Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capușă în capul fetiței


Sufletel_mic

Recommended Posts

scriu exact mesajul primit de la cadru medical...cand am vorbit cu ea era furtuna in new York si nu se auzea bine...asa ca am pus-o astazi  sa-mi scrie:

 

"in america se da 2 tablete de doxycycline o data in primele 48 de ore de la piscatura.

Daca au treccut mai mult de 48 de ore se da antibioticul 3 sapt de 2x/zi.

in singe nu apare nimic decit dupa 6 sapt, asa ca testele se d\fac dupa 6 sapt."

In USA se administreaza antibiotice chiar daca nu este bolnav? Ca bomboanele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Uite că și la noi se dau.

A avut nepotul meu una pe picior și i-a dat de la doctor 5 zile antibiotic și apoi analiza peste câteva săptămâni. Nu prea înțeleg de ce sa dai 5 zile, dar asta e , presupun că nu te apuci sa te certi cu medicul.

Pentru cei interesați: metoda testata de scoatere căpușă: se unge locul respectiv cu unt și căpușa se desprinde singura. Probabil o deranjează grăsimea topita intrată în piele, nu am idee, dar știu doua persoane care au scăpat așa de căpușă, a ieșit vie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: si daca peste 7 zile il musca iar o capusa, ii dai iar antibiotic ? Si daca il mai musca o capusa peste o luna, iar ii dai preventiv ?! Nu contest seriozitatea bolii, dimpotriva. Nici de antibiotic nu ma tem. Dar in acest context, ce faci ? Tii copilul pe antibiotic toata vara ?!

 

Pai nu-i Mai dau, ca doar antibioticul e inca in Corp, inca actioneaza.

 

Sunt protocoale diferit, de  la tara la tara, Din cite stiu si la Noi Se da antibiotic präventiv.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Intrebare: si daca peste 7 zile il musca iar o capusa, ii dai iar antibiotic ? Si daca il mai musca o capusa peste o luna, iar ii dai preventiv ?! Nu contest seriozitatea bolii, dimpotriva. Nici de antibiotic nu ma tem. Dar in acest context, ce faci ? Tii copilul pe antibiotic toata vara ?!

 

Întrebi doctorul care i-i prescris de la început.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...