Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

 

Eu am o alta nedumerire: daca copilul era deja mort, despre ce convingere religioasa vorbim aici? Da, se provoaca un avort, dar fatul este deja mort. NU se poate invoca argumentul pro-life legat de copil. Refuzul si intirzierea practic pun in pericolul viata mamei, singura viata ramasa in ecuatie.

 

Ah eu nici macar nu am clipit la "logica" lui. Meseria, deh.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Arizona is one of six states that specifically allow pharmacies or pharmacists to refuse to fill a prescription based on religious or moral reasons.

The law does not require them to refer the patient to another pharmacist or transfer the prescription to another location.

 

 

Incredibil, cum mai poate exista asa o lege arhaica in zilele noastre? Sa lasi oameni sa moara din cauza religiei tale parca nu rimeaza cu America, 2018.

Eu as propune ca daca prietenii imaginari sunt mai importanti decat oamenii pe care trebuie sa ii ajuti mai bine sa iti gasesti alt loc de munca. N-ar fi mai simplu pentru toti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai simplu este sa te duci la urmatoarea farmacie daca asta e legea si traiesti intr-un stat in care nu poti obliga omul sa faca ceva impotriva legii.

 

Sau poate calea ce s-a ales ti se pare " simpla" daca tot e sa vorbim de simplitate: scandalul?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o alta nedumerire: daca copilul era deja mort, despre ce convingere religioasa vorbim aici? Da, se provoaca un avort, dar fatul este deja mort. NU se poate invoca argumentul pro-life legat de copil. Refuzul si intirzierea practic pun in pericolul viata mamei, singura viata ramasa in ecuatie.

 

Dar eu cred totuși că nu trebuie să ajungi să-i explici farmacistului care sunt motivele medicale pentru care un doctor ți-a prescris medicamentul X. Medicul te-a consultat, știe tot istoricul tău medical și ți-a dat opinia medicală trecută pe rețetă. De ce ar trebui să-i explici farmacistului că ai în pântece un copil dorit dar care e mort? :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta fac: bat moneda sa aiba audienta sau sa mai ceara" drepturi" .

 

de ce ar fi "drepturi" in ghilimele? dupa cum s-a mai spus, nu e vorba de drepturi, ci de tratament egal. atat.

 

prin anii '50 cam tot asa gandeau multi prin anumite state din sud. ca ce cauta ciorile astea la scoala cu copiii lor albi si superiori? ce "drepturi" vor? si daca nu erau niste oameni hotarati si cu minte, lucrurile asa ramaneau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cazul farmacistului e doar pe jumatate prezentat.da, farmacistul are acest drept acordat de lege, dar nu lucreaza singur, are colegi, manager care puteau sa dea medicamentul. Daca nu era farmacia asta sigur era Alta farmacie... ca sunt atitea. Ma indoiesc ca aceasta femeie a dat doar de farmscisti crestini si nu a putut sa isi i a medicamentul

 

ba e chiar corect prezentat - farmacistul in cauza NU a rugat un coleg sa onoreze reteta. o lipsa de etica incredibila. nu de alta, dar codul ala de il juri la începutul carierei tocmai asta spune, ca ajuti inainte de toate. daca simti ca nu poti face asta ar cam trebui sa te opresti din profesat o meserie, ca nu esti strangator de suruburi, ai un rol important in societate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba e chiar corect prezentat - farmacistul in cauza NU a rugat un coleg sa onoreze reteta. o lipsa de etica incredibila. nu de alta, dar codul ala de il juri la începutul carierei tocmai asta spune, ca ajuti inainte de toate. daca simti ca nu poti face asta ar cam trebui sa te opresti din profesat o meserie, ca nu esti strangator de suruburi, ai un rol important in societate.

Chiar m-am intrebat ca nu eram sigura daca mai exista acest juramint...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce ar fi "drepturi" in ghilimele? dupa cum s-a mai spus, nu e vorba de drepturi, ci de tratament egal. atat.

 

prin anii '50 cam tot asa gandeau multi prin anumite state din sud. ca ce cauta ciorile astea la scoala cu copiii lor albi si superiori? ce "drepturi" vor? si daca nu erau niste oameni hotarati si cu minte, lucrurile asa ramaneau.

 

Iar incepeti comparatiile homosexualilor cu sclavii.

Urmeaza evreii, negrii, femeile, balenele albastre, etc etc.

 

"Drepturile" homosexualilor sa infieze, a femeilor sa puna in proces un barbat ca poate a gandit ca ele sunt inferioare, "drepturile" ilegalilor sa beneficieze de tot ca si cei legali, "drepturile "trans sa intre unde vor ca asa se simt ei si ceilalti nu conteaza cum se simt, etc  nu au nici o legatura cu sclavagismul oricat a-ti acuza . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce ar fi "drepturi" in ghilimele? dupa cum s-a mai spus, nu e vorba de drepturi, ci de tratament egal. atat.

 

prin anii '50 cam tot asa gandeau multi prin anumite state din sud. ca ce cauta ciorile astea la scoala cu copiii lor albi si superiori? ce "drepturi" vor? si daca nu erau niste oameni hotarati si cu minte, lucrurile asa ramaneau.

 

Cam cum isi cerea Ruby Bridges drepturi, drepturi, drepturi!!!

post-19861-0-13742500-1532671897_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar incepeti comparatiile homosexualilor cu sclavii.

Urmeaza evreii, negrii, femeile, balenele albastre, etc etc.

 

"Drepturile" homosexualilor sa infieze, a femeilor sa puna in proces un barbat ca poate a gandit ca ele sunt inferioare, "drepturile" ilegalilor sa beneficieze de tot ca si cei legali, "drepturile "trans sa intre unde vor ca asa se simt ei si ceilalti nu conteaza cum se simt, etc  nu au nici o legatura cu sclavagismul oricat a-ti acuza . 

 

da, se fac comparatii, ca sunt lucruri similare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...