Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capușă în capul fetiței


Sufletel_mic

Recommended Posts

Cu vaccinul de Lyme povestea este enervanta la culme.

A existat vaccin pentru Lyme (bolerioza) care prevenea boala in proportie de 90% dar a fost scos de pe piata intr-o furie de campanie agresiva anti-vaxer.

 

Uluitor, iti poti vaccina cainii pentru Lyme (ai mei sint amindoi vaccinati), dar nu oameni. 

 

Pentru cine vrea detalii:

 

https://www.vox.com/science-and-health/2018/5/7/17314716/lyme-disease-vaccine-history-effectiveness

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tocmai am vorbit cu o prietena-assistenta principala in New York si imi spunea ca preventive dupa orice muscatura de capusa se da preventiv antibiotic pt 1-2 zile. Sunt persoane care cind pleaca pe munte au antibiotic cu ei. Se consulta doctorul immediat ca sa ii ia sub observation . Daca apar simptome, roseata... se da antibiotic 21 de zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scriu exact mesajul primit de la cadru medical...cand am vorbit cu ea era furtuna in new York si nu se auzea bine...asa ca am pus-o astazi  sa-mi scrie:

 

"in america se da 2 tablete de doxycycline o data in primele 48 de ore de la piscatura.

Daca au treccut mai mult de 48 de ore se da antibioticul 3 sapt de 2x/zi.

in singe nu apare nimic decit dupa 6 sapt, asa ca testele se d\fac dupa 6 sapt."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...