Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Rox, nici nu imi trecuse prin cap chestia religioasa:))) Ma gandeam la mate:))) (am si eu un fix), pictura, limbi straine...Ce faceam si eu in copilaria mea:))) Deci e tabara frumoasa! Sunt sigura ca o sa-i placa pana la urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 786
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Miha, sa aiba grija la impozitul pe terenuri. Ca si eu aveam CI pana cand mi-au zis ca, daca am CI romanesc, cu domiciliul romnanesc, si daca nu fac venit in RO, atunci tb sa platesc asigurari sociale. Este o lege data anul trecut. Drept pt care m-am declarat cu domiciliul in strainatate. Si asa, a tb sa duc la fisc bevis de la Skatul suedez ca platesc aisgurari in Suedia.

 

Anul trecut când a plătit nu i-au spus nimic. Anul asta nu a plătit încă, Pt ca nu avea CI. Va plăti când merge acum. 

 

Stii cumva care e legea? Știe cineva? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Întrebări după discuția cu al meu: 

-ce se întâmpla dacă nu plătește asigurările? 

-impozitul se plătește la consiliul local, asigurările la finanțe. Ce au una cu cealaltă? 

-de unde știu cei de la impozit ca el locuiește in străinătate? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit de la ANAF, cu un subiect și jumătate rezolvat :D. Pentru cealaltă jumătate nu am mai avut nervi să stau la cozi.

 

Miha, emiterea cărții de identitate înseamnă că soțul tău are domiciliul în RO. De asta era mai bun pașaportul cu domiciliu în străinătate, că erau lucrurile clare. Așa cred că va trebui să declare rezidența fiscală la unul dintre domicilii: fie cel din RO, fie cel din Suedia. De impozitat nu va fi impozitat aici dacă are rezidența în SE, dar va trebui să declare ANAF-ului chestia asta, ca să nu alerge mai mult după aceea.

 

Niște informații ANAF aici și aici.

 

Știu un caz de stabilire de domiciliu fiscal care se tranșează între autoritățile RO și ale unui stat din UE de cîțiva ani, și nu e finalizat :D (bine, acolo e un caz mai complicat, că fiecare stat vrea să-l impoziteze pe contribuabil și nu vrea să-i dea drumul niciunul :D).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, starea mea gri e din cauza problemelor cu socrul și situațiile adiacente care apar. Al meu e alergat de toată lumea, trag de el în toate părțile și am cam ajuns la fundul sacului cu soluțiile logistice. Cu alea financiare cam tot așa. Și pică tare rău când vezi că ești bun doar de executat și efortul nu e apreciat. Mă rog, sunt mai multe, noi să fim sănătoși... Săru-mâna că ai întrebat  [flo2] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, nici nu imi trecuse prin cap chestia religioasa:))) Ma gandeam la mate:))) (am si eu un fix), pictura, limbi straine...Ce faceam si eu in copilaria mea:))) Deci e tabara frumoasa! Sunt sigura ca o sa-i placa pana la urma.

 

am inteles :)

ei aleg in fiecare saptamana un atelier. sunt vreo 20 la numar. Eva a ales bineinteles arte (pictura, modelaj, ceramica) din pacate n-a mai prins loc la bucatareala :)). Patrick are limba japoneza, ceva computer, prim ajutor si jurnalism. atelierele astea tin 1-2 ore pe zi, restul e alergat prin curte, jocuri impreuna, sunt organizati in 4 echipe colorate care aduna puncte pe parcursul celor 4 saptamani prin diferite modalitati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super, super vacanta, imi place... de ce nu or avea si suedezii asa ceva...

Va mai zic ca am facut al doilea tur de socata si plec la probat tinute pt diseara...

 

Daniela, din pacate asa e mereu. Unii se dau peste cap sa ajute si nu sunt apreciati...Am vazut des si in familia mea, cu bunica, mama si surorile... Cred ca poti doar sa te consolezi si sa spui ca o faci din inima, ca sa simti ca voi v-ati facut datoria...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit de la ANAF, cu un subiect și jumătate rezolvat :D. Pentru cealaltă jumătate nu am mai avut nervi să stau la cozi.

 

Miha, emiterea cărții de identitate înseamnă că soțul tău are domiciliul în RO. De asta era mai bun pașaportul cu domiciliu în străinătate, că erau lucrurile clare. Așa cred că va trebui să declare rezidența fiscală la unul dintre domicilii: fie cel din RO, fie cel din Suedia. De impozitat nu va fi impozitat aici dacă are rezidența în SE, dar va trebui să declare ANAF-ului chestia asta, ca să nu alerge mai mult după aceea.

 

Niște informații ANAF aici și aici.

 

Știu un caz de stabilire de domiciliu fiscal care se tranșează între autoritățile RO și ale unui stat din UE de cîțiva ani, și nu e finalizat :D (bine, acolo e un caz mai complicat, că fiecare stat vrea să-l impoziteze pe contribuabil și nu vrea să-i dea drumul niciunul :D).

ca de obicei scris bine si la obiect. Eu exact asta am facut... De fapt i-am pus pe nasi sa alerge. Nu va zic cate drumuri... Miha, daca vrei iti pot explica ce tb sa ceri aici in Suedia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...