Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Se pare ca eu sunt singura de nu ma plang de mutat:)))) Poate pt ca ne-am mutat de atatea ori, 7 case:)))) Mie mutatul imi da energie, o iau pe rand camera cu camera, sortez, arunc, vand lucuri care nu imi plac, cumpar mobila noua, decoratii, ma uit pe site-uri de design interior, discutam cum aranjam, enervez sotu' cu milioane de idei...Ce sa mai, sunt nerabdatoare!

 

Miha, nu mai zic nimic....atata birocratie...Noi am facut procura cu pasapoartele vechi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 786
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viv, in Elvetia au ambele 5 ani valabilitate pana la 18 ani, apoi de 10 ani...Marcia nu are pasaport sau CI romanesti  [:D] aici se face CI de la nastere, Marcia a avut mereu..

La cat de obosita eram aseara am inteles ca are CI romanesc.

 

Acuma sunt racita cobza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Se pare ca eu sunt singura de nu ma plang de mutat:)))) Poate pt ca ne-am mutat de atatea ori, 7 case:)))) Mie mutatul imi da energie, o iau pe rand camera cu camera, sortez, arunc, vand lucuri care nu imi plac, cumpar mobila noua, decoratii, ma uit pe site-uri de design interior, discutam cum aranjam, enervez sotu' cu milioane de idei...Ce sa mai, sunt nerabdatoare! Miha, nu mai zic nimic....atata birocratie...Noi am facut procura cu pasapoartele vechi.

 

Cu pașaportul a încercat și Ovi, dar nu au vrut. Cică nu este act cu care te legitimezi in Ro. Pt ca nu scrie adresa. E doar act de ieșire din țara. Pe când pașaportul cu domiciliu in străinătate, este act valabil in loc de CI. 

Stiam asta. 

 

Ati avut noroc Anja ca v-au făcut procuri cu Pașapoartele vechi. 

 

Eh cum ziceam, noi sa fim sănătoși. 

 

Acum dilema mea este cum ne vom prezenta sa vindem pământul eu cu pasaport in străinătate și al meu soț cu CI :))). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o nemultumire. Nu stau bine cu ochii si ma tot programez, atentie la clinici particulare consult platit.

La una astept 3 saptamani ma suna cu 2 zile inainte si imi spune ca dr. e plecata la conferinta si sa ma reprogrameze. Zic pas.

Sun la alta, cu programare azi. Ma suna dimineata isi cere scuze dr. nu e azi acolo sa ma reprogrameze marti sau sa vin azi la ora 13.00 (unu dupa amiaza [:D] ) Zic pas.

 

Sun azi la a treia ma programez pentru marti. Poate astia is mai seriosi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, noi tocmai am vandut apartamentul, sotul a avut pasaport cu domiciliul in strainatate si o procura din partea mea deoarece nu am fost prezenta. Nu a intampinat nici o problema, cu pasaportul s-a legitimat peste tot . A scos si certificat fiscal pentru mine desi avea doar procura pentru vanzare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Eu le-am facut alor mei aici mereu procuri (in lb romana) cu pasaportul romanesc cu domiciliul in stainatate, apoi le-am apostilat...asa au cumparat si pamant, au construit si casa, au facut toate contractele...eu am si apartament in Romania, dar CI nu am si nici nu-mi fac (i-am facut mamei procura la notariat in tara, in cazul in care vreau sa-l vand...si mi-a fost acceptat pasaportul, nu mi s-a cerut CI)...eu locuiesc aici, nu in tara....CI romaneasca aici nu se accepta, tb sa ma legitimez cu pasaportul.

 

Laura, balul e maine  [ph34r] incerc sa-i fac poze dupa ce vine maine de la frizer, sa vad daca sta la pozat  [:D] greu cu ea si pozele.

 

Azi e nebunie la mine...si alergatura incepe mai tarziu...Speedy Gonzales scrie pe mine  [:D]

 

Marco va fi la anul mai mult plecat, tb sa faca niste cursuri timp de cateva luni, va veni acasa doar in weekend...si 10 saptamani va fi in Franta, ii tb certificat B1 la franceza (e la nivelul A2 acum)...in timpul cat va lipsi de la job, va avea un inlocuitor...toata distractia asta costa cam 50K, dar nu plateste el, ci armata.

Si a primit OK-ul pt vacanta in Columbia in aprilie, cumpar insa biletele de avion in toamna (hotelurile sunt deja rezervate)...asa ca yupii, de-abia astept sa revad orasul nostru de suflet, Cartagena  [pk]

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu stau bine cu ochii. Am miopie dar batranetea m-a ajuns din urma si nici sa citesc nu mai vad.

Am fost la control, ochii sanatosi mi -au recomandat lentile bifocale. Mi-am luat lentile de noapte, sunt in proces de adaptate, isi fac efectul dar mai incet. Sunt doar pentru miopie, cand ajung la rezultat optim le schimb cu alte lentile si pentru apropiere. 

Pana atunci sunt destul de ametita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, se pare ca azi sunt probleme cu termopanele si oculistii:))))

Miha, cum zisei, asa hatis de legi contradictorii in Ro, greu de crezut ca te poti descurca. Succes la vandut...

Depinde de notar...

Laura, mi-a placut cadoul, sper sa ii placa si Biancai.

Daniela, vrei sa povestesti aici ca sa mai scapi de gri? Sau poate la pagina secreta?

Rox, succes la tabara de vara. Este ceva tematic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...