Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

Cazul farmacistului e doar pe jumatate prezentat.da, farmacistul are acest drept acordat de lege, dar nu lucreaza singur, are colegi, manager care puteau sa dea medicamentul. Daca nu era farmacia asta sigur era Alta farmacie... ca sunt atitea. Ma indoiesc ca aceasta femeie a dat doar de farmscisti crestini si nu a putut sa isi i a medicamentul

 

Deci ti se pare normal ca femeia respectiva, cu un copil mort in burta si cu o reteta de la medic pentru pastile abortive sa se plimbe intre farmacii pentru ca farmacistul respectiv avea o problema morala cu medicamentele respective??? Povestea respectiva a fost una dintre cele mai rusinoase pe care le-am citit vreodata (si am citit toata stirea - dupa ce a fost refuzata a primit mail cu o lista de farmacii care puteau elibera medicamentul! jenant!!)

 

Ar fi ok, de exemplu, ca eu sa refuz pacientii de psihoterapie care vin in cabinet cu cruciulita la gat? E cabinetul meu, fac ce vreau, nu? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce nu se poate? 

Bani sa contruim ziduri se pare ca se gasesc, bani sa bagam in armament idem, bani sa plimbam niste oficiali de colo-colo, sa decoram birouri sa dam ajutoare la fermieri atunci cand am zbarcit-o cu razboiul comercial idem.

Am saracit brusc cand vine vorba de oferirea unui sistem de procesare a cererilor de azil, a dosarelor de emigrare, etc. Asa e, nu potem sa ajutam pe toata lumea, dar vezi tu nu e toata lumea la usa noastra, si nici nu a crescut numarul de oameni care bat la usa. 

 

Ca sa nu mai vorbim de banii pentru pazit fundul lui Trump cand joaca golf, cam 1/5 din mandat pana acum. Si cand imi aduc aminte cum comenta ca merge Obama in vacante in campanie!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci ti se pare normal ca femeia respectiva, cu un copil mort in burta si cu o reteta de la medic pentru pastile abortive sa se plimbe intre farmacii pentru ca farmacistul respectiv avea o problema morala cu medicamentele respective??? Povestea respectiva a fost una dintre cele mai rusinoase pe care le-am citit vreodata (si am citit toata stirea - dupa ce a fost refuzata a primit mail cu o lista de farmacii care puteau elibera medicamentul! jenant!!)

 

Ar fi ok, de exemplu, ca eu sa refuz pacientii de psihoterapie care vin in cabinet cu cruciulita la gat? E cabinetul meu, fac ce vreau, nu? 

 

Eu nu am citit ca i se pare normal. 

Macar le spui pacientilor ca au ajuns intr-un cabinet al carui detinatoare ii priveste asa ? 

 

Eu personal as prefera refuzul  de exemplu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exercitiu de imaginatie. 

 

1. Esti intr-o situatie urgenta de sanatate. Langa tine este o farmacie. Celelalte sint la >20/30km. Farmacistul refuza sa iti elibereze reteta pe motive religioase/credinte personale. Nu ai masina la indemana, nu ai pe nimeni care sa te plimbe la urmatoarea farmacie. Situatia impune ca in x ore sa incepi respectivul tratament.  Ce alegi? Agravezi boala/mori? Sau iti ceri drepturile?

2.  Esti o viitoare mireasa. Nu exista decat o cofetarie langa tine. Restul sunt in alt oras . Din varii motive nu ai apucat sa comanzi tortul pentru evenimentul de maine - greu de crezut dar .. imaginatie. Vanzatorul /artisul culinar refuza sa iti preia comanda. Pentru ca vrei sa scrie pe unul din torturile existente “doar noi doua” sa spunem. Sau pentru ca esti heterosexuala. Sau pentru ca esti blonda. Ce alegi? Fara tort si capul plecat? 

3. De 20 de ani esti pacienta unei singure doctorite. Exceptionala. Super profesionista, blanda cu pacientii , fara cusur. Intamplator treci azi pe langa oficiul starii civile si vezi ca va fi casatorita cu o ea. Si stii ca are un copil deja.  Ce alegi? Omul sau categoria dupa criterii?

4. Ai un ten masliniu. Generatiile din care provii au dus la asta. Tu esti romanca. Ai 40 de ani. Esti in America. Cu viza. De 20 ani. Primii ani au fost mai grei. Ai trecut peste priviri/ cuvinte tendentioase. In sfarsit vezi ca pare ca nu mai conteaza cum arati ci ce stii/ omul din spatele culorii. Acum .. Stii politica actuala, stii curentele reaparute si sustinute tacit de putere. Privirile si cuvintele se intorc. Mai multe si mai rele. Sustinute de toti carora le era frica de repetcursiuni. Pentru ca acum liderul nu a spus nu. Azi ai fost bruscata de un grup care te trimit inapoi. La care inapoi te intrebi? Nu stii cum sa reactionezi. Ti-e frica ca vor deveni violenti. Ce faci?Ce spui?

