana. Aia de-i zici tu lungime la creion e inaltime.

Zau daca am auzit ca la corpurile geometrice rotunde sa se calculeze lungimi-circumferinte. Ai inaltimi, generatoare, raze, arii, volume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfui, iti bati cuie in pantofi de pomana. Aia de-i zici tu lungime la creion e inaltime.

Zau daca am auzit ca la corpurile geometrice rotunde sa se calculeze lungimi-circumferinte. Ai inaltimi, generatoare, raze, arii, volume.

 

nu e inaltime, e lungime toata ziua. un creion e lung/scurt, nu inalt/scund.

 

n-ai auzit, zici? cu asta lucreaza Alex acum la scoala. probleme cu lungime, latime, perimetru, semiperimetru, de-am ametit. perimetrul triunghiului echilateral si lungimea cercului. si notiunea de poligon, care include tot ce este format din linii drepte inchise.

 

oricum, am intrebat pe cineva de meserie, care m-a pus scurt la punct: sunt tuta eu, exista lungimea cercului sau lungimea circumferintei cercului, e ceva banal si sigur am invatat, dar nu-mi aduc eu aminte.

 

ma impusc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco nu ma mai lua cu "n-ai auzit, zici?" trage aer in piept si sa revedem cateva notiuni:

 

trebuie sa poti face diferenta dintre figuri geometrice si corpuri geometrice. 

 

figuri geometrice (sunt bidimensionale): patrat, triunghiu, dreptunghi, cerc, poligon, trapez, hexagon etc . Si au unghiuri si arii si perimetre si lungimi si latimi, raza, diamteru, inaltimi pe la triunghi, paralelograme

 

corpuri geometrice (sunt in spatiiu): paralelipiped, sfera, cub, con, prisma, cilindru etc astea nu au lungimi si latimi, au laturi si inaltimi, arii, volume, perimetrul bazelor etc.

 

Un creion nu e o figura geometrica e un corp geometric, un fel de cilindru, piramida. Nu are lungime are inaltime si niste laturi. Geometric asa e. La asta m-am referit.

Ca ii zici tu in vorbirea de toate zilele ca-i scurt sau lung e una, dar geometric are inaltime.

Si inaltimea nu il are ca antonim pe scund. E doar perpendiculara dusa din varful corpului geometric pe baza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...