Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

 

Rox, hai ca mai sunt cateva sapatamni si se termina cu tezele, evaluarile si ce mai au si copiii astia! Bafta!

 

 

sa fie! el de luni e cam gata, i-ar mai trebui o nota la mate sa isi mareasca sansele la o medie mai buna... sa vedem ce si cum

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 786
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, faina faza, dar nu as vrea sa fi fost in locul tau cand ti s-a comunicat [:D] . Ai mei daca au crescut impreuna, s-au vazut de mici in toata splendoarea, asa ca nu am avut de explicat mare lucru pana de curand. 

 

Anja, ai mei au terminat ieri cu tezele semestriale, azi au avut un test national (romana +engleza), maine au la mate+stiinte (fizica, biologie)  si e cam gata si la ei. Mai au de tras pentru niste note, dar reintra in ritm normal, nu mai e presiunea asa mare. Vacanta incepe in 16 iunie, pana atunci mai au luni si vineri saptamana viitoare liber (Rusaliile si 1 iunie).

 

Viviana, ma bucur ca s-au asezat lucrurile. [pup] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele e de vina, frate!!!! ;) Fleur, ce concluzie ati tras la discutie? :)

 

ant, cand ai gateala-monstru pentru odorul cel mic? Ai facut planul de bataie? 

Rox, gateala mare e pe 2 iunie. m-ai starnit :) :) Adevarul este ca sint foarte "excited"!!!

Am inchiriat un cort imens in care vreau sa atirn lampioane colorate si luminite multe. Am inchiriat mese si scaune. Vom avea un photo booth cu props.Un mic slideshow proiectat cu poze de cind era bebe pina acum pe muzica de Scooby Doo (la cel mare am avut caintecul din Toy Story - You have a friend in me). 

 

Pina acum am facut micii (la congelator sint si raportez ca au iesit cei mai buni mici facuti de mine pina acum), am copt ardeii, am copt vinetele, am facut cojile pentru choux la creme (tot la congelator)...le voi umple cu creme din passion fruit. Am facut amandina (si ea la congelator dar cheala...o glazurez cu o zi inainte). Am executat sosul de BBQ pentru aripile care vor fi afumate. Am comandat un intreg prosciutto cu stand cu tot. 

Mai am de facut in cu o zi inainte si in ziua aia urmatoarele: un platou (de fapt e o plansa lunga si lata din lemn confectionata de barbat, pun o poza mai jos cu una facut de mine la alta ocazie) cu brinzeturi, nuci, fructe, mezel fin, fac porc pernil (cubanez, copt incet, impanat cu usturoi cu sos de lime si portocale) linga care servesc clasica fasole neagra. Apoi avem pui scarpariello cu garnitura de cartofi noi prajiti intregi, un somon cu sos de mustar servit cu legume la gratar si o salata panzanella. Mai adaug la portia de aperitive un humus si niste chiftelute (cu sos korean). 

Avem foarte multi invitati care mai de care mai diferiti la cultura si gusturi l amincare...asa ca de toate pentru toti!

post-128087-0-54819600-1527079059_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai congelat amandina cu tot cu crema? nu era mai ok doar blat?

ff buna ideea de coji de ecler cu crema de passion fruit. as mai sugera (ca si asa nu ai destula treaba!!! :)) ) un mango curd. iese mega bun.

(cred ca ne evacueaza doamnele de pe ghetar daca mai continuam :)))) )

sunt sigura ca va fi mancare pentru toate gusturile!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roz, da am congelat amandina cu tot cu crema. A facut un test inainte si a performat bine :) :) 

 

Retinut mango curd...basca am sezon de mango bune!!! Pun pe lista!

 

Ca sa fiu in subiect si sa nu fiu evacuata:

 

Viv, bravo pentru meetingul cu vecinul nervos. Chiar era anaponda cu soclul pentru gard. 

 

Felicitari la toti scolarii care termina acum! Noi avem ultima zi de scoala pentru cel mic pe 21 iunie (pe 22 iunie plecam in cruise). Ceremonia de absolvire e pe 20 iunie. A terminat si el cu examenele finale...intra intr-un program de internship in ultimile saptamini de scoala asa ca nu mai are teme, teste, teze. 

 

Cel mare si-a adus calabalicul din apartament si l-a depozitat in garaj. Si-a sortat hainele, si-a spalat...incepe serviciul in curind pentru vara (tot la mine la companie...de data asta va lucra la un spital in constructie acum...nou nout, nu renovare). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Ant, suna tare bine  [pk] da ce de munca.

 

Viv, bine ca ai rezolvat.

 

Anja, ar fi a 3a oara cand mergem in Columbia...ne-am facut abonament  [:D] Cartagena e orasul nostru de suflet, poate ne mutam acolo la pensie (mai nou Marco vrea sa ne mutam in Maramures..el se pensioneaza peste 9 ani, asa ca ma voi pensiona si eu o data cu el [ph34r]). 

 

Am asa un chef de munca, bine ca maine e joi.

 

Marcia imi spunea ieri ca atunci cand a ajuns in India, la control pasapoarte, au intrebat-o cand a fost in Republica Dominicana (cand am introdus datele pt viza online, a trebuit sa trec si toate tarile vizitate in ultimii 10 ani)...au trecut-o toate transpiratiile, de unde sa mai stie ea cand a fost acolo..sincer nici eu nu mai stiu exact, tb sa stau sa ma gandesc.

 

La noi ieri a fost furtuna, dimineata inca mai ploua..acum e soare si cald..in weekend avem 30°.

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot mesaj pt Ant:))) M-ai zapacit cu atatea feluri... a tb sa gugalesc ca de unele nici nu auzisem...Ce sa mai, spor la gatit si aranjat, sper sa mai ai si putere pt party!

Si la noi se poarta acelasi fel de petrecere la sf clasei a 12a - "student party".  Insa mai am pana atunci...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello ghetar,

 

 ioana, la multi ani, frumoasei!

fleur, ce Aventura cu cel mic....bine ca nu a avut probleme cu scoala.

Viviana, nasol cand sunt discutii cu vecini,dar stiu ca la tine nu exista problema sa nu o rezolvi. bafta in continuare.

Mihaela s...f frumoasa vacanta!

mult success scolarilor cu teze

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...