 

5. Traiesti intr-o lume in care “normalitatea” perceputa acum este inversata. Brusc esti minoritatea care incearca sa isi spuna cuvantul. Care vrea sa poata face exact ce pot face si ceilalti majoritari. Sa poti sa te casatoresti, sa poti sa cresti un copil, sa ai o familie , o cariera , asigurari de sanatate . Si constant ti se spune ca ce atatea drepturi, nu-ti ajung locurile desemnate unde poti intra sau criteriile dupa care sa te ghidezi sa fii ca ceilalti? Ca prea te crezi discriminata. Prea vor unii sa aplice egalitatea doar pentru cativa. Ai “locul” tau unde te poti ... ascunde. Poti minti , poti simula ca esti ca ceilalti. Ce conteaza ca asta nu e fericire. Asta e majoritatea.. ghinion. Ce solutii ai?

 

Sunt curioasa cati s-au gandit si altfel la problemele actualei societati. 

Nu doar din prisma drepturilor pe care le au. Nu doar prin prosma unor lideri care se schimba sau nu la 4 ani. 

Constiinta de om ce spune?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am citit ca i se pare normal. 

Macar le spui pacientilor ca au ajuns intr-un cabinet al carui detinatoare ii priveste asa ? 

 

Eu personal as prefera refuzul  de exemplu.

 

De unde ai tras concluzia ca ii privesc in vreun fel pe pacientii care poarta insemne religioase? pentru mine religia oamenilor nu conteaza absolut deloc.

Era doar un exemplu de refuz de a servi un client, invers, de la ateu la credincios. In viata asta nu as visa sa refuz un pacient pentru orice considerent. 

Era destul de evident, nu pot sa inteleg cum ai tras concluzia ca I-as privi intr-un fel negativ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci ti se pare normal ca femeia respectiva, cu un copil mort in burta si cu o reteta de la medic pentru pastile abortive sa se plimbe intre farmacii pentru ca farmacistul respectiv avea o problema morala cu medicamentele respective??? Povestea respectiva a fost una dintre cele mai rusinoase pe care le-am citit vreodata (si am citit toata stirea - dupa ce a fost refuzata a primit mail cu o lista de farmacii care puteau elibera medicamentul! jenant!!)

 

Ar fi ok, de exemplu, ca eu sa refuz pacientii de psihoterapie care vin in cabinet cu cruciulita la gat? E cabinetul meu, fac ce vreau, nu? 

 

nu conteaza ce consider eu sau tu ca e normal, e vorba de lege care a fost considerate necesara, normal  (din anumite motive) de catre  populatie , s-au strins semnaturi,  apoi a fost votata, aprobata de o majoritate, semnata de guvernator 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti bate moneda cit doresti pe culoarea pielii!!

 

La fel a facut si Oprah.

 

Atita timp cit habar nu ai de legi si nu intelegi ce inseamna discriminare, evident ca batutul monezii e inutil. Inutil pentru tine, nu si pentru cei care citesc, indiferent daca participa ori nu la dialog.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza ce consider eu sau tu ca e normal, e vorba de lege care a fost considerate necesara, normal  (din anumite motive) de catre  populatie , s-au strins semnaturi,  apoi a fost votata, aprobata de o majoritate, semnata de guvernator 

 

Despre ce lege vorbesti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea legatura cu siguranta marfii sau a vanzatoarei. A avut legatura cu faptul ca vanzatoarea a tras concluzia gresita cu privire la abilitatile financiare ale clientei. Ceruse sa se uite la o geanta care costa 35K franci, si vanzatoarea nu a stiut ca vorbeste cu o bilionara. 

 

 

Stiu asta, dar singurele motive de dat afara fara a fi contestate sint legate de siguranta marfii, a clientilor si a vinzatorilor. Daca cel dat afara e beat, sub influenta drogurilor, violent, etc., atunci nu discuta nimeni decizia vinzatoarei. Asta ziceam.

 

Asa, a presupus gresit ca nu are posibilitati financiare. Presupunerea fiind bazata pe....culoarea ochilor caprui [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce lege vorbesti?

Arizona is one of six states that specifically allow pharmacies or pharmacists to refuse to fill a prescription based on religious or moral reasons.

The law does not require them to refer the patient to another pharmacist or transfer the prescription to another location.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...