Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Angela si copilul mofturos, Trump


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,9k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Invinuirile de genul asta - fie ale trepadusilor ce isi imagineaza ca sunt mai buni asa sau simt si ei ca adera la un grup doar pentru ca"le tine partea" , fie ale celor direct interesati au dus la saturatie.

 

Dupa 110 pagini ajungem la concluzia ca din cauza ca unii nu pot suporta ca minoritățile sa aibă drepturi egale și nu pot hăhăi la niscai glume proaste, combinat cu accese de inferioritate care duc la impresia ca sint cumva marginalizați, putem alege un idiot sadea care o sa distrugă jumate de planeta (dacă avem puțin noroc). Justificabil, de altfel! 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic tu ai citit acum vreo 50 de pagini ce a scris si Carolyne despre medici? 

Uite ce a spus Carolyne:

"Alt caz concret: am o prietena foarte buna medic cardiolog. Ea avea un cabinet impreuna cu un partener, alt doctor, barbat. Ei bine politica spitalului le-a impus ca trebuie sa ceara voie pacientului si 1000 de permisiuni "ca sa va pot consulta pot sa va ating?", si atunci doctorul barbat a zis ca nu-i trebuie complicatii si el nu mai vede femei.

A cui este pierderea????

A pacientilor, deoarece datorita excesului de zel ajungi sa te protejezi si de umbra ta!

Si tot  amica mea imi spunea cum pentru anumite proceduri sunt cronometrati si li s-a atras atentia ca nu dai prima data atentie pacientului, intai trebuie sa te loghezi la computer si sa se vada exact cate minute si secunde ai lucrat indiferent cat de urgenta este situatia...  Asa ???? Pai cum credeti ca doctorii vor lucra in asemenea conditii ??

Doctorii nu vor spune niciodata oficial "nu vreau sa-l tratez pe X pentru ca este prea complicat", dar vor gasi o metoda/portita sa nu vada pacientul X tocmai datorita pedepselor si urmarilor ca sanctiuni datorita faptului ca nu ai seringa care-ti trebuie, materiale de proasta calitate etc. ( se intampla si pe aici oricat v-ar fi de greu sa credeti).

Vorbesc de reguli de bun simt, nu vina categorica a doctorului cand i se dovedeste incompetenta.

"

si uite experienta mea de inginer intr-o companie care produce software in US:

 - am periodic cursuri cu privire la office etiquette, chestie care nu ma deranjaza pentru ca a adus la zero remarcile cu privire la sexul meu si a mentinut dialogul intre mine si colegi mei profesional. Cand lucram la Bucuresti, aveam tot felul de sugesti care mai de care mai "colorate", si nici un recurs sa scap de asa ceva. Mi s-a intmplat sa imi fie spus ca "munca unei femei e mai de proasta calitate decat munca unui barbat" cu mult inainte ca persoana respectiva sa aiba macar idee de calitate munci mele. Asa ca da eu una apreciez impunerea prin regulament interior a unor norme de bun simt (pare ca asta e singura solutie pentru unii).

 - in materie de protocoale interne, orice companie are protocoale in place care masoara atat calitatea muncii prestate, modul in care sunt aplicate procedurile, modul in care e folosit timpul.

In Romania era folosit raportul in scris si semnatul condicii la intrare si plecare din firma. Acum compania mea creeaza task-uri intr-un task tracker, si eu trebuie sa le pun pe status-ul Active cand lucrez la ele, iar tracker-ul masoara timpul cat task-ul sta activ. In plus trebuie sa scriu in detaliu ce proceduri am folosit, sa le documentez si sa documentez rezultatele si sa atasez toata documentatia/aplicatiile pe care le creez. Aditional fac hand-outs catre departamentul de Tech docs, si supportul tehnic. Am program flexibil dar overall bag peste 45-48 de ore pe saptamana. O parte din timpul meu fiind ocupat de chestiile astea de traking. Eu oare cum pot lucra in astfel de conditii sau altii ca mine? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce te temi? Ce anume te ameninta sau te-a amenintat pana acuma?

Nici o minoritate nu a fost la baza problemelor din Grecia, asta era ce nu le pusesei inca in carca, criza economica.

 

Era vorba despre  plangerile majoritatii neauzite.

Plangeri ce pot fi in urma crizelor prost manageriate economice, sociale etc

 

Atunci cand nu auzi majoritatea tragi consecintele . 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba despre  plangerile majoritatii neauzite.

Plangeri ce pot fi in urma crizelor prost manageriate economice, sociale etc

 

Atunci cand nu auzi majoritatea tragi consecintele . 

Nu, era vorba ca te temi de-a dreptul. Asa ai spus. Ori odata spus e cazul sa iti detaliezi fricile sa vedem despre ce e vorba. Nu poti sa zici "A era de fapt vorba de plangeri neauzite, crize prost manageriate economic" cand de pagini intregi tu vorbesti de persecutia majoritatii de catre minoritati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mai taie din coada, ca ingheata camera de la teoriile tale. Mai avem si noi asigurare, o folosim, mergem la medic mai mult de o data pe an, unii mai avem medici in familie, etc. Nu am stat niciodata sub de 20-30 de minute la o consultatie.
secpare ca vrei sa ma contradict doar de dragul contrazicerii. Toata lumea se plange ca asteapta 30-1 hr pe la usa si doar 5 min de vorba cu dr. E ceva f cunosscut Asa ca nu e cazul sa imi demonstrezi abilitatile tale de a capta atentia dr. , nu toata lumea e asa plus ca una   e sa stai la consultatie si Alta in prezenta si sa vorbesti cu doctorul 30min
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Altceva inginer, altceva medic. Exact asta era bunul simt pierdut in goana reclamatiilor. 

Altceva 

Oh please! Nici o diferenta. Tot munca se numeste. Un proces structurat face usor de determinat unde au aparut probleme, fie ca vorbesti de medic sau de inginer. 

Te asigur ca un inginer iubeste mai mult sa lucreze cu produsul decat sa stea sa scrie rapoarte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

secpare ca vrei sa ma contradict doar de dragul contrazicerii. Toata lumea se plange ca asteapta 30-1 hr pe la usa si doar 5 min de vorba cu dr. E ceva f cunosscut Asa ca nu e cazul sa imi demonstrezi abilitatile tale de a capta atentia dr. , nu toata lumea e asa plus ca una   e sa stai la consultatie si Alta in prezenta si sa vorbesti cu doctorul 30min

Asta poate daca vorbesti de emergency room si ceva simplu. ERs sunt in general aglomerate, la medic se face programare si sincer foarte rar mi s-a intamplat sa astept mai mult de 10-15min. 

In plus nu iti pot spune de cate ori am auzit persoane din jurul meu care se plangeau la restaurant ca au stat 30min, cand eram clar acol de maxim 10. Nu mai vorbim ca nu stiu cati dintre noi au primul  instinct sa noteze ora la care au intrat in cabinet si ora la care au iesit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...