Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Da, la doi notari a încercat...

 

Marion, ca sa fac procura, trebuie sa merg in Stockholm. Ce mi-e sa merg in Ro atunci, dacă oricum merge și al meu? In fine, încă nu suntem la stadiul de a vinde terenul, el vinde apartamentul moștenit de la părinți care e numai pe numele lui, eu nu am nicio treaba. 

 

Stiu ca pașaportul românesc cu domiciliu in străinătate e act cu care poți vinde, face procuri, a zis și notara. Am scris mai sus ca al meu nu a vrut sa își facă. Depinde foarte mult de notari după cum vezi, el știe ca CI e sfânt :)). Și ca nu are nicio problema dacă are CI. Doar mai multe drumuri :)). 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 786
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miha, sa aiba grija la impozitul pe terenuri. Ca si eu aveam CI pana cand mi-au zis ca, daca am CI romanesc, cu domiciliul romnanesc, si daca nu fac venit in RO, atunci tb sa platesc asigurari sociale. Este o lege data anul trecut. Drept pt care m-am declarat cu domiciliul in strainatate. Si asa, a tb sa duc la fisc bevis de la Skatul suedez ca platesc aisgurari in Suedia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marion, il intreb pe Marco si iti spun. 

 

Noi mai nou stam de fiecare data la Motel One Wien Prater..e ft fain, e chiar langa parc si aproape de metrou...si mai recomand in Prater : Schweizerhaus, au cel mai bun ciolan pe care l-am mancat vreodata  [pk]  [pk]  [pk] iar de berea alba nu mai zic. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici pe CI nu apare domiciliul si nici locul nasterii....apare cantonul care a eliberat-o si locul de origine...si mai au si semnatura...in Romania nu exista semnatura pe CI si nici data nasterii nu apare clar (e de fapt in CNP, dar elvetienii nu stiu asta). 

 

Vreau sa-i fac Marciei transcrierea schimbarii de nume (de familie) in Romania...am vorbit la consulat si m-au intrebat daca vreau sa o fac prin ei sau direct in Romania (prin procura)...le-am zis ca prin ei, chiar daca dureaza mai mult...le trimit toate actele si se ocupa ei....nu am de gand sa-i pun pe-ai mei sa alerge de colo, colo, nu mai au nervii necesari. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Azi primesc de la nasii mei mesaj pe whatsup sa confirm daca e adevarat ce se intampla in Suedia... si imi copiaza un ditamai articolul de nu stiu unde unde zice ca Suedia e in faliment, ca politistii si-au dat demisia, ca spitalele nu mai trateaza pacienti, ca femeile sunt violate pe strada si barbatii atacati, Ca granitele sunt inchise. Si multe alte baliverne... Ma tot gandesc cine poate sa scrie asa inventii... Voi ati citit asa ceva??? Si sa recomand o scriitoare: Daniela Zeca Buzura. Am recitit in weekend pe plaja: Demonii vântului si mi-a placut. Mai am o carte care mi-a placut: Istoria romanțată a unui safari. [i]Ati terminat "Mastile?"?[/i] Ioana, sa ajungeti acasa cu bine, si cu cascavalul intreg pt B:)) Laura, succes cu petrecerea acasa. Despre cadou, poate un gift card la un magazin de haine/pantofi/ustensile de colorat. LauraNico, ma bucur ca intrati in spiritul vacantei. Planuri de concediu? Fleur, hai ca mai este putin si vine vacanta si la voi! Hai, ca mutatul poate fi si "fun". Poate mobila noua, or aruncat lucruri vechi... Ella, pai mandra nu e cetatean elvetian? Viv, ma bucur ca se rezolva lucrurile, somn usor! Michelle, cand citesc despre scoala voastra, tare ma bucur ca nu am ales sa traiesc in America...Sa va bucurati de vacanta!

 

Anja, am ajuns, multam. Cascavalul a rezistat ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Rox, succes la tabara de vara. Este ceva tematic?

 

daca se intelege cu tematica religioasa, nu, nici gand. cred ca suntem singurii de confesiune catolica pe acolo :)

e un program de alergare pe afara, cantat, dansat, ateliere diferite in fiecare saptamana, excursii, etc. cantatul si dansatul il scot din minti pe adolescentul cu prostii in cap. ca nu-s de inaltimea lui.....

 

Viviana, mult succes la oftalmolog. ma bucur ca ai rezolvat cu termopanele.

 

Marion, si tie adaptare cu lentilele cele noi.

 

mianna, ai inceput cu zugraveala?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